Már megint izzad a tenyerem

Könyvek a szexről

Szex, szerelem, gyengédség - ismerős, ugye? Szerencsére most már sok jó könyvből tájékozódhatnak a gyerekek, hogy hogy is van ez az ágyban, esetleg az ágy mellett, előtt, után, körül... Ami mindre jellemző: komolyan veszi a gyerekeket, de humorral kezeli a témát. Lányoknak, fiúknak ajánlunk 1-1 "felvilágosító" és egy-egy irodalmi művet. - Bagossy Laura ajánlója

Ha nekem kislány koromban lett volna egy ilyen könyvem, akkor bizony rengeteg szorongástól és bénázástól megkímélhettem volna magam. Hoppál Bori könyvét olvasva olyan érzésem volt, mintha ott ülne velem a szobában, és a lehető legbarátságosabb módon mesélné el nekem, hogy mi történik egy kislánnyal, aki szépen lassan elindul a nagylányság felé vezető úton. Szabályosan kipárnázza ezt az amúgy nem egyszerű időszakot, amikor minden megváltozik, és sokszor akaratunk ellenére történnek velünk a dolgok, és olyan nehéz beszélni róla, mert egy csomó dolog olyan ciki.
Az Én testem című könyv tinilányok kérdésein keresztül készít fel a nővé érésre. Arra a csodálatos folyamatra, amit ünnepelni kellene.
24011.jpgAmi a lányoknak az Én testem című könyv, az a fiúknak a Bumm a gatyában. Nick Fishert, a szerzőt, már az elején, Hoppál Bori előszava maximálisan hitelesíti. Míg a lányoknál a bizalmas, megnyugtató barátnő hangján a legcélszerűbb szólni, addig a fiúknál egy nagy adag humor is hasznos a mondandó célba juttatásához. Már a cím is azt sugallja, hogy nem egy száraz szakirodalmat fog kézbe venni az olvasó, hanem egy rendkívül szórakoztató olvasmányt, ami ugyanakkor minden kamaszoknak szóló kényes kérdést megválaszol. A férfi nemi szervre például legalább 40 különböző szót használ a könyv során, ami már önmagában is mosolyogtató. Olvasói levelek, kérdések segítségével, és rengeteg példával oszlat el szorongásokat. Segít megláttatni, hogy mi van a macsóság mögött, és megbizonyosodhatunk róla, hogy a férfivé válás senkinek sem olyan egyértelmű és egyszerű, ugyanakkor túlmisztifikálni sem kell a történéseket. A könyv egyszerre laza és informatív, még egy néhány éven belül kamaszodó fiúcska anyukája számára is.

Találomra vettem le a polcról a Szerelem és más fura szavak című könyvet. Valami jó kis kamasz sztorit akartam olvasni, végül egy nagyon kellemes olvasmányra leltem. Erin McCahan írása nem egy tipikus tizenévest mutat be. A főhősnő jellemfejlődését a saját, naplószerű elbeszélése során követhetjük végig. Josie egy nagyon szimpatikus, talán kicsit túlidealizált amerikai családban nevelkedik, ahol mindenki nagyon jóban van egymással. Két felnőtt nővére mellett ő a legfiatalabb családtag. 15 évesen átlagon felüli intelligenciával rendelkezik. A gimnáziumi tanulmányai mellett már a második egyetemi szemeszterét végzi. Rendkívüli képességei miatt nehezen találja helyét a világban, a kortársait szellemileg már jóval meghaladta, a felnőttek között ugyanakkor még nem érzi magát komfortosan. Miután imádott nővére szerelembe esik, sőt férjhez menni készül, Josie elhatározza, hogy megfúrja az esküvőt, mert rögeszméjévé válik, hogy a vőlegény érdemtelen a testvére kezére. Eltökélt szándéka, hogy a világ számára is bebizonyítsa mindezt. Furcsa harc veszi kezdetét, ami felbolydítja a családi harmóniát. A szellemi és érzelmi párbajozások közepette szembesül saját magával is, és a regény végére egészen a helyére kerül.

3632.jpgÉs hogy valami fiús is legyen a szemlémben, visszanyúltam egy klasszikushoz, és nem bántam meg. A 13 és ¾ éves Adrian Mole titkos naplója egyszerűen zseniális. Sue Townsend regénye semmit sem vesztett aktualitásából és szellemességéből. Kötelező olvasmány minden jó humorú kamasz számára. A fiúknak azért, hogy lássanak egy másik fiatalembert, aki a férfivá válás rögös útján halad, és aki a naplóregény szabadságából eredendően kimond egy csomó, másként cikinek hangzó dolgot. A lányoknak pedig azért, hogy belelássanak a tizenéves fiúk lelkébe, hogy könnyebben megértsék a sokszor egyszerűnek, vagyis egy dologra fókuszálónak vélt kamasz fiú agyműködést. És ajánlom anyáknak és apáknak egy jó kis nosztalgiázáshoz.