Mit olvassunk elsőben?

Lassan eltelt egy félév az iskolából.

Jópár elsős már döcögve olvas, a másodikosok pedig egyre hosszabb szöveget tudnak folyékonyan, hangosan és magukban, élvezettel, értőn elolvasni.

Nekik ajánlunk önálló olvasásra könyveket.

23478.jpgA legeslegkezdőbbek mesekönyve A nagy Bori-könyv, amelyben az első két mese alig pár mondatból áll, és sok szót képek helyettesítenek a szövegben, amit nagyon mókás kitalálni. A ragozás kicsit megbonyolítja ezt a szó-kép játékot, nálunk az éppen betűzgető majdnem hatéves ezen folyton leakadt, márhogy egy képpel olvassan össze egy ragot, azaz önmagában értelmetlen szót, de tény, hogy ő még csak óvodás. A mesék után szó-kép szótár következik, és szövegértési feladatok, azaz pár kérdés, hogy mi volt a mesében. A kötet hét meséje egyre hosszabb, egyre bonyolultabb szókinccsel, mondatokkal dolgozik, és a feladatok is változatosak, nehezednek. Míg eleinte az oldalon lévő képhez 3-4 sor, a végén már 10 is tartozik. Ügyesen keresztezik az iskolás Bori-könyvek hangulatát, izgalmasságát, témáit az ovis Borik egyszerűségével és képeskönyv jellegével. Egy elsősnek ez egész évre kitart, újra meg újra elő lehet venni!

23686.jpgHasonló koncepciót valósít meg a Pagony Most én olvasok! sorozata egy-egy négykötetes történetfolyamon keresztül. A sorozat nyitó köteteit, a tökmagok kalandjait Berg Judit írta, és idén az elős két kötetetbe merülhetnek el a kezdő olvasók. Mindkét könyv fejezetekre tagolódik, egyszóval egy igazi regényt olvashatunk: ez azért is fontos, mert a gyereket büszkeséggel tölti el, hogy ő elolvasott egy IGAZI könyvet, ami ráadásul izgalmas és kalandos is - még ha esetleg nincs is benne több betű, mint egy Kippkopp történetben (ami egyébként szintén kiváló a célra, én azon tanultam olvasni). Az első részben a tökmagok Afrikába utaznak, mert a legkisebb tökmagot a varázsló véletlenül oroszlánná változtatta. Mészely Ilka izgalmas, vagány rajzai mellett minden oldalon csak 4-5 sornyi szöveget kell leküzdeni. A második kötet hajszállal több szöveget tartalmaz, és picit bonyolultabb szavakat, de még mindig nagyon egyszerű. Ebben egy kitörő vulkánt figyelhetnek meg közelről a tökmagok - sajnos kicsit túl közelről, úgyhogy menekülniük kell. Egy pillanatra az is kétséges, hogy hazajutnak-e egyáltalán, mivel kell valami, ami otthonról való, hogy vissza tudják magukat teleportálni. Persze ne aggódjunk, hazajutnak, és egy csomó élménnyel gazdagodnak, akárcsak az a kisiskolás, aki elolvasta a könyvet.

23663.jpgMi az, ami rövid, könnyen olvasható, vicces és mai? Hát a kortárs vers! Ne átalljunk a kezdő olvasónak verseskötetet adni, mert nagy élmény a rövid, rímes-ritmusos szöveget kibetűzni, akár hangosan is. Tökéletes a célra Varró Dániel Akinek a kedve dacos című, frissen megjelent kötete. A nevetés garantált, főként, ha kistesvér is van a háznál. Mi egyszerűen nem tudtunk kedvencet választani, kétszer végigolvastuk az egészet - minden sor, rím, rájátszás, ritmus zseniális. A családi élet legapróbb eseménye is veretes versformákba van foglalva. A sok dacolás és hiszti után a végén belép a “nagykorba” a gyerek, és beletörődik, hogy a társadalmi formákba be kell simulni, eztán azok fognak rajta uralkodni, vége a partizánkodásnak. Nem véletlen, hogy a majdnem hatévesnek éppen ez a vers tetszett a legjobban, de például a vadulásról szóló vers után közölte, hogy ez nem igazság, mert ő nem is szokott köpködni! Úgy tűnik, Varró Dániel verseiben nemcsak a szülők, de a gyerekek is magukra ismernek. De csak olyanoknak ajánlom, akiknél van néha kupáncsapás és visítás és olyan, hogy a türelem elfogy! Akik mindig jól viselkednek, azok ki ne nyissák!

23688.jpgStabilan olvasó másodikosok kedvence lehetAz elveszett gyémánt titokzatos esete, a Tim mesterdetektív és társa sorozat első kötete. Tim és nővére, Jenny, a nagyon havas, nagyon síelős Norvégiából érkezett, és Sherlock Holmes módszereit ötvözik Poirot-jéval. Tim a kis zseni, aki mindent észrevesz és rögtön meglátja az összefüggéseket, de hiába mondja el őket, a többiek akkor se rakják össze, mi az ábra, ezért a könyv végén olyan Poirot-san, egy közös uzsonna keretében mindent helyre tesz. Jenny segít neki, megvédi, bátran küzd mellette, mint egy kisoroszlán. A rövid fejezetekből álló kis krimiben ellopnak egy gyémántot, és a gonosz még szembe is fordul a gyerekekkel, amikor ügyesen leleplezik - szóval van izgalom bőven. De a lazán szedett szöveg, a rövid fejezetek, egyszerű, rövid mondatok nagyon könnyen olvashatóvá teszik a kötetet, amit könnyed és kedves ceruzarajzok kísérnek végig.

23553.jpgSzintén a jól olvasóknak és kistestvéreiknek ajánljuk A tyúk, aki soha nem adta fel című Pagony-könyvet. Jill Tomlinson jól ismert állatos sorozatában most Hilda vág neki a nagyvilágnak, hogy meglátogassa unokahúgait, és ez egy tyúk esetében nem is olyan evidens. Nagyon angol, nagyon aranyos kis mese, sok-sok vicces és kócos Anna Laura Cantone képpel.