Pedig ki más olvasson magyar íróktól, ha nem mi?

De kik azok a Booktuberek? 2. rész - Interjú a LapozzÁgi vloggerével

Vloggerek, Youtuberek, Booktuberek... De kik ők? A Booktuberek, azok vloggerek és egyben Youtuberek is, akik a YouTubeon teszik közzé a könyvekkel kapcsolatos videóikat.
Interjúsorozatunkban most megismerhetitek őket, második kiszemeltünk Horváth Ágnes.

unnamed650.jpg

                                                                                       (katt a képre a videóért)

Ági 23 éves egyetemista, a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának Biológia szakos hallgatója. Három éve szerkeszti a Lapozz Velem elnevezésű blogot, pár hete pedig úgy döntött, hogy megízleli milyen az élet Booktuberként is. "Ági vagyok, (...) szabadidőmben pedig a netre firkálgató, mindenféle bloggercsoportosulást szándékosan elkerülő, független bloggerina.

A bejegyzések a saját gondolataimat tükrözik, legtöbbször a könyves élményeimet mesélem el egy-egy értékelés formájában, de akadnak más jellegű posztok is." - olvashatjuk Ági blogján. Ismerjétek meg ti is közelebbről!Mikor és miért döntöttél úgy, hogy elkezdesz vlogolni? Mi motivált leginkább?

Még csak pár hete vágtam bele a vlogolásba, egyelőre számomra is nagyon új még ez a világ. Már több, mint három éve könyvekről blogolok, és tavaly volt egy ötletem, amit mindenképp videó formájában szerettem volna megvalósítani. Csak aztán nem volt hozzá elég bátorságom, mert bár írásban jónak tartom magam, szóbeli kommunikációban annál kevésbé. De pár barátom biztatott, kaptam egy kis bátorságlöketet, és végül itt vagyok. Szerintem nagyon jó döntés volt, a videózás a legjobb módja annak, hogy leküzdjem a “kamerafóbiámat” és fejlesszek a beszédkészségemen.

kep3_400.jpg
Milyen munkafolyamat végeredménye egy-egy videó?
Egyelőre még nem alakult ki a videózási rutinom, még próbálgatom a szárnyaimat, és igyekszem kialakítani egy egészséges egyensúlyt a blogolás és a vlogolás közt. Át kell még gondolnom, hogy milyen témát milyen formában szeretnék közzétenni, maradjon-e a hagyományos posztírás, vagy készüljön-e belőle videó. Ehhez még idő kell. Ahogy ahhoz is, hogy meglegyen egy bizonyos rutin, milyen napszakban, milyen eszközökkel, milyen protokoll szerint videózom.

Mi alapján döntöd el, hogy melyik könyvről készítesz videót?
Eddig még nem volt hagyományos book talk videóm, szóval ez még számomra is rejtély. Viszont ha a blogolásból indulok ki, akkor valószínűleg olyan könyvekről fogok videóban beszélni, amelyek sok gondolatot, érzést keltettek bennem olvasás közben, és mindezt pedig meg szeretném osztani a nagyvilággal.

Kiket követsz a hazai vloggerek közül?
Nagyon sok magyar vloggert követek, a könyvesek közül szinte az összeset, ezenkívül szeretem a beauty, lifestyle irányzatú csatornákat is. Viszont a legnagyobb kedvenc még mindig Dancsó Péter.

index_25random_650.jpg
                                                                                        (katt a képre a videóért)

A YouTube csatornád mellett jelen vagy még más felületeken is (blog, moly, tumblr, stb)? Szerinted melyik közösségi oldal/portál rejt magában több lehetőséget?


Facebookon, Moly.hu-n, Instagramon is aktív vagyok, Goodreadsen csak az olvasmányaimat vezetem, de ma már annyira nem használom. Szerintem a Facebook rejti a legtöbb lehetőséget, hiszen ez a legnépszerűbb közösségi oldal, de a Moly.hu kezdő könyvesblogger koromban nagyon hasznomra volt, mivel a legelején jópáran onnan ismerték meg a blogomat.

Miért tartod fontosnak, hogy elérd a korosztályod, megoszd velük, hogy mit olvasol?
Mikor elkezdtem könyvesblogolni, leginkább az írási, blogolási mániám hajtott, nem az, hogy épp könyvekről szóló blogot vezetek. Tehát egyáltalán nem az volt a célom, hogy másokra erőltessem az ízlésem, a stílusom. Aztán teltek a hónapok, és jobban megismertem a könyves világot, és lassan szívügyemmé vált, hogy minél több magyar írótól olvassanak a magyar emberek, de legfőképpen a fiatalok. Eléggé frusztráló tud lenni, hogy a magyar kortárs irodalmat, legyen az szórakoztató vagy szépirodalom, nem veszik eléggé komolyan. Pedig ki más olvasson magyar íróktól, ha nem mi, magyar emberek?

kep7_400.jpg
Hogyan kerültél kapcsolatba az irodalommal? Mi volt az a pont, amikor érezted, hogy bele kell szőnöd az életedbe, vagy tenned kell érte valamit?
Már egészen kiskoromban közel kerültem az irodalomhoz. Hat-hétéves lehettem, mikor apukám megtanított a Falu végén kurta kocsma című Petőfi versre, amire máig szívesen emlékszem vissza. De a regényszeretetem akkor kezdődött, mikor másodikos koromban elmentünk egy könyvtárlátogatásra az osztállyal, és beleszerettem az ottani légkörbe. Így mikor hazamentem, nyúztam anyut, hogy én is be akarok iratkozni. Végül meglett a kívánságom, és egy regénnyel térhettem haza, Nagy Katalin Szív a kerítésen c. ifjsági könyve volt az. Mindmáig emlékszem, hogy az utolsó sorok olvasásánál nagyon büszke voltam magamra, hogy nyolcévesen elolvastam egy teljes regényt.

Melyik volt életed első maradandó könyv élménye és miért? Milyen hatást tett rád a könyv?
Itt mindenképpen két könyvet szeretnék említeni. Egyik az előbb említett Nagy Katalin-könyv, hiszen mégiscsak az volt az első. A másik pedig Magyar Katalin regénye, az Ének a küszöb előtt, ugyanis az a történet olyan szinten hatást gyakorolt rám, hogy csakúgy, mint a főszereplő lány, én is belekezdtem a regényírásba. Mivel mindez nyolcévesen történt, nem nevezhető “regénynek”, amit akkor alkottam, de máig szívesen emlékszem vissza, ahogy egy kisebb füzetet szinte teleírtam a hülyeségemmel. 

lapozz650.jpg
Mivel foglalkozol a „civil” életben?
Most fejeztem be az egyetemet, tudományos biológia szakot végeztem a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karán, és jelenleg ezzel próbálok meg érvényesülni.

Hol tartasz most? Milyen céljaid vannak és melyek azok, amiket már megvalósítottál?
Igyekszem most nagyon sokat tanulni videózás terén, de a blogomat is ugyanúgy próbálom még fejleszteni, és még népszerűbbé tenni. Emellett szeretnék minél több írót és stílust felfedezni, ezáltal pedig szélesíteni a látókörömet.

kep1_400.jpg

Mit olvasol jelenleg? Hogy tetszik?

Jelenleg Egressy Zoltán Szarvas a ködben c. művét olvasom, de nem szeretnék még véleményt formálni róla, ugyanis az elején járok.

Melyik legyen az a könyv, amit mindenképp olvassunk el még a nyáron?
George Orwell 1984 c. regényét minden felnőtt embernek nagyon ajánlom, a fiatal lányoknak pedig szinte kötelezőként kellene felírni Jane Austen Büszkeség és balítélet c. világsikerű művét.

Milyen (volt) a viszonyod a középiskolai irodalom órákkal? Min változtatnál?
Én nagyon szerettem az irodalomórákat gimiben, szerencsére jó tanárunk is volt, aki igyekezett a lényeget átadni, és nem az apróságokon fennakadni. Nagyrészt a kötelező olvasmányokkal sem volt gondom, bár kellene már egy kis újítás, nekem például a Szigeti veszedelemmel akadtak problémáim. Máig értelmetlennek tartom, hogy azt nekem 15 évesen olvasni kellett, nem fogtam fel belőle szinte semmit. Helyette az igényes kortárs irodalmat helyezném előtérbe, a régi, klasszikus regények mellett szerintem szépen megfér.Az interjút Nagy Eszteranna készítette.

Ha tetszett az interjú olvasd el a De kik azok a Booktuberek? sorozat első részét is!
Felhagytam a közgazdász jövőképpel, és anglisztika szakos lettemInterjú az Inside my head vloggerével