Marék Veronika

1937. december 19-én született, Budapesten. Szabadfoglalkozású író és grafikus, mesekönyveit maga írja és rajzolja. Rádió- és tv-játékokat, rajzfilmsorozatot, bábjátékokat is ír. Könyvei megjelentek német, román, lengyel, szerb, angol, spanyol, japán és koreai nyelven is. „A mese az van, valahol a levegőben, csak el kell kapnom a csücskét és húzni lefelé, s ha már megvan, akkor le kell írnom” – mondta Marék Veronika egy interjúban. És valóban ezt a könnyedséget érezhetjük meséit olvasván. Sok generáció nőtt már fel Marék Veronika meséin, figuráin – Boribon, Annpanni, Kippkopp és Tipptopp, a Csúnya kislány, Laci és az oroszlán vagy éppen a Kockásfülű nyúl – akár felnőttek vagyunk, akár gyerekek – a legközelebbi, legbensőségesebb ismerőseink.


Magáról így ír:

"Én kicsi koromtól fogva szerettem a meséket, a történeteket, ezért hamar megtanultam olvasni. Később rátaláltam a rajzolás örömére is. Középiskolás koromban mágnesként vonzott a színház, és a bábuk varázslatos világa.
Tizenhét éves koromban rajzoltam meg első mesekönyvemet, amelyik 1956-ban meg is jelent.
A Fazekas Mihály Gimnáziumban érettségiztem, kitűnően, de nem tudtam eldönteni, hogy mi legyek. Voltam kirakatrendező tanuló, egy évig jártam az Iparművészeti Főiskolára – bábtervező szerettem volna lenni – de kirostáltak. Egy évig karácsonyfadíszeket festettem, aztán bekerültem az Állami Bábszínházba.
Az itt töltött négy év alatt bábszínészi diplomát szereztem, és végre belekóstoltam a színház világába. Közben levelező tagozaton végeztem az ELTE Bölcsészettudományi Kar magyar irodalmi szakán.
1963 a nagy döntések éve volt: szabadfoglalkozású író és grafikus lettem.
Sorra jelentek meg a képeskönyveim a Móra Kiadónál, és a Corvina Kiadó gondozásában számos idegen nyelven is. 1965-ben jelent meg Japánban a Laci és az oroszlán, s mind a mai napig új meg új kiadásban kapható.
Külső munkatársa lettem két gyerekújságnak, a Dörmögő Dömötörnek és a Kisdobosnak. Írtam rádiójátékokat, sok-sok bábjátékot, és forgatókönyveket a Magyar Televízió gyermekműsorainak.
Ebben az időben (1974-76) írtam meg a Magyar Televízió megrendelésére A kockásfülű nyúl című rajzfimsorozat 26 epizódjának forgatókönyét, amelyet a Pannónia filmgyár megfilmesített Richly Zsolt rajzaival és az ő kiváló rendezésében. Ez a sorozat a mai napig népszerű a gyerekek és a felnőttek körében is.
Életem része volt az utazás is. Sok-sok meghívás érkezett az ország különböző részeiről gyermekkönyvtárakból, iskolákból, író-olvasó találkozókra. Meséltem, rajzoltam, báboztam a gyerekeknek.
A képeskönyvek és mesék mellett készítettem képregényeket, rajzos történeteket, rejtvényeket, játékokat. Megjelentek társasjátékaim is.
A könyvek sora folytatódik Boribon és Annipanni, valamint a Kippkopp sorozat könyveivel, vadonatúj alkotásokkal, valamint a régi könyvek új kiadásaival.
Könyveim a következő nyelveken jelentek meg: német, angol, spanyol, lengyel, román, szerb, koreai, japán. Japán szinte a második hazám lett: már 21 könyvem jelent meg Tokióban, a Laci és az oroszlán című könyv példányszáma pedig félmillió felé közelít.
1983-ban Ifjúsági Díjat, 2006-ban Janikovszky Éva díjat, 2010-ben József Attila díjat kaptam.
Elmúltam 80 éves, de hála Istennek még dolgozom, és egy képes családregény megírását is tervezem. Remélem, sikerül elkészíteni - bár tudom, hogy ilyenkor már minden nap ajándék."

Kutyá(s könyve)t mindenkinek!
2024-09-23
#Ezt olvassuk

Mi lehet az a kedves, szeretett figura, amiről minden gyerek lelkesen olvas vagy hallgat mesét? Naná, hogy a kutya! Nem csoda, hiszen a kutyák minden könyvben kalandos, hűséges, jóságos, barátságos, vidám és nagyszívű karakterek, akik nemcsak jó példát mutatnak, de a róluk szóló történetek könnyedén lekötik a fiatal olvasók figyelmét. Összegyűjtöttük a kedvenceinket a témában, hogy a rengeteg négylábúakról szóló könyv közül könnyebben választhass. Bölcsitől alsóig mindenkinek van egy kutyás könyvünk!

Tovább olvasom...
Könyvfesztivál a Pagonnyal!
2024-09-11
#Kávé mellé

Idén is sok szeretettel, új megjelenésekkel, dedikálásokkal és programokkal várunk benneteket a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, a Millenáris D épületének 9-es standjánál. Kínálatunkban az egész kicsiktől kezdve a nagykamaszokig mindenkinek találtok könyveket – teljesen újakat és régi kedvencek folytatásait egyaránt. Természetesen társasjátékainkat is visszük magunkkal, ahol az ősz szintén szuper újdonságokat hozott! Olvass tovább, és tudj meg mindent az idei Könyvfesztivál Pagonyos felhozataláról!

Tovább olvasom...
Játék, tanulás, mese egy dobozban?
2024-09-03
#Ezt játsszuk

Kippkopp és Tipptopp januárban hóembert épít, júniusban szamócát szed, októberben szüretel, decemberben fát díszít. Mostantól már mi is végigjátszhatjuk velük az egész évet, hiszen Marék Veronika meséi alapján megjelent a Kippkopp kvartett, ami kártyajáték (háromféle nehézségi szinttel!), mesegyűjtemény és segítség a hónapok, évszakok tanulásához a legkisebbek számára. Olvass tovább, tudj meg mindent erről a vadonatúj játékról!

Tovább olvasom...

Sütihasználati beállítások