
Végre szabad vagyok!
Wéber Ankó írta Az osztály veszetese és az El fogsz tűnni című könyveket, melyek alapjaiban változtatták meg az iskolai életről alkotott elképzelésünket. Az alábbi nyári interjúban most megtudhatod, hogyan nyaralt régen és most a szerzőnő, miket olvas nyárom, és hogy mit eszik legszívesebben fagyi helyett...
- Hogy telik nálatok a nyár?

- Miket olvastok nyáron?
- A nyár a könnyű olvasmányok és a kedvenc szerzőim időszaka. Ilyenkor előveszem Virginia Woolf, Jane Austen, Thomas Hardy regényeit és a gyerekkori legkedvesebb olvasmányaimat. Idén például A titkos kertet és L. M. Montgomery: Anne-sorozatát olvastam újra. A kedvenc szerzők közül pedig E. M. Forster Szoba kilátással és az Út Indiába című regényeit vettem elő. Mindegyik egy kicsit kapcsolódik a nyárhoz, különleges utazások és az újjáéledő természet is megjelenik bennük, és ez nem véletlen. Nagyon szeretem az aktuális évszakhoz kapcsolni az olvasmányaimat, egy-egy szerzőt mindig az év egy adott időszakában veszek elő, ősszel például a hosszú, sötét estéken Walter Scott regényei, télen karácsonyi mesék kerülnek terítékre.
- Dolgozol-e nyáron, ha igen, akkor épp min?
- Újságíróként dolgozom, így nyáron sem áll meg a munka, ilyenkor is interjúzom, eseményekre járok és könyvajánlókat írok. Jelenleg épp Kormos Valéria A végtelen foglyai című könyvéről írok, melyben azokat a nőket szólaltatja meg, akiket 1945-ben hurcoltak el több ezer társukkal együtt a szovjet munkatáborokba dolgozni. Hihetetlenül megrázó olvasni, mi mindenen mentek keresztül, mennyit szenvedtek, és minderről nem mesélhettek itthon a rendszerváltásig.
Fodor Veronikával pedig a Legendák a Pannónia gőzhajó fedélzetéről című meseregénye kapcsán készítek interjút. A szerző történészként különleges találmányokat is felvillant meséiben, és megmutatja, hogyan lehet legendákat gyűjteni a környezetünkben, ahogy ő gyűjtött hajóslegény nagypapájától.- Mindig nagyon képben vagy a legfrissebb gyerekkönyvekkel kapcsolatban. Miket ajánlasz még az olvasóknak?
- Bár nem idén jelent meg, igazi nyári olvasmánynak tartom Domonyi Rita Tündérbodár című meseregényét, amelyben a szereplők megmutatják a gyerekeknek, hogyan is lehet élvezni a nyár minden percét, és milyen programokkal lehet izgalmasan eltölteni a nyári szünetet. A különlegessége pedig, hogy olyan jellegzetesen és erősen ír le képeket, hangulatokat, pillanatokat, hogy magával ragadja az olvasót, és még hónapokkal később is felidéződnek benne a könyv jelenetei.
- Milyen volt a legjobb gyerekkori nyarad?

- A nyári szünet a korlátlan, szabad olvasásé. Melyek voltak a legkedvesebb szünidei olvasmányaid?

- Melyik fagyi a kedvenced?
- A nyár nekem a fagyi helyett sokkal inkább a gyümölcsökről szól. Végre itt az eper, a málna, az őszibarack, amiből bármennyit képes lennék megenni.
- Mi az, amit tuti eszel a strandon?
- Gyerekként a lángos része volt a strandolásnak, ugyanúgy, mint az úszás. Ma már inkább a strandon is maradok a gyümölcsöknél. A barack itt is jöhet!
- Mit jelent neked a nyár pár szóban?
Mezítlábas szabadság, napsütés és csillogó vízpart.