A képregény újra menő

Újdonságok retró hangulatban

Képregényt olvasni elég menő volt a mai szülők gyerekkorában, de mi a helyzet ezzel a majdnem méltatlanul elfeledett műfajjal ma? Örömmel értesítünk, hogy mostanában rengeteg csodálatos kiadvány jelenik meg, és a sikere ma is töretlen, elég a gyerekek kezébe adni. Ismerd meg, milyen menő képregényeket olvasunk most!

A képregény, gyerekkorom népszerű műfaja, reneszánszát éli. Ugyanaz történik vele mint a diavetítéssel. Mindkettő valahol a digitális világ megfékezésére szolgáló áthidaló megoldás. Míg a diavetítés a mozgókép bámulása helyett egy meghitt, rendhagyó és varázslatos élményt nyújtó szórakozás, addig a képregények az intenzív rajzokkal, és a kifejező, leegyszerűsített szövegekkel szinte mozgókép szintű ingert kínálnak. Legalább közben nem a monitort bámulja a gyerek. 

 
Sokszor találkozom elkeseredett szülőkkel, akik amiatt bánkódnak, hogy gyermekük nem hajlandó könyvet venni a kezébe. A kütyük bűvöletében élő gyerekek és a miattuk aggódó szülők napi küzdelmében kompromisszum lehet egy jó képregény. Hiszem és tapasztalom is, hogy ha egy gyermeket képes beszippantani egy-egy ilyen rajzos könyv, akkor előbb vagy utóbb terjedelmesebb művek olvasására is képes lesz. 
 
01_helka_borito.jpg
Örömteli, hogy egyre bővül a képregények listája. A régi klasszikusok mellett, mint az Asterix és Obelix sorozat újra kiadott részei, megjelennek kortárs művek is, így például a Nyulász Péter regénye alapján készült Helka. Míg a lányom bármit elolvas amit a kezébe adok, addig a 9 éves fiamat nem tudom rávenni egy klasszikus méretű regény elolvasására. Megpróbálkoztam hát a képes verzióval, ami viszont olyannyira bejött, hogy hangos olvasást tartott belőle, teljes átéléssel. A képek segítségével remekül követhető a szereplők érzelmi állapota. Pillanatok alatt kiolvasta az amúgy nem is olyan vékony könyvet, és utána már nem ódzkodott az olvasásától.

A trilógia első részét Somogyi György írta át, és Tebeli Szabolcs rajzolta képregénnyé. Várjuk a folytatást!

02_ventus_libro.jpg
Érdekes módon a képregény kínálat inkább a fiúkra specializálódott.

A nálunk elérhető képregények többsége is a kalandokról szól. A Ventus Libro kiadó Klasszikusok képregényben sorozata például olyan nagy regényeket rajzosított meg, amit a mai gyerekek valószínű eredeti állapotában már nehezen vennének kézbe. A sátán kutyája vagy A láthatatlan ember története ma is izgalmas, de biztos sokaknak ilyen formán könnyebben fogyasztható.

Megtalálható a sorozatban Dickens: Karácsonyi ének Defoe Robinson Crusoe-ja és Mark TwainTom Sawyer története is.

03_illegal.jpg
Izgalmas és nagyon aktuális az Illegál című képregény, amely egy 12 éves afrikai fiú, Ebo menekülését meséli el Európa felé. Két idősíkon zajlanak az események. Az egyik a Földközi-tengeren való átkelés stációit mutatja be. A háborgó tenger, a kiszolgáltatottság, a félelem nagyon hatásosan rajzolódik meg.

A másik idősíkon pedig azt követhetjük végig, miért kényszerül egy gyerek nekivágni a bizonytalanságnak, kiszolgáltatva a természet viszontagságainak, jó és rossz emberek kénye-kedvének. A történet önmagában is felkavaró, de a kifejező képek szinte filmszerűen közvetítik az eseményeket. 

04_anne.jpg
Az újonnan megjelent  képregények sorában talán a legizgalmasabb Anne Frank naplója - képregény. Ari Folman és David Polonsky rajzos könyvében, úgy próbálják elmesélni Anna Frank történetét, hogy megőrizzék annak szellemi esszenciáját, ugyanakkor a rajzok segítségével bizonyos részletekre rá is tudjanak erősíteni. Anne Frank humorára például. De belekerültek a könyvbe olyan képsorok is, amivel a lány lelkiállapotát tudják szemléletesebben bemutatni. Az egész naplót lehetetlenség lett volna képekbe foglalni. Éppen ezért bizonyos fontos részleteket nem is próbálták lerajzolni: a szöveg részek egy az egyben kerültek bele a könyvbe. A képregény olvasása közben az embernek nem az az érzése, hogy egy lebutított változatot olvas, inkább egy szubjektív elbeszélést kap, amivel még izgalmasabbá válik a történet.