A tudomány izgalmas!

Új ismeretterjesztők iskolásoknak

Az ismeretterjesztő könyvek egyre izgalmasabb vizuális világgal jelennek meg. Minél izgalmasabban, blikfangosabban próbálják tálalni a tudományos tényeket. Az adatokat, ismereteket kreatívan csoportosítják, kiemelik a furcsaságokat, hogy megmagyarázzák a törvényszerűségeket. Némelyik megmarad a mulatságos tények felszínén, mások rendszereket építenek és mutatnak meg. A világ felfedezése mindben jó élmény - ilyeneket kéne bevinni az iskolákba is!

21498.jpgMi lenne, ha átmennénk állatba?, HVG, 2014 - Mi történne, ha mi emberek, csupa olyan tulajdonsággal rendelkeznénk, mint az állatvilág képviselői? Például kősziklákat reggeliznénk, két fejünk lenne, fejjel lefelé járnánk, kakából építenénk tornyot vagy mondjuk egymillió testvérünk születve. Elsőre mindegyik bizarrnak tűnhet, viszont garantáltan ez az a könyv, amit a szünetben szívesen olvas bármelyik gyerek csak úgy. Eszméletlen humorral megírt válaszokat találnak a vicces-félelmetes-abszurd témafelvetések között. Elképzelhetetlennek tűnik például, hogy a szülők méreggel nyalják körbe reggelenként a gyerekeket, vagy hogy megváltoztathatnánk a bőrünk színét, mégis a könyv tele van részletes, poénokkal teli képekkel, amin nemcsak a gyerek, de a szülő is jókat nevet majd! 8 éven felülieknek ajánljuk.

21803.jpgHasonlóan vicces könyv a HVG ismeretterjesztő sorozatában az Igaz vagy hamis?, amiben az abszurd és viccesen rémisztő rajzok között sorjáznak a rövid fejezetek. Tematikus bontásban olvasunk 6-8 kérdést, amik elsőre képtelennek tűnnek, de amikor be kell ikszelnünk az igaz vagy hamis négyzetet, akkor elgondolkodunk és persze összevissza ikszelünk. Lapozás után ott áll a válasz és a magyarázat, hogy mit hogyan csinál az adott állat - illetve hogy működik az adott tudományos tény. Mert nem csak állatos, hanem tudományos, meteorológiai, történelmi, humánbiológiai témák is sorra kerülnek, aminek igazán örültem, mert így sokkal változatosabb a könyv, nagyobb a merítés. Ne olvassuk egyszerre az egészet, ahhoz túl nagy az adat- és tudáshalom, csak mindig egy kicsit, amíg szórakoztat! Egy hibája van a könyvnek: túll sűrű, én mindenképp új oldalon kezdtem volna a fejezeteket, így kicsit egybe folynak. A kiadó 8 éves kortól ajánlja, témakörtől függően 8-16 éveseknek ajánlom a könyvet.

21028.jpgUgyancsak ennek a korosztálynak készült a Gondolj egy számra!, ami egy izgalmas matematikai könyv. Mivel számundorban szenvedő bölcsészek vesznek körül, magam viszont nagy rajongója vagyok a mateknak, bár ma már nem sokat tudok hozzászólni, ezért nagyon örültem ennek a könyvnek. Az én gyerekeim ugyanis matematikus költők lesznek, ezt eldöntöttem. A Gondolj egy számra! nagyon izgalmas, sok-sok kérdést körbe járó, nagyon jó képi szemléltetésekkel dolgozó matematikai-geometriai ismeretterjesztő, ugyanakkor a szöveges rész pár helyen annyira tömör, hogy nem feltétlenül tudja a nem matekos szülő értelmezni. A borítón szereplő nyolcéves kort kicsit korainak érzem, bár bizonyos részei már egy nyolcévesnek is érthetőek, én kilenctől 16 éveseknek ajánlanám.21778.jpgAz Ezt nem hiszem el! egy látványos adatgyűjtemény, enciklopédiaféle, infografika-gyűjtemény. Óriási címek, keés betű, sok-sok adat, sok-sok kép: vizuálisan egyszerre zsúfolt és tagolt a sok vizuális jel által, amiből szinte csak nézegetve meg lehet fejteni a lényeget. Ettől az egész nagyon modern és menő - és talán tényleg bennünk marad egy-egy adat, a rövid fejezetek, a gyorsan váltakozó témák ugyan nem állnak össze egy nagy képpé, de izgalmas mozaikdarabkái a világnak.