Bartos Erika és a könyvek

Interjú a szerzőnővel

Bartos Erikát faggattuk sok-sok megjelent könyve kapcsán, hiszen Bogyó és Babóca  hamarosan rollerezik, valamint teljes lett a keményfedeles Bogyó és Babóca lapozó sorozat is! Természetesen örömmel beszélgettünk a Budapestes könyvekről is, és szóba került még rengeteg régi-új könyve, melyek meghatározzák a népszerű írónő mindennapjait, nemcsak nyáron...

- A PagonyFesztre megjelenő köteted a Bogyó és Babóca rollerezik volt, ahol az első mesében természetesen rollereznek, a másodikban sok-sok szilvásgombóc szerepel. De ennél jóval többről szólnak majd ezek a mesék… Mit jelentenek számodra ezek a történetek?

bbroller.jpg- A Bogyó és Babóca-könyvek megírása és rajzolása nekem a tökéletes kikapcsolódás, a megnyugvás, a feltöltődés. Egy sosem múló, megingathatatlan szeretet köt ehhez a sorozathoz.

-Ebben a kötetben több mellékszereplő lép előtérbe: mesélj nekünk Egonról és Liliről! Hogyan születtek meg a karakterek, hogyan alakult Egon és Lili jelleme?

- Az utóbbi években sokat dolgoztam a mellékszereplők jellemén. Marék Veronika tanácsolta nekem, hogy őket is dolgozzam ki karakteresebben, helyezzek rájuk nagyobb hangsúlyt. Megfogadtam ezt, és azóta minden kötetben egy-egy jellegzetes óvodáskori konfliktushelyzet bomlik ki, mindig más szereplő tolmácsolásában. Egon az irigységet, az adom/nem adom tipikus helyzetét jeleníti meg, Lili a segítségnyújtó, igazságos, jószívű. Az előző, buborékos kötetben Ugri és Pihe figuráját dolgoztam ki alaposabban, a csúfolódás és a bűntudat témakörét körbejárva.

- Mi várható még Bogyó és Babóca kapcsán a közeljövőben?

25907.jpg
- Lapozókból összesen hatot készítettem, ezek közül Bogyó és Babóca könyve már nyáron megjelent, Baltazár, Pihe, Gömbi és Vendel kötete is hamarosan kapható lesz mindenhol. Az Évszakos könyv négy meséjéből pedig a Once Digital készített mobil applikációt, hamarosan letölthető lesz.

- A Budapestes könyveid elkápráztattak minket, hihetetlen alapos és hiánypótló munkák! Hogyan jött az ötlet?

26134.jpg- Építészmérnök vagyok, boldogan tértem vissza eredeti szakmámhoz. Nagyszerű élmény volt, három éves megfeszített munka, melynek minden perce megérte. Decemberben a kötet eredeti rajzaiból kiállítás nyílik majd a Központi Szabó Ervin Könyvtár Kisgalériájában.

- Melyik a te kedvenc városrészed, épületed Budapesten?

- A hetedik és nyolcadik kerületet ismerem legjobban, itt telnek a napjaim, ide köt a legtöbb emlék. A Füvészkert az egyik kedvenc pontom a városban, a nyolcadik kerület szépséges zuga.

- Hány éves kortól olvasgathatjuk együtt a gyerekekkel?

- Rengeteg a pozitív visszajelzés, gimnazisták már olvasgatják, de főként felnőttek, sokan külföldről is érdeklődtek, távolban élő magyarok.

- Gondolom, nyáron ti is sokat olvastok... Hogy volt ez a te gyerekkkorodban és miket olvasol-olvastok mostanában?

- Gyerekkoromban nagyon tetszett nekem a Három fiú meg egy lány (Kopácsy Margit), gyűjtöttem a Hahotákat, szívesen forgattam a Mondák könyvét (Komjáthy István), a Kettős kör című novellás kötetet, és a mai napig kedvencem a Légy jó mindhalálig Móricz Zsigmond. Nyilas Misi figurája számomra meghatározó.
Nyáron általában újraolvasom egy-egy régi kedvencemet, újraolvasva mindig más! Idén Gabriel García Márquez Száz 21488.jpgév magányát olvastam és a Láthatatlan embert Gárdonyi Gézától. Mellette néhány skandináv krimit, és az örök megunhatatlant: Poirot történeteit. Az összes Agatha Christie könyvet olvastam, többször is. Remekművek, mint egy kirakós, aminek minden darabkája a helyére kerül a történet végére.
Mostanában a kicsinek szóló kiadványok közül az Örökké szeretlek című könyv tetszett nagyon, a születésről szóló Alma, végre itt vagy! című mese, a nagyobbaknak szólók közül pedig Gévai Csilla Lídia, 16 című regénye.