Vedd le, ha tudod!

Itt az új Babaróka könyv, és nagyon fontos dolgokról szól.

Az óvodai csúfolódás, szekálás áll a legújabb Babaróka-könyv középpontjában – árnyaltan, szépen és felemelő megoldásokat kínálva. Gyönyörű meseregény, amit minden óvodásnak fel kellene olvasni!

„[...]a cipőm nem én vagyok, bármikor le tudom vetni. De a gonoszságod te vagy, vedd le, ha tudod!”

Kiss Judit Ágnes Babaróka könyvei érzékeny, okos és őszinte család-mesék. Valós családábrázolásukkal és valós problémákra adott szép válaszaikkal, igényes, gördülékeny nyelvezetükkel – ilyen, ha a költő mesét kezd írni – gyorsan megtalálták rajongótáborukat a Pagonyban.

kepernyofoto-2023-10-24-153927.pngEgri Mónika rajzaiA rókacsalád mindennapjairól szóló történetek gyakran továbbmennek ott, ahol más mesék meg szoktak állni. Az óvodába beszokás és a csoportba beilleszkedés után is folytatódik a történet, a testvér-várás és a kistesó megérkezése után a kistesóval együttélés örömeit és bukkanóit élhetjük meg Babarókával együtt. Ebben a történetben pedig egy elkerülhetetlen óvodai nehézség áll a történet középpontjában, amivel mindenki, de tényleg mindenki találkozik az ovis karrierje során. Az is, aki nem meséli el, az is, aki nem közvetlenül érintett bántalmazó, vagy bántalmazott, hanem aktív vagy éppen passzív résztvevő – akinek a családja nem is tud meg részleteket az eseményekről, vagy azt gondolja, hogy nekik ezzel nincs különösebb dolguk. Márpedig nagyon is van.

Szerezd be itt a könyvet!

Egy gyerekközösség állandóan hullámzó-mozgolódó dinamikája mindig feldob olyan helyzeteket, amik könnyen, a kicsiknél szinte észrevétlenül alakulnak kiszorítósdivá, vagy bántássá. Ilyenkor elkél a segítség, mégpedig az egész csoportnak: azoknak is, akik látszólag csak a partvonalon állnak.

Ilyen helyzetek kerülnek elő Kiss Judit Ágnes káprázatos meséjében is. Babaróka a költözés után új óvodába kerül. Szerencsére úgy érkezik, hogy egy barátja már van is a csoportban. A beilleszkedés mégsem könnyű, de Babaróka ügyesen veszi az akadályokat. Egy napon azonban új, nem várt akadály gördül elébe: kiderül, hogy egy ideig ortopéd cipőt kell viselnie. A “műpata” piszkálódást, majd egyre hevesebb szekálást vált ki, és Babaróka elszigetelődik. Most is, mint oly sokszor, a csodálatos és támogató családjától kap segítséget. Ennek köszönhetően jól tudja kezelni a helyzetet és meg is oldja.

Olvass bele itt a mesébe!

Itt azonban még nem ér véget a történetünk, de mielőtt tovább haladnánk, kiemelnék néhány dolgot. Ezektől olyan jó és fontos gyerekkönyv a Babaróka cipője. Attól, hogy megjelenik benne a szekálás fokozatossága, a “jaj, de hát csak viccelünk veled”, az, hogy a verbális abúzus csak addig élvezet, amíg erős reakciót vált ki, és hogy a fő hangadóról kiderül, ő is csak ezt kapja otthon, ezt a nyelvet ismeri.

kepernyofoto-2023-10-24-154148.pngMehetünk tovább a csodálatos fordulattal. Két új gyerek érkezik az oviba: más tájról érkeztek, ahol tűzvész pusztít, mindenük odaveszett. A menekült gyerekeknek ráadásul más az anyanyelve, nehezen vonódnak be, néha bizalmatlanok. Nem nehéz kitalálni, hogy ők lesznek a következő áldozatok. Innen válik igazán tartalmassá és tanulságossá a történet. Babaróka valódi hőssé válik, és nagyon büszkévé teszi a szüleit.

Csodálatosak a részletek, a mellékszálak, az egyes mondatok ebben a könyvben. Már csak a semmizés motívum – nem spoilerezem , olvassátok el – a gyerekirodalom csúcsai közé emeli a Babaróka cipőjét.

Olvassátok minden gyereknek, akiből tisztességes felnőttet szeretnétek nevelni.

Szerezd be itt!

Kapcsolódó termékek