
Hernyó, báb, lepke - amikor a fantázia szárnyra kap
Kettő - Másvilág trilógia. Szerzője a kamaszlánynak kinéző Finy Petra, aki már 3 felnőtteknek és 15 gyerekkönyv írásán van túl. Folyamatosan, intenzíven és nagyon nyitottan szemléli és fogadja be a világot, így született meg ez a fantasztikus borítójú regény, a trilógia első része. Igazi nyári olvasmány 14 éven felül mindenkinek! A szerzővel Munkácsi Anna készített interjút a Százhold magazin számára.
- A könyvhétre megjelenő regényed, aKettő, kamaszoknak szól. Eddigi könyveidet vagy gyerekeknek, vagy felnőtteknek írtad. Mikor fogalmazódott meg benned az ifjúsági regény ötlete?

Ma már kétgyerekes anyaként sokkal tervezettebb az életem, ami egyszerre jó és rossz. A múltkor egy barátnőmmel sétáltunk egy nagyot a belvárosban, tökéletesen céltalanul, csupán a beszélgetés irányára figyelve. Frenetikus élmény volt. Azt hiszem, ez a ki-tudja-hol-fogok-kikötni, bárki-lehet-belőlem élmény hiányzik a legjobban. Ezért írok kamaszoknak könyveket, és indulok újabb és újabb sétákra különös helyekre, más világokba.
- A könyv a Másvilágok-trilógia legelső kötete, mégsem az Egy címet kapta. Miért?
- A szerkesztő, Péczely Dóra javaslata volt ez, amit remek gondolatnak találok. Már ebből érezni lehet, hogy a könyv igyekszik kizökkenteni az olvasót a megszokott, kényelmesen kiszámítható életéből.
Hiszen ha Egy lenne az első rész címe, azon átsiklanál, de a Kettő azonnal megakaszt, és beléd kapaszkodik, mint a bagoly a karmával. Ráadásul ez a kötet a kettőségről szól, ezért is jogos a Kettő cím.
A szereplők fölfedeznek magukban valami többet: állati vagy növényi énjüket, amely egyfajta rejtett tehetséget szimbolizál, valami pluszt, amelyet mi hétköznapi emberek gyakran elfojtunk magukban. És hogy mi történik akkor, ha ez a természetes energia kitörik a mélyből, és elszabadul a világban? Hát erről szól majd a Másvilágok-trilógia második része, aminek az első rész címe után könnyen kitalálható a címe: Három.
- A könyv világa és állatember vagy növényember lényei egy elvarázsolt univerzumot hoznak létre. Honnan merítesz ihletet ennek a különleges világnak a létrehozásához?
- Aki régről ismer, az tudja, hogy sokáig tipikus szoba-ember, vagy inkább kávéházi, könyvtári ember voltam. Aztán a berobbant az életembe a férjem, kivitt a természetbe, és szép sorjában megismertetett a növényekkel, az állatokkal, folyókkal, dombokkal-hegyekkel. Mivel ő madarász, ezért leginkább a madarakkal. A gyűrűzők lenyűgöző életéről először a Madárasszony című felnőtt regényemben írtam, de a természet szinte mindegyik könyvemben nagy szerepet kap.
- A könyvben minden embernek megvan a konkrét állati vagy növényi énje is. Te melyiket érzed közel magadhoz? Melyikkel tudsz azonosulni?
- Pont mostanában beszélgettem erről a lányommal, mert a minap Emma levette a polcról az Állatok szimbolikája című könyvet. Próbáltuk megtippelni, kinek mi lehet a családban a védőállata. Emmának valószínűleg a bagoly, ugyanis hathónapos kora óta vigyázott rá egy plüssbagoly, amihez nagyon ragaszkodott (a Tesó-ügybe is beleírtam). A kisebbik lányom bújós, mint egy macska, de harcias, ha kell, és fontos neki a falkaszellem is. Neki a tigris vagy a farkas lehet az állata. A férjem rengeteget van a szabadban, és imád vízparton lenni, az ő védőállata talán a sirály. Én régóta vonzódom a lepkékhez: színesek, törékenyek és mindig készek az átalakulásra. Természetesen bagoly, tigris, farkas, sirály és lepke is szerepel a Kettőben.
- Szerinted melyek ma a kiemelkedő, nagyobbaknak szóló ifjúsági regények?

Rajongva olvastam John Green Csillagainkban a hiba című könyvét, annak ellenére, hogy az alaptémája nem túl vidám. Felszabadító humora, gyógyító iróniája egyszerűen lenyűgözött.
Nagy rajongója vagyok John Boyne-nak is. A csíkos pizsamás fiú című regény (a holokauszt emlékév kapcsán ennél a könyvnél muszáj megemlítenem, hogy bár lenne több ilyen témájú gyerekkönyv) és a Barnaby Brocket és a szörnyű dolog, ami vele megesett szívhez szóló, gyönyörű szövegek, a másodiknak ráadásul a humora is elképesztő.

- Mikorra várható a Kettő folytatása?
- A folytatást már elkezdtem írni, de érzem, hogy ennek a résznek is kell hagynom időt. A könyv ötlete ugyanis 2011 őszén villant be, és csak most nőtte ki magát regénnyé: talán a lepkeségem miatt. A szövegnek végig kellett járnia minden fázist: a hernyóságot, vagyis a kezdeti mozgolódást a képzeletemben, a bábállapotot, vagyis a rövid pihenést a tudatomban, és csak utána kaphatott szárnyra. A fantázia szárnyára. De hogy mikor lesz olvasható? A Három megjelenése 2015 első felében várható.