Képzőművészet, gyerekirodalom és színház

Egy jó program a Magyar Nemzeti Galériában

Ha még nem tudod, mi az a Mini Textúra, és mi köze van hozzá a Pagonynak, akkor a következő mini-interjúból megtudhatod! Schlett Anna, a múzeum kommunikációs főosztályvezetője, a Mini Textúra szervezője válaszolt kérdéseinkre, hogy te is szó szerint képben legyél! Jegyek már kaphatók!

1. Mi is a Mini Textúra, ha csak néhány mondatban kellene összefoglalnod?

Schlett Anna: - A Mini Textúra egy különleges gyerekprogram, festményekkel, mesékkel, bábokkal, s mindezt egy múzeumban.
A felnőtt Textúra már negyedik éve fut nagy sikerrel a Szépművészetiben és a Galériában, a kortárs irodalom és színjátszás színe-javát felvonultatva, a "kistestvér" idén debütál először, az eredeti koncepciót gyermekközönségre adaptálva. Négy festmény alapján készült egy-egy vadonatúj mese a Pagony Kiadó szerzőinek (Berg Judit, Kertész Erzsi, Dániel András, Tasnádi István és Jeli Viktória) jóvoltából, amit bábszínészek jelenítenek meg és adnak elő a gyerekeknek a Galéria kiállítóterében.

2. Kiket vártok elsősorban? Mire számíthatnak a látogatók?

A 7-12 éves kisiskolás korosztálynak és szüleiknek ajánljuk az előadást - és utána az állandó kiállítás megtekintését.

- Az időszaki kiállítások rendezésére szolgáló térben a négy jelenet egyidőben zajlik, és az előadás 60 perce alatt négyszer ismétlődnek. A közönséget arányosan négyfelé osztva irányítjuk az egyes mesékhez, a soron következő jelenetet - egy kis térkép alapján - a gyerekeknek kell megtalálniuk. Az előadások különféle bábszínházi megoldásokkal elevenednek meg. A négy mese megtekintése után játékos feladat várja a kis nézőket, szüleikkel együtt meg kell keresniük a Galéria kiállítóterében az eredeti festményeket, s pár kérdésre válaszolniuk.

3. Véleményed szerinted miért izgalmas egy ilyen jellegű kulturális program?

- A Mini Textúrában egyszerre találkozik képzőművészet, gyerekirodalom és színház, s ezzel egy olyan újszerű és minőségi gyerekprogram született, amelyre eddig még nem volt példa. A sorozat célja, hogy a bábszínházi formanyelv segítségével a négy mesében feltárja a festményekben rejlő történeteket, a gyerekekkel megszerettessék a képzőművészeti alkotásokat, utat mutatva azok értelmezéséhez, egyúttal megkedveltessék velük a múzeumba járást is.​

4. Neked melyik a kedvenc jeleneted és miért?

- A négy jelenet, mint ahogy a négy festmény is, nagyon különbözik egymástól, a négy rendezés pedig még egyedibbé teszi majd őket. De ha kell kedvencet mondanom, Dániel András és Bernáth Aurél Riviéra c. festménye találkozásának eredménye áll a legközelebb a szívemhez, egyrészt a vicces Kicsibácsit és Kicsinénit idézik számomra a szereplők, másrészt a festményen megjelenő óceán a legcsodálatosabb kék színek találkozása, amit valaha is láttam. Mindenki, aki eljön, saját szemével láthatja:)

riviera.jpg

Az előadás teljes hossza kb. 60 perc, utána a Galéria teljes gyűjteménye szabadon látogatható.

Írók / képzőművészeti alkotások / rendezők:

Dániel András / Bernáth Aurél: Riviéra, 1926-27. / Bercsényi Péter 

Tasnádi István - Jeli Viktória / Bogdány Jakab: Gyümölcsök madarakkal és tengerimalaccal 1710. / Szenteczki Zita

Kertész Erzsi / Bortnyik Sándor: Zöld szamár, 1924. / Szilágyi Bálint

Berg Judit / Gadányi Jenő: Fantasztikus táj, 1948. / Varsányi Péter

Az előadások dátumai:

2017. március 11. szombat (11.00/15.00)
2017. március 18. szombat (11.00/15.00)
2017. március 25. szombat (11.00/15.00)
2017. április 1. szombat (11.00/15.00)
2017.április 8. szombat (11.00/15.00)
2017.április 22. szombat (11.00/15.00)

Jegyeket 1900 Ft-os egységáron itt tudsz rendelni, vagy a Magyar Nemzeti Galéria pénztárában szerezheted be!