Segítünk választani, ha programot keresel!

Két Pagony program kicsiknek-nagyoknak

Két olyan programvezetőt mutatunk be nektek, akikkel valamelyik Pagony boltban biztosan találkoztok, ha ellátogattok hozzánk. A hét minden napján számtalan izgalmas, kicsiknek és nagyobbaknak való foglalkozást tartunk, nézzetek köröl nálunk a vásárlások előtt-után! Irány a Zenezug, vagy pedig sakkozz kedvedre!

ZENEZUG Grasso Kormos Máriával a Sugárban minden csütörtökön 10:00-től.
Ismerkedjetek meg a foglalkozás kitalálójával és tudjatok meg mindent a foglalkozásokról! Keressétek Marcsit a Sugár Pagonyban!

- Hogyan indultál?

- Hosszú keresgélés és megtett út után úgy alakult, hogy a hobbim lett a hivatásom. Képzettségem szerint lehettem volna még óvónő, tanítónő, nyelvtanár vagy idegenvezető. De én zenész és zenetanár lettem. Gyermekem születése után be kellett látnom, hogy az életem fordulatot vett. Nem nyargalhattam folyton körbe a világot, és ki kellett másznom a zenekari árokból a felszínre. Csellista kollégám, Tomhauser Noémi babamuzsika csoportjába kezdtünk járni a kisfiammal, itt csipegettem fel az első morzsákat.

zenezug1.jpg
- Milyen egy Zenezug foglalkozás?

- A Zenezug a 0-3 éveseknek és szüleiknek, vagy kísérőjüknek szól. Közösen játszunk a zenével, a zenére. Van, hogy csak összebújva hallgatjuk, van, hogy táncolunk rá, hintázunk, forgunk, lovagoltatunk, menetelünk, tapsikolunk. Babahangszerekkel csörgünk-zörgünk-kopogunk. Klarinétot simogatunk, nyomkodunk. Ha megtehetem, korosztály szerint bontom a csoportokat karonülőkre és szaladókra. A szülő aktívan részt vesz a foglalkozáson: ő is énekel, hintáztat, höcögtet, táncol, játszik, memorizál, bátorít, avagy csendesít, a nagyobbacskáknál gyakran csak a háttérben figyel.

- Változott-e az évek során a foglalkozásod?

- Igen! Amikor 10 éve elkezdtem, még nem igazán volt sok olyan hely, ahova babákkal el lehetett járni. Nem volt minden sarkon fejlesztőfoglalkozás, nem akart mindenki megélni a kisgyermekesekből. Klubszerű foglalkozásokat tartottam akkoriban, sok népi és komponált gyerekdallal, mondókával. Ezt most már sokan csinálják. Sok forrásból tudja magát képezni az, aki foglalkozást szeretne vezetni. Meg kellett találnom önmagamat, a saját előnyeimet, kihasználva a képesítéseimet, sokéves tapasztalatomat. Rájöttem, hogy a klasszikus zenét kell népszerűsítenem, a hangszerek varázsát. A szülőket kell rávezetnem, hogy ami "komoly", az nem feltétlenül komoly, nem kell idegenkedni tőle, csak meg kell tanulni hallgatni. Ezáltal olyan világba kalandozhatnak gyermekeikkel, ami nagyon pozitívan hathat egész életükre. Ezért az évek alatt egyre több klasszikus zenei részletet hoztam be a foglalkozásba, és csökkentettem azt a dalanyagot, amit máshol, más foglalkozáson is hallhatnak.

- Van-e valami emlékezetes, „cuki-sztorid”?

- Cuki-sztori? Számomra a cuki sztorikat az anyukák mesélik otthoni életükből. A körbeültetett mackóseregről, a "megpatkolt"-meglovagoltatott játékokról, Lego-klarinétokról, desszertes doboz-hegedűkről, boltba belépő, majd ritmizálva köszönő kisgyerekekről. Kedvencem az: "Anya, játsszunk Marcsisat!" :)

- Röviden összefoglalva: miért jó a Zenezug?

- Mert zenélni jó!

SAKKOZÁS Fehér Zsuzsival minden hétfőn 17:00-tól a Pozsonyi és minden pénteken 16:30-tól Bartók Pagonyban

A Pagony szerethetőségének egyik alappillére, hogy a jó könyvek kiadása és értékesítése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a közösségteremtésre. Aki betér a boltjainkba, biztos, hogy kedves, készséges emberekbe botlik, és jó érzéssel távozik. Az üzlet sajátja, hogy lehetőség szerint plusz programokkal színesíti a hétköznapokat. Ez a Pozsonyi úton és a Sugárban található boltok esetében a helyszűke miatt korlátozottabb, a Bartók Béla úti hatalmas, szép üzletben azonban minden helyigényes program megvalósítható. Sakkozni jelenleg Újlipótvárosban és Újbudán lehet.

sakk2.jpg

Hétfő délután pillanatok alatt megtelik a Pozsonyi úti bolt, és függetlenül attól, hogy a vásárlás tovább zajlik, a játszósarokban megkezdődik a fekete-fehér harc. Fél 5-től a nagy ovisok, 5-től pedig a kisiskolások veszik birtokukba az asztalt, és Fehér Zsuzsi vezetésével megkezdődik a játék.

Fehér Zsuzsi: Egy egyszerű véletlen, egy helyettesítés folytán kezdődött a sakktanításunk Peksa Kamillával, akivel együtt találtuk ki ezt a programot. Ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk elmagyarázni a szabályokat, meg kellett találni a gyerekekhez vezető megfelelő kommunikációs utat. Ez lett a mese, amivel a leghatásosabban lehet megragadni a kicsik fantáziáját, és ezáltal könnyebb elmagyarázni a teendőket is. Megszületett egy történet arról, hogy a Fehérség és a Feketeség különálló országa egy gonosz varázslónak köszönhetően hogy keveredett össze, és született meg belőle a pepita tábla, és a további ármánykodás miatt hogy vált ellenséggé a két király, a fehér Hamvas Herold, és a fekete Kormos Kázmér. Ez lett az alapsztorija a Pepita Kódex című könyvünknek is, aminek a segítségével akár otthon is lehet sakkozni tanulni.

A sakk rengeteg plusz dolgot ad a gyerekeknek, ezért bárkinek szívből ajánlom. Mi elsősorban a játék örömére koncentrálunk. Nálunk nem a versenyzés a lényeg, ugyanakkor megtanítjuk nyerni a gyerekeket. Mindig szoktunk gratulálni, de a vesztesekről sem feledkezünk meg. Mindig van kézfogás, és a játék kölcsönös megköszönése sem marad el.

A sakknak rengeteg jótékony hatása van. Segít gyakorolni a szabálykövetést, ami a kisgyerekeknél elég problémás. Fejleszti a kreativitást, a logikai készséget, a rövid távú memóriát, a térlátást és a koncentrációt is. Sokan nem is gondolnák, hogy milyen jelentősége van annak, hogy a gyerekeknek a játék folyamán folyamatosan döntéseket kell hozniuk, és megtanulják azt is, hogy a döntéseiknek következményei vannak.

Nagyon szeretek a Pozsonyi úti boltba jönni. Egyrészt, mert ezen a környéken élek, így olyan, mintha hazajönnék, másrészt van egy nagyon sajátos hangulata, amiért jó itt lenni. A Bartók Béla úti bolt számomra még új terület, mégis nagyon izgalmas dolgokat rejt. Nyáron már volt egy nagyon jó hangulatú sakktáborunk, és ha a jövőben kialakulna itt is egy jó csapat, akkor akár családi sakktalálkozókat is lehetne szervezni, ahol nemcsak a gyerekeket, hanem a szüleiket is játékra bírhatnánk. Már csak azért is, mert sokszor látom a foglalkozásokon, hogy a várakozó szülők szemében is ott csillog a játék iránti vágy...