Több mint szerelem

Bart Moayaert: Duett hamis hangokra, ford. Rádai Andrea

A vámpírlakként elnevezett szobámban kuporogtam és már épp kezdtem beolvadni a sötétbe, mikor anyu rám rontott a szokásos mániáival. Kegyelem nélkül felhúzta a redőnyöket, viszont ezúttal egy könyvet is nyomott a kezembe. Így került hozzám a Duett hamis hangokra című regény.
A szenzációs író, Bart Moeyaert műve örökre belopta magát a szívembe, és amellett, hogy a könyv fantasztikusra sikeredett, magától Bart-tól is tanultam egyet s mást. – Olvassátok Kovács Virág, kamaszkritikusunk ajánlóját

Mint például, hogy gondolatait rövidebben is kifejezheti az ember, ha egy regényről van szó, valamint hogy egészen fiatalon is érhetünk el sikereket. Ez a regénye megmutatta, hogy a rövid mondatok is lehetnek tartalmasak, elég felpezsdíteni őket egy-egy gyönyörű jelzővel, és kész is a tájleírás. Bart emellett a szerelemre fekteti a hangsúlyt, így ez a kettő tökéletesen összeolvad a fantáziámban. Pont mint egy duett. És ez az egész sztorinak a lényege - egy csodálatos duett. Az író ezt is megoldja, mégpedig úgy, hogy a könyvet egy fiú és egy lány szemszögéből írja, váltakozva.
A történet Lander, a fiú, iskolába vezető útjával veszi kezdetét. Amint első nap az új lány, Liselot felbukkan, a fiú minden végtagja bizseregni kezd, elméjét megszédíti a rózsaszín köd. A lány nagyon erős, hiszen sok mindenen ment keresztül az évek során, mégis mindig állta a sarat. Nem fordul magába, nem ijed meg a hamis hangoktól, egészen a Landerrel való kapcsolatáig. Ezek a hamis hangok rengeteg lehetőséget adtak nekem a filózásra. Na meg Bart eleve úgy írja a regényt, hogy az olvasó tudjon rajta gondolkodni, és a saját fantáziája szerint képzelje el a történetet. Mióta elolvastam, folyton a bicikli jut eszembe a szerelem szó hallatán. Ez ugyanis a történetben szerintem nem egy tárgy, hanem út, ami összeköti Landert Liselottal. Ami pedig kettejük között van, az nem csak szerelem. Szeretet, bizalom, vigasz, barátság és valami egészen különleges kötelék. Még akkor is, ha ez az út egy idő után felbomlik, és a duettben előjönnek a címben említett hamis hangok. Nálam meg a sírás… Így van ez egy jó könyvben. Ha a főszereplő szomorú, az olvasó is az. Azok a hamis hangok teszik drámaivá a fiatalok történetét. A könyvben olyasmiket véltem felfedezni, amit eddig egyetlen regényben sem találtam. Soha az életben nem gondoltam volna, hogy egy fiú táplálhat ilyesfajta érzéseket valaki iránt, pláne ha a másik fél nőnemű, bár meglehet a nyolcvanas években lehetséges volt. Sokat hallottam azokról a bizonyos „más időkről“.
Duett hamis hangokra volt életem egyik legmeghatóbb olvasmánya. Az is valószínű, hogy a közeljövőben minden bicikli láttán megdobban a szívem, valamint reménykedni fogok, hogy a korombeli fiúknak is van egy Lander-oldala. Én hiszem, hogy akinek a kezébe kerül ez a könyv, az megállás nélkül olvassa majd, és valósággal a megszállottja lesz a sztorinak. Lander és Liselot bájos szerelmi történetét mindenkinek ajánlom, aki arra vágyik, hogy egy könyv által óriási mennyiségű élményre és boldogságra tegyen szert.

Kovács Virág bemutatkozását itt olvashatjátok.

Kapcsolódó termékek