Szépen válni - lehetséges ez?

Léna listái című legújabb könyvünk kapcsán beszélgettünk Tóth Zs. Izabellával, klinikai gyermek- és ifjúsági szakpszichológussal, aki sokat dolgozik kamaszokkal, és nem ritkán olyan kisgyerekkel, akinek szülei elváltak vagy épp válnak. W. Tar Kriszti interjúja.

tovább...

Léna listái

Részlet Francis Oomen Léna listái c. regényéből Rádai Andrea fordításában

Léna vagyok. Lista Léna. Ez persze nem az igazi nevem. Anya és apa szokott így hívni, mert mindig mindenről listákat írok. Azért szeretek listákat írni, mert sokat segítenek. Ha az ember megír egy listát, akkor könnyebben át tudja gondolni a dolgokat. És erre nagy szükség van néha. Legalábbis nekem, mert én soha nem tudok választani. Mindig attól félek, hogy rosszul választok.

tovább...

Mit olvasson a gyerek, ha tízéves?

Anja Stürzer: Somniavero, Francine Oomen: Léna listái, Pagony, 2015

A gyerek, ha tízéves, a mesékből, úgy tűnik, végérvényesen kinő. Felolvasva esetleg még meghallgatja, nosztalgiázik egy kicsit, esetleg ő maga is felolvassa a kistestvérének. Amúgy már rég otthonosan mozog a kalandregények és komoly meseregények világában, hiszen öt-hatéves kora óta ismeri a Ruminit, a Tündér Lalát, az Ózt – sokan még a Harry Pottert is. De ha maga olvas (és, tegyük hozzá, tud és szeret is olvasni), tízévesen nem fog sem népmeséket, sem képeskönyveket, sem első olvasós könyveket olvasni. Akkor mit? - Kovács Eszter, a Pagony főszerkesztőjeajánlja a Pagony új, 10pluszos könyveit!

tovább...

Ne félj, Léna!

Francine Oomen: Léna listái, ford. Rádai Andrea, Pagony, 2015

Léna tizenegy éves, imád focizni, van három fiú barátja, nincs testvére, de van egy igazi legjobb barátnője. Fél a hápogó kacsáktól, de nagyon szereti a kutyákat, és szerencsére kap is egy kölcsönkutyát sétáltatásra. Csak egy baj van: apa és anya egyre többet veszekednek. Vajon hogyan lehetne kibékíteni őket?
Hogy gondjaira megoldást találjon, Léna listákat ír a listafüzetébe. Mindenről. Ez segít neki dönteni a hétköznapi helyzetekben, de olyan nehéz kérdésekben is, hogy miért érdemes felnőni és hogyan élje túl a szülei válását. Van, amit még a legszuperebb lista sem tud megváltoztatni, de végül majdnem mindennek jó vége lesz! - Vujovits Júlia ajánlója

tovább...

Kicsik nagy problémái

A könyv, a mese egy kisgyereknek nem csak szórakozás: ők mélyen azonosulnak a történetekkel, újra átélik bennük a mindennapjaikat. A mese önreflexió, így tudják a gondjaikat-bajaikat-örömeiket kívülről látni. Miközben átélik a mesét, következmények nélkül, „veszélytelenül” szembesülnek olyan érzelmekkel, helyzetekkel, amiket meg kell oldaniuk. Kicsit olyan ez, mint a birkózó kisoroszlánok, akik a vadászatot gyakorolják játszva. A gyerekek mesét hallgatva élni és érezni tanulnak.

tovább...

Amerikai álom – és valóság

avagy a Millennium expressz 2. – A fogoly titkai

Jártál már New Yorkban? Mázlista! Én még sosem, de ha egyszer eljutok, tuti, hogy az első utam a Szabadság-szobor fejébe vezet majd, ami minden második amcsi katasztrófafilmben lerepül a helyéről... Ezért is jó, hogy hamarosan megjelenik a Millennium expressz-trilógia második kötete, A fogoly! A szerző, Dávid Ádám kalauzol Amerikába.

tovább...

Millennium expressz 2. – A fogoly

Részlet Dávid Ádám regényéből

A Millennium expressz kalandjai folytatódnak. A történelmi regénytrilógia második része az európai hajsza után nagyrészt Amerikában játszódik. Zsigát New Yorkban látjuk viszont, ahol Randássy és bandája foglyaként tengeti életét egy egészen különleges helyen. A regény első fejezetének részletéből megtudhatod, pontosan hová is került a Millennium egykori utasa.

tovább...

Edison csapdája

Részlet Neal Shusterman könyvéből Illés Róbert fordításában

Nick hiába igyekszik titokban tartani, az Akcelerátus is tudomást szerez róla, hogy a padlásukon talált különös tárgyak valójában Nikola Tesla találmányának, a Nagy Hatótávolságú Energiakibocsátónak alkatrészei. Ha ez a szerkezet működni kezd, képes ingyenes energiát biztosítani az egész bolygó számára, és Nick elhatározza, hogy összerakja. A fiú azonban tudja, hogy ehhez minden egyes, a garázsvásáron eladott tárgyat vissza kell szereznie, de azt is gyanítja, hogy a tárgyak nem véletlenül jutottak ki a világba, mert akikkel kapcsolatba kerültek, azok valamilyen módon mind részei Tesla nagy tervének. Nick dolgát számos akadály nehezíti. Rá kell jönnie például, hogy Caitlin közelsége egészen különös hatással van rá; a lány barátja, Theo pedig egyre jobban az agyára megy. És közben az Akcelerátus sem tétlenkedik… - olvassátok el az Akcelerátus trilógia második részéből az első fejezetet!

tovább...

„A zseni egy százalék ihlet, kilencvenkilenc százalék verejték”

Thomas Alva Edison, a self-made man

Az Akcelerátus-trilógia folytatódik! De miért pont Edison csapdája a címe? Mit is tudunk Nikola Tesla egykori munkatársáról, Thomas Edisonról? Pontosabban: ki kinek volt a munkatársa? A két tudós élettörténete alapján úgy látszik, két lángelméről van szó, akik közül az egyiknek volt üzleti érzéke, a másiknak nem. Edison az egyenáram, Tesla a váltóáram felfedezője. Edison azért alkalmazta Teslát, hogy megoldja az egyenáram működéséből fakadó problémákat, majd mikor ez Teslának sikerült, állítólag nem fizette ki a megígért sikerdíjat. Ezt bizony rosszul tette, mert az utókor sosem bocsátotta meg neki, és szellemi küzdelmükből szinte mindig Teslát hozzák ki győztesként, pedig… - Győri Hanna és Péczely Dóra cikke

tovább...
Sütihasználati beállítások