Kalandozások az Abszolút Törivel a Római Birodalomban!

Rojik Tamás új regénye

Újabb kötettel bővül az Abszolút Töri-sorozat, mely a magyar történelem legfontosabb időszakait hozza közelebb a kiskamasz olvasókhoz. Rojik Tamás legújabb kötetében három gimnazista Aquincumba, a Római Birodalom kisvárosába kerül egy félresikerült időutazás következtében.
A kötet egyszerre kínál izgalmas időutazós kalandot és élményszerű történelemórát a 10 év feletti korosztálynak.

Rojik Tamás: Vér, víz, oroszlánsörény - Abszolút Töri-sorozat

Az Abszolút Töri-sorozat lendületes, olvasmányos regényei a magyar történelem meghatározó korszakait hozzák közel a 10 éven felüli olvasókhoz. A kötetekben a Vitéz János Gimnázium tanulóinak időutazása révén izgalmas kalandokon keresztül bontakozik ki egy-egy történelmi korszak lüktető világa.
A sorozat célja, hogy mai nyelven, szórakoztató A történetekből kiderül, hogyan éltek a nagy történelmi események árnyékában az átlagemberek, így az olvasók a múlt megismerésével jobban megérthetik saját jelenüket is. Az eddig megjelent regények a honfoglalás előtti évektől 1956-ig számos fontos eseményt dolgoztak fel – a francia forradalomtól Buda visszafoglalásáig.
“Nagyon szerettem ezen az aquincumi történeten dolgozni. Már az írás kezdetén úgy döntöttem, hogy a kötet egy különleges mellékhajtás lesz a korábban megjelent Abszolút Töri könyvek sorában, és nemcsak azért, mert az ókorban játszódik, és mert nem a magyar történelem egyik fontos pillanatát dolgozza fel, hanem azért is, mert számomra az antikvitás a gyerekkorom óta összefonódik egy kicsit a misztikummal és a varázslattal is. Eleinte tartottam tőle, hogy el tudom-e majd képzelni magam az ókori Aquincumban, látom-e majd magam előtt a tájat úgy, ahogyan például A generális talizmánja írása idején láttam a 18. századi Budát és Pestet, de az aggodalmam alaptalannak bizonyult, mert minél többet olvastam, minél több videót néztem a témában, annál jobban el tudtam képzelni magam a polgárváros utcáin járva, a fürdőkben ázva, vagy éppen az üzletsor pultjai előtt bámészkodva.(…)
A történelemben engem sosem a nagy csaták vagy az események érdekeltek, mindig is inkább az életmódtörténet vonzott, így ebben a regényben a főszereplő gyerekek nem valamilyen jól ismert pillanatban csöppennek Aquincumba: a II. század végén érkeznek, Marcus Aurelius uralkodása idején, és hárman háromféleképpen tapasztalhatják meg a hétköznapokat, valamint az ünnepi pillanatokat a provinciabeli városban. Láthatják, milyen a kereskedők élete, hogyan zajlanak egy pék vagy egy szabó mindennapjai, találkoznak a legszegényebb rabszolgákkal és a leggazdagabb nemesekkel is, de szó esik a szövegben csatákról, gladiátorviadalokról, sőt még a divatról is.”- derül ki a szerző, Rojik Tamás utószavából, hogyan fogalmazódott meg benne a könyv megírása.
A kötet főszereplői, Tibi, Klau és Zoli lemerészkedik a Vitéz János Gimnázium udvarában álló platánfán keresztül az időalagutakba, Marcus Aurelius idejébe, Pannonia provincia központjába, Aquincumba érkeznek. Ebben a korban keskeny a határ valóság és misztikum között. Az ottani időkaput varázslat védi, így nem tudnak olyan könnyen hazatérni. Szerencsére az aquincumi varázsló, Manius már kiolvasta a madarak röptéből az érkezésüket, így nem maradnak teljesen magukra. A visszajutást segítő varázsfőzethez azonban csupa-csupa nehezen beszerezhető hozzávaló szükséges. Miközben a gyerekek megismerkednek az aquincumi polgárok és rabszolgák mindennapi életével, a varázsfőzet hozzávalóiról sem feledkezhetnek meg.
Az ókori Róma mindennapjaiban a valóság és a varázslat kéz a kézben jár – és a három gimnazistának hamar rá kell ébrednie, hogy a XXI. század törvényei itt mit sem érnek. Ha haza akarnak jutni, el kell engedniük mindazt, amit eddig valóságnak hittek.
A három eltérő személyiségű fiatal saját nézőpontjából mutatja meg a kor veszélyeit és kiszámíthatatlanságát – például azt is, hogy miért életveszélyes dolog flörtölni egy római katona feleségével. A kötet érzékenyen és izgalmasan tárgyalja a barátság, bátorság és alkalmazkodás kérdéseit, miközben izgalmas képet ad a római kori mindennapokról. A kaland során a hősöknek nemcsak az idővel, de önmagukkal is meg kell küzdeniük – vérre, vízre, oroszlánsörényre és némi varázslatra is szükségük lesz, hogy hazataláljanak.
Hering Péter, a Veres Pálné Gimnázium történelemtanárának Salve viator! című szakmai utószava lebilincselő kitekintést nyújt minden olvasónak a regény történelmi hátterére, a Római Birodalom mindennapjaira. Megidézi a kor társadalmi és kulturális sajátosságait, a római élet formai és tartalmi rétegeit – az úthálózattól a piaci forgatagon át a császárok hatalmáig. Marcus Aurelius és Commodus császár alakján keresztül megismerhetjük az uralkodás kihívásait és ellentmondásait is. Az utószó hiteles, izgalmas kísérője a regénynek, amely élményszerűen hozza közel az ókori világot a fiatal olvasókhoz.
A regény nyomán érdemes ellátogatni Aquincum feltárt területére és a múzeumba, ahol izgalmas programok és a római kori leletek várják a látogatókat. Aki már olvasta a könyvet, új nézőpontból fedezheti fel a helyszínt, aki pedig csak most kezdi, különleges időutazásra számíthat.
10 éven felülieknek
Beleolvasó

A kötet bemutatója:
Nem félünk a töritől!
2025. június 5., csütörtök, 17 óra
Bartók Pagony – Budapest, XI. ker. Bartók Béla út 5.,
https://www.facebook.com/events/612481038477769

A történelem nemcsak unalmas évszámok és száraz tények sora – hanem igazi kaland! 
A Pagony új, történelmi témájú könyvei kapcsán arról beszélgetünk a szerzőkkel, hogyan tehetjük a múlt eseményeit élményszerűvé, és milyen könyvekkel érdemes belépni a történelem valójában izgalmas világba.
A beszélgetést Grancsa Gergely, a kötetek szerkesztője vezeti, vendégei pedig Miklya-Luzsányi Mónika, Rojik Tamás és Návai Péter írók, valamint Herbszt László illusztrátor lesznek.
A belépés díjtalan

Rojik Tamás a Könyvhéten június 15-én, vasárnap 16 órakor dedikálja kötetét a Pagony standjánál.

Kapcsolódó termékek