
Így kezeld, ha számítógépfüggő a gyerek!
Hogyan neveld a digitális nemzedéket? Hogyan tanulja meg, hogy mi a hasznos és mi a veszélyes az internetes térben? Mi mindenre jó a net? És ami a legnehezebb, hogyan koordináld és korlátozd a gyerek tevékenységét?
A tiltás nem éppen a legjobb ötlet, de akkor mit tehetsz, hogy ne legyen a rabja a monitornak?
A kérdésekre a válaszokat megtalálod ebben a cikkben, amiben felfrissítjük Igaz DóraNyár, nagyi, net című mérhetetlenül aktuális könyvét, ami rengeteg megoldást kínál a gyerekeknek, hogy ők használják a gépet, ne a gép őket.

Kíváncsi vagy, mitől vált be olyan sokaknak a regény?
Berci nővére karatetáborba megy, legjobb barátja, Ákos pedig a Balatonhoz utazik. És Berci? Neki mindegy is, hogyan alakul a nyár, amíg akad egy tablet, laptop vagy számítógép a közelében: ha tud játszani, skype-olni, vagy meglátogatni a virtuális háziállatát, akkor ő köszöni szépen, megvan...
Berci szülei időpazarlásnak tartanak minden egyes képernyő előtt eltöltött másodpercet, ezért úgy döntöttek, a nagymamájánál tölti a nyarat, vidéken, a jó levegőn. Persze az apja tabletje nélkül. A fiú tehát egy végtelenül unalmas, kütyümentes vakáció rémét látja maga előtt...
Nagyobbat nem is tévedhetett volna.

Igaz Dóra könyve ugyan gyerekekről szól gyerekeknek, de igazán tanulságos lehet szülők számára is: hiszen rengetegen szembesülnek azzal a hétköznapi problémával, hogy a gyerek minden percét a monitor előtt tölti. Miért tűnik úgy, mintha a felnőttek és a gyerekek nem ugyanazt a nyelvet beszélnék, amikor erről van szó? Hogyan lehetne ezen változtatni? A regény egy igazán kedves, szuperlaza nagyin keresztül válaszol ezekre a kérdésekre.
Berci nagymamája az, aki megmutatja a fiúnak, hogy a számítógépezés nem csak a játékok világát jelenti: a fiú egész nyáron rengeteget skype-ol a legjobb barátjával, megmutatja neki a kutyáját, nővére karateversenyét is videohíváson keresztül szurkolja végig, Erzsi néni lányának angol férjével pedig életében először angolul beszélget, és míg ő magyarra tanítja a férfit, az ő angoltudása is fejlődik. A könyv egy rövid kitérő erejéig még abba is enged bepillantást, hogy milyen félelmekkel járhatnak a zombis játékok, és mi az a sztori, amit a szülő elfelejt elmesélni a saját gyerekkorából.
Szóval hogyan kezeljük a túl sokat kockuló gyereket?

Állatkertbe, vidámparkba, élményfürdőbe megy a család? Egy ilyen gyereknek játékos kihívás lehet megkeresni a weben a nyitvatartást, jegyárakat, érdeklődni az aktuális programokról és megtervezni a közlekedést.
Ha érdekli a csillagászat, egy egyszerű program segítségével megtanulhat tájékozódni az égbolton, és megnézheti, hogy az év bármelyik napján milyen égitesteket figyelhet meg szabad szemmel. Akit az idegen nyelvek érdekelnek, könnyen talál százával levelezőpartnert a világ minden tájáról, akivel kölcsönösen tanulhatják egymás anyanyelvét.
Személyes tapasztalatom, hogy a számítógépezés mint időtöltés a szülők részéről gyakran mindössze a megtűrt, korlátozásokkal és számtalan szabállyal kordában tartható időpazarlás kategóriájába esik. Nehéz megmondani, valójában milyen úgy felnőni, hogy a gyerek a számítógép, okostelefon használatát egy időben tanulja a járással, beszéléssel, olvasással. Mondhatjuk, hogy ez a generáció fogékonyabb lesz a techinkai eszközök használatának megtanulására, és bizonyos szempontból egészen abszurd elvárni, hogy ne a számukra természetes, kézenfekvő eszközöket használják szórakozásra vagy egy feladat elvégzésére. Ugyanakkor rendkívül fontos, hogy a szülő és a gyerek együtt fedezze fel ezeknek az eszközöknek a hasznosságát, elismerve, hogy ez egy olyan terület, ahol gyakran mindketten tanulhatnak a másiktól. Ebben a tanulásban ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a szülő hozzá van szokva ahhoz, hogy a gyereket tanítsa, ám fordítva egy gyereknek sokkal kisebb türelme, és korlátozott lehetőségei vannak annak elmagyarázására, ami tulajdonképpen épp oly természetes számára, mint a lélegzés.
Kedves lányok, kedves fiúk, legyetek türelmesek a szüleitekkel, nagyszüleitekkel, pláne, ha ők nem olyan szupervagány csodafelnőttek, mint Berci nagymamája. Biztos tudtok nekik olyat mutatni, ami őket is érdekli és a segítségetekkel megtanulják, hogy mi a különbség az internet és a WiFi között. És ki tudja? Talán egyszer eljön az idő, amikor nem kezdődik minden Skype-beszélgetés a nagyszülőkkel úgy, hogy "én nem látlak... most hallasz?"
Rendeld meg a Nyár, nagyi, net című könyvet itt, hogy segítsd a gyereked a számítógép felelős használatában és megszerettesd vele a könyveket is!
Ha pedig imádja a virtuális játékokat, csalogasd át a Kepler-sorozattal a könyvek világába, amit itt tudsz megrendelni!

Ha olyan könyvet keresel, ami képes hidat teremteni a vizuális és az írott világok között, akkor megtaláltad: a sok kép és a vérfagyasztóan izgalmas szöveg garantáltan leköti a játék- és a könyvfüggő gyerekek figyelmét is.
Ha szívesen megismernéd a digitális nemzedék történetének útját, a változások hordozta veszélyeket és lehetőségeket, akkor kattints ide!
Ha megrendelnéd a könyvet, itt a helyed!
Tetszett a cikk? Ezt is szeretni fogod: olvasd el a Kepler62-ről írt ajánlónkat, ami a videojátékok magába szippantó világáról szól.
Bánáti Kende ajánlója