Öt ááállati jó sulis könyv

Hogy könnyebb legyen a tanulás!

A Tesz-vesz város óta tudjuk, hogy nem csak a mesekönyveket és regényeket lehet rongyosra olvasni, hanem a képes gyermeklexikonokat is. Ebben a szemlében öt olyan állatos mesét tartalmazó könyvről olvashatsz, melyek szuper kiegészítők lehetnek a száraz iskolai tananyag mellé.

Richard Scarry: Egon tesz-vesz, sürög-forog

25363.jpgEmlékszel még Fér Egonra a Tesz-vesz sorozatból? A Móra kiadó nemrég megjelent új Tesz-vesz városa az ő napját meséli el. Feltűnnek a régi szereplők, Cicó és Cicus, és persze még sokan más ismerős állat kikukucskál ránk az oldalakról. Egon segítségével az olvasó megismeri a testrészeket, a számokat, járműveket, a jó és rossz szokásokat, és rengeteg, de tényleg rengeteg igét. És közben még egy több oldalon át tartó bújócskázásra is meginvitál minket. Én néha csak igen nehezen tudtam őt megtalálni a lakás különböző részein – remélem, ti ügyesebbek lesztek!

Amit biztos nem tudtál, amíg a kezedbe nem vetted a könyvet:
Hogy ha Egon egyszer elbújik az esernyők között, soha senki nem lel rá többé!

Itt pedig egy remek indexes cikk arról, hogy hogyan rajzolta át a szerző, Richard Scarry a legújabb Tesz-vesz várost, hogy genderfüggetlenebb legyen, mint a hatvanas években készült, egyébként szintén zseniális, de ilyen szempontból – remélhetőleg – elavult változata. Ezek az apró változtatások Egon könyvében is felfedezhetőek: a férfiasabb szakmákban megjelennek női karakterek is (például a tűzoltóautóban, de a tejesember is egy rózsaszín szoknyás lánycica lett), de azt is jó volt látni, hogy Cicóék papája az, aki elmosogat reggeli után.

Bosnyák Viktória: A sirály a király?

24592.jpgBosnyák Viktória neve ismerős lehet annak, aki forgatta már a Móra Nyelvkincstár-sorozatának köteteit, például az Amikor kivirágzott a fánkfánkot. A sorozat lényege, hogy humoros és szórakoztató meséken keresztül az olvasó megismeri a magyar nyelvtant és helyesírást, és szinte észrevétlenül sajátítja el még a legnehezebb szabályokat is. A sirály a király (mint ahogy azt a címe is sugallja) a j és a ly körüli, minden alsós (és ami azt illeti, felsős- és középiskolás) életét megkeserítő örökös dilemmával foglalkozik.

Egy se nem kerek, se nem szögletes, de mégis rendkívül lakályos erdőben vagyunk, melynek mélyén kristálytiszta csermely csordogál. Egy nap egy sirály vetődik arra, rögtön meg is van győződve arról, hogy ez az ő birodalma. Megkezdődnek a bonyodalmak, hirtelen mindenki király akar lenni, a bagoly viszont kitalálja, hogy az legyen az uralkodó, aki a legjobban ismeri a ly-s szavakat. A könyvben oldalanként úgy 20-30 problémás szó jön szembe az olvasóval, ráadásul a j-k és a ly-k félkövérrel vannak szedve, így még jobban rögzül, hogy hogy írjuk azt, hogy harkály, jár, vízhólyag, karvaly, pulyka, hely, befolyásol, szajkóz, vályú és terebélyes.

Amit biztos nem tudtál (vagy nem biztos, hogy tudtál), amíg a kezedbe nem vetted a könyvet:
Hogy a ricsaj pontos jé.

Bosnyák Viktória: Elek, merre keresselek?

25252.jpgA Nyelvkincstár-sorozat másik része ez a könyv, ami a tulajdonnevekkel, ezen belül is a földrajzi nevekkel foglalkozik. Kulcsszereplőnk ezúttal Bölcs Elek, a Nevenincs erdejei bagoly, aki épp feleséget keres magának. Felad hát egy apróhirdetést (mi sem természetesebb), amire hárman is válaszolnak, de Eleknek egyszerre nyoma vész. Mindenki a férjjelölt keresésére indul Magyarország tájain és megalomán sirálykirályunk, Mihály is visszatér, hogy  Budapesten folytassa a nyomozást.

Amit biztos nem tudtál, amíg a kezedbe nem vetted a könyvet:
Hogy hogy írják azt, hogy alsó-Tisza-vidékiek vagy Duna-Tisza köziek. (Így.)

Szepes Mária: Fityfiritty - Mese az órákról

19391.jpgA Már tudok olvasni-sorozat tagjaként jelent meg Szepes Mária könyve, mely Tikitaki bácsi, az órásmester, és papagája, a folyton fecsegő Fityfiritty történetét meséli el nekünk. A könyvet Keszeg Ágnes meseszép, meleg hangulatú rajzai díszítik. A nagy betűkkel szedett szöveg könnyen olvasható, tökéletes választás már olvasni tudó, de a hosszabb mondatokkal még birkózó másodikosok számára.

Amit biztos nem tudtál, amíg a kezedbe nem vetted a könyvet:
Hogy mennyi bonyodalmat tud okozni egy papagáj, ha folyamatosan karattyol.

Somlai János: Állatok - Ablak-zsiráf könyvek

25368.jpgA megújult Ablak-zsiráf állatokkal foglalkozó kiadása sem hiányozhat a könyvespolcodról!

Hegedűs Márton képregényszerű rajzaival díszített könyv rendkívül modernre és naprakészre sikerült: szuperül rendszerezi a gyerekek által eddig megtanult kifejezéseket, hiszen majdnem minden szót összekapcsol valamilyen másikkal, így ide-oda lapozgatva logikus sorrendben fedezhetjük fel a könyvben szereplő kifejezéseket. Rendet tesz például az állatok nemével (disznó: kan / koca; juh, birka: kos, ürü / jerke; kacsa: gácsér / tojó stb.), az állatok csoportosulásaival (elefánt: csorda; majom: horda; ló: ménes) és kölykeivel (ló: csikó; juh, birka: bárány; tehén: üsző; kecske: gida) kapcsolatos kavarodások között is. Emellett a kíváncsi olvasók rengeteg olyan új szót is tanulhatnak, amit eddig nem ismertek, vagy nem egészen tudták, hogy mit jelent.

Amit biztos nem tudtál, amíg a kezedbe nem vetted a könyvet:
Hogy a muflonnyájat általában egy nőstény vezeti.