
Pagony könyvek - 2017
Nem is olyan régen, 2011-ben lelkendezve írtam arról, hogy soha nem volt még ennyi könyvünk, könyvhétre nem kevesebb, mint nyolc(!) könyvünk is megjelenik. Nos, ez régen volt, ma már mindez másképp néz ki: idén csak a Pagonynak több mint harminc könyve lesz könyvhétig bezárólag – és akkor még nem számoltam a Tilos az Á-t! Csoda-e, hogy ha amikor mint főszerkesztőt megkérdeznek, hogy milyen könyvek jelennek meg mostanában nálunk, hirtelen válaszolni sem tudok, csak zavartam azt motyogom, nem is tudom, annyi minden, végig kell gondolnom, össze kell számolnom! - Kovács Eszter főszerkesztő ajánlója
Itt az idő: összeszedem nagy vonalakban, nem is annyira időrendben, mint inkább korosztály szerint rendszerezve, hogy mi minden jelenik meg 2017 első félévében nálunk, a Pagonynál.
A legkisebbek el lesznek kényeztetve: az egyik legjobb hírünk erre a félévre, hogy oly sok év kihagyás után, végre-végre folytatódnak Maszat kalandjai – Maszat ezúttal fodrászhoz megy, utána pedig (immár rövid hajjal) az uszodába. Mi már nagyon várjuk Berg Judit és Agócs Írisz legújabb könyvét, hamarosan találkozhattok vele!
A kicsik csupa-csupa ismerős könyvre számíthatnak: Szofi kap egy csomó színes lufit, Boribon kalandjai is folytatódnak, és Misu, a kisnyuszi is visszatér – ezúttal az ő történetei is még kisebbeknek, az 1-3 éves korosztálynak szólnak – a Szia, Misu! című kötetben négy kis mese található felkelésről-lefekvésről, vásárlásról, sok-sok böngészhető, nagy képpel.
Szerintem sokan fognak örülni, hogy végre olvasható magyarul is Oliver Jeffers két kis könyve, a gyönyörű és szívmelengető A pingvin és a kisfiú-ja, és Fent és lent-je.Az eggyel nagyobbak (akik valójában még mindig nagyon kicsik, maximum 4 évesek sem panaszkodhatnak: újra jönnek a kuflik, akik segítenek a mohamanyin és mindenfélét gyűjtögetnek, sőt, mindnyájunk kedvenc sárkányának, Zognak is folytatódnak a kalandjai. De lesz újabb meséje Vadadi Adriennek, apa továbbra is mesél Palkónak, és Jeli Viktória Döncije is folytatódik, nem is kettő, de legalább 10 mesével!
Pásztohy Panka meséje Pitypangról szintén kap egy harmadik részt: a Mentsük meg a kiskutyám! és a Szeretem a kiskutyám! után következik a Gyógyítsd meg a kiskutyám! – azaz, mit tegyünk, ha kedvencünk beteg. Szép, kedves és hasznos könyv – kutyatartóknak kötelező!

Az óvodások és kisiskolások új barátja lesz Ludmilla, akinek nemcsak a neve, de “hivatása” is nagyon különös: ő ugyanis hivatásos problémamegoldó. Eltűnt a madara? Unatkozik a gyermeke? Tériszonya van? Ludmilla megoldja! Vicces és nagyon-nagyon szeretnivaló meseciklus érkezik Kertész Erzsitől – könyvhétre.

Folytatódik, de ezzel egyszersmind véget ér viszont egy másik nagy-nagy kedvencünk: Matyi és Sári, no meg persze Jonatán (és a letépett telefonkagyló) történetei utolsó kötetükhöz érkeztek. Hőseink ezúttal különböző történelmi korokban bolyonganak – kiderül többek között, hogy hogyan okozta Napóleon vereségét Matyi és Sári Waterloo-nál, vagy hogyan akadályozták meg, hogy Horácsek legyen a cseh nép vezére... A legviccesebb könyvsorozat, ha valaki véletlenül nem ismeri, gyorsan-gyorsan pótolja be!
Hogy ne csak a cseheket említsem, hanem a hollandokat is: persze, hogy lesz új Danny bá, aki a legjobb fej, a legaranyosabb, a legviccesebb, a legmegértőbb tanár bácsi. Mint kiderült, a valóságban is vannak ilyen Danny bák, mi legalábbis a Pagonyban találkoztunk néhánnyal. Hajrá, Danny bák!
És hogy ne legyen félév Annie M.G. Schmidtnélkül sem (a holland gyerekirodalom nagyasszonya volt, olyan hősökkel, mint Titi, Janó és Janka vagy éppen Szutyoksári), a Blom család és Viplala története is folytatódik. Ráadásul Dániel András rajzaival – igazi, békebeli meseregény.
És ha iskolásoknak keresünk iskolásokról könyvet, akkor ki ne hagyjuki ne hagyjuk majd Bencét és a Botond utcai lovagokat, Magyari Pétertől, mert az ő története is folytatódik, amolyan modern Pál utcai fiúkként: Bencéék a Botond utcai iskolából életre-halálra összevesznek az Ács utcaiakkal. Vajon sikerül-e békét kötni, és nemcsak ellenséget látni a másikban? Mit tehetnek a gyerekek és vajon mit tesznek a felnőttek értük?
Szépen gyarapodik a Most én olvasok!-sorozatunk is – kortárs magyar írók által írt, kortárs magyar illusztrátorok által rajzolt sorozatról van szó, ami négy különböző szinten segíti az olvasástanulást, az egy-két soros szövegektől kezdve a többszörösen összetett mondatokig. Berg Judit és Finy Petra sorozata már teljes, Gévai Csilla és Baranyai Andrásmost készül a harmadik kötettel, és nemsokára kézbe vehető Igaz Dóra és Horváth Ildi első kötete is, amelyben az osztály hörcsögéről kell közös erővel gondoskodni.
Zalán Tibor nevével viszonylag rég találkozhattak a Pagony-olvasók – sokunk számára emlékezetes A rettentő görög vitéz (Thészeusz) története. Most egy nem kevésbé rettentő magyar vitézen a sor, nevezetesen Háry Jánoson, amúgy „zalánosan-ironikusan”, Kállay Nagy Krisztarajzaival.
A 2016-os ősz-tél két legnagyobb szenzációja a Wéber Anikó Az osztály vesztese és Kertész Erzsi Pantherája volt. A jó hír az, hogy a Panthera folytatódik, és Wéber Anikó is új könyvvel készül a nagyobb iskolásoknak.
A Panthera 8-12 éveseknek szóló kalandregény. Izgalmas, fordulatos, és nagyon vicces: csakúgy, mint a kicsit kisebbeknek szóló Rumini, vagy a kicsit nagyobbaknak szóló Időfutár. AKüldetés című második részben kiderül, hogy a lakatlannak hitt hegy, a párduc alakú Panthera egyáltalán nem lakatlan – inspirátorok és szabotőrök lakják. De hogy nekik mi közük lesz a már megismert iskolás csapathoz és Rozikához, a rettenthetetlen portás nénihez, az hamarosan kiderül!
Wéber Anikó új regénye körömrágósan izgalmas, a valóság és képzelet határán billeg. Az osztálykiránduláson a diákok a tanárok tudta nélkül éjszaka kiszöknek az erdőbe, hogy egymást ijesztgessék, csakhogy hirtelen az ijesztgetők rémülnek meg egy ismeretlentől. A nagy kavarodás végén hárman hiányoznak. Mit tegyenek? Muszáj megkeresni őket, még mielőtt a tanárok megtudják, hogy tilosban jártak… Persze ez az osztály dinamikáját is megbolygatja: ki parancsolhat a vészhelyzetben, kire van szükség, ki mit látott, és kinek van igaza. És mi köze ehhez a felnőtteknek?

És végül, de nem utolsósorban, egy igazi családi könyv, se nem kicsiknek, se nem nagyoknak, hanem mindenkinek: Agócs Írisz megörvendeztet minket egy jógakönyvvel! Kezdőknek, haladóknak, anyukáknak, kismamáknak, apukáknak, gyerekeknek – Nap-, Hold- és Földüdvözlettel, sok-sok képpel, magyar és szanszkrit ászana nevekkel és a gyakorlatokhoz tartozó légzésekkel. Szép, praktikus, okos, olyan mindenhova magunkkal vihető picike könyv lesz: benne mindazzal, amit a jógáról mindenképpen tudnunk érdemes.
Csodálkozik-e még bárki, ha nem tudok válaszolni prompt, hogy milyen könyvek jelennek meg mostanában nálunk? Most itt sorakoznak mind – szerintem egytől egyig jó és szép és fontos könyvek: mi legalábbis nagyon büszkék vagyunk rájuk. 2017-ben is jó olvasást!