Az élet nagy kérdései és rózsaszínű pulcsi

Ajánló Anna Woltz Black Box című könyvéről

Anna Woltz Black Box című könyve egyszerre hozható összefüggésbe A Legyek Urával és Az éhezők viadalával, Sánta Ferenc Sokan voltunk című novellájával és Jane Teller Semmi című ifjúsági regényével, a Való Világgal, illetve a standfordi börtön- vagy az Asch-kísérlettel. Szóba kerül az eutanázia, a plasztikai műtétek, a fogamzásgátlás, a média és a valóság között feszülő ellentét, és még hosszasan sorolhatnám a súlyosabbnál súlyosabb szavakat és kifejezéseket.- Nagy Eszteranna írása.

tovább...

Felelőtlen felnőttek

Kamaszkritika Anna Woltz Black Box című könyvéről

A legtöbben azért olvasunk, hogy valamilyen módon kiszakadjunk a mindennapok szürkeségéből. Erre tökéletesek a népszerű utópisztikus könyvek vagy fantasyk, de néha nekünk is muszáj a minket érintő problémákon elgondolkodni. Persze nem kell egyből a mély vízbe ugrani, és szakszavakkal teleírt szuperbonyolult cikkeken agyalni. Anna Woltz Black Box című könyve után (és közben) viszont szerintem mindenki elkezd kicsit töprengeni arról, hogy nem biztos, hogy az élet legnagyobb gondja, ha a buli közepén lemerült a telefonunk. – Raposa Renáta ajánlója

tovább...

Már megint izzad a tenyerem

Könyvek a szexről

Szex, szerelem, gyengédség - ismerős, ugye? Szerencsére most már sok jó könyvből tájékozódhatnak a gyerekek, hogy hogy is van ez az ágyban, esetleg az ágy mellett, előtt, után, körül... Ami mindre jellemző: komolyan veszi a gyerekeket, de humorral kezeli a témát. Lányoknak, fiúknak ajánlunk 1-1 "felvilágosító" és egy-egy irodalmi művet. - Bagossy Laura ajánlója

tovább...

Black Box

Részlet Anna Woltz regényéből

Egy százezredik valóságshow, mi ebben az érdekes? Hát az, hogy ide gyerekeket zárnak be. Kiskamaszokat és nagyobbakat, akik vagy Ticket-őrültek vagy Ticket-ellenesek. Hogy mi az a Ticket? Egy közösségi oldal, ami lázban tartja a holland gyerekeket: a profilod megmondja, mennyit érsz. 57%-ot vagy 94-et esetleg? Számít a külső, az egészség, az ész, a pénz és a vonzerő, hogy mások mennyire szeretnek. Ennyi, és semmi más. És egész Hollandia, majd az egész világ azt lesi, hogy hogyan ugranak egymás torkának a gyerekek. Mi a szerkesztőség szemével látjuk őket és a felnőttek és a gyerekek párhuzamos ámokfutását. Finoman fordul át a gátlástalanság erkölcstelenségbe, és csak sejtjük a tragikus végkimenetelt. Hátborzongató, elgondolkodtató és tűpontos kép a társadalomról. Itt egy részlet a könyvből.

tovább...

Nem fapados géppel

A Pagony külföldi könyveiről

“Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj, s nem tudja, hol lakott itt Vörösmarty Mihály” – a magyar irodalom legidézettebb verskezdetét citálom én is ide, mint a Pagony külföldi könyvekkel (is) foglalkozó szerkesztője. Mert én ugyan repülővel, busszal és autóval nem nagyon szoktam utazni, de annál többet utazom a könyvek segítségével.

tovább...

MAX - A született náci megszólal

Egy könyv, ahol az utószó is fontos

Mit csináljon az olvasó, ha egy könyvnek az eleje és vége nem jó, de a közepe jó? Ha ez egy fontos könyv, egy olyan könyv, ami a magyar piacon ha nem is hiánypótló, mert voltak elődei, de legalábbis különleges? Egy lendületes, nagy felvilágosító furorral megírt mű, ami olvasható és vonzó egy olyan korosztálynak, amely amúgy nem olvasója a történelmi regényeknek?

tovább...

Kedves Naplóm!

naplókönyvek kamaszoknak és anyáknak

Az elmúlt heti olvasnivalóim felkavaróak voltak: kamaszoknak szóló könyvekkel ismerkedtem. Hiába, ahogy nő az életkor, úgy szaporodnak a problémák is. Az ifjúsági irodalom már a realitásokon alapul, sőt, olykor brutálisan nagyítja fel az érzékeny, problémás helyzeteket. Magam is elkezdtem készülni a gyerekeim kamaszkorára, és sokszor, mikor szülők kérnek tanácsot tőlem a boltban, rábeszélem őket, hogy feltétlenül olvassák ők is az ifjúsági könyveket. Ezek az írások szembesíthetnek minket azzal, hogy a saját kamaszkorunk emléke - bármennyire hihetetlen is - de egyre jobban távolodik, hogy szülőként megváltoztunk, és a világ is más lett. Mindez olyan közhelyes, de akkor is igaz. -Laura ajánlója.

tovább...

Amerikai álom – és valóság

avagy a Millennium expressz 2. – A fogoly titkai

Jártál már New Yorkban? Mázlista! Én még sosem, de ha egyszer eljutok, tuti, hogy az első utam a Szabadság-szobor fejébe vezet majd, ami minden második amcsi katasztrófafilmben lerepül a helyéről... Ezért is jó, hogy hamarosan megjelenik a Millennium expressz-trilógia második kötete, A fogoly! A szerző, Dávid Ádám kalauzol Amerikába.

tovább...

Millennium expressz 2. – A fogoly

Részlet Dávid Ádám regényéből

A Millennium expressz kalandjai folytatódnak. A történelmi regénytrilógia második része az európai hajsza után nagyrészt Amerikában játszódik. Zsigát New Yorkban látjuk viszont, ahol Randássy és bandája foglyaként tengeti életét egy egészen különleges helyen. A regény első fejezetének részletéből megtudhatod, pontosan hová is került a Millennium egykori utasa.

tovább...

Sütihasználati beállítások