Közös nyávogás Toszkaníni Oszkárral

Tasnádi István netnaplója, 2012. május 13.

Tegnapelőtt a gyerekek hazahoztak egy göthös, vörös kóbor macskát. Féléves kandúr, hisztérikusan dorombolva manifesztálja, hogy neki most milyen jó, el sem akarja hinni, hogy ekkora mázlija volt, és belekerült a tutiba. Már vártam, hogy felbukkanjon. Mindig így lesz macskánk: április-május táján egyszer csak besétált az ügyeletes szerencsefi. Mici, Frici, Maszat, Findusz. Mondjuk az is igaz, mire igazán egymáshoz szoktunk volna, mindegyiket megmérgezte valaki a környékről. Véralvadásgátló patkányméreg.  A gyerekek persze úgy tudják, hogy Findusz cica elment Afrikába, ott terem csak az igazi húsgombóc.

tovább...

Seita Parkkola: Vihar

Részlet a regényből, megjelent a Cerkabella kiadásában, 2012.

Vannak ezek a skandináv srácok meg lányok, akiknek irtóra elegük van a szüleik képmutatásából. Szerintem valószínűleg így van ezzel minden más nemzet tizenéves generációja is, csak éppen a skandináv írók ezt előszeretettel meg is írják, még hozzá sokféleképpen, izgalmasan, színvonalasan. A Viharban egy nagyon furcsa és nyomasztó iskola képezi le a rendszert, vagy inkább túlzásaiban, szimbólumaiban leleplezi. A kérdés: a teljes elnyomásból hol a kiút, lehet-e lázadni, vagy minden percünk előre betáblázható és ellenőrizhető? Ki a jó és ki a rossz, és hogyan maradhatunk önmagunk az elnyomás és az uniformizálás ellenében? Izgalmas-rejtélyes ifjúsági regény, aminek motívumai, helyzetei benn ragadnak a fejünkben.

tovább...

A peritonok bennünk élnek

Tasnádi István: A kőmajmok háza, Pagony, 2012

Megfigyelhető egyfajta hullámzás az írott műfajok között, így a gyerekirodalomban is, hol az ismeretterjesztő művek, hol a verseskötetek és van, amikor a regények ideje érkezik el. Ilyenkor a csúcsra került műfajban hirtelen sokkal több kötet jelenik meg, mint korábban. Most talán a regényekkel van így. Az a szép ebben, hogy mindig örülünk, bármelyik erősödik is meg éppen. A mennyiségi növekedés minőségi növekedéssel is jár, ugyanakkor nehezedik a választás is, természetesen a legjobbakat szeretnénk elolvasni.

Tasnádi István ifjúsági regénye garantáltan a legjobbak között van, ne hagyjátok ki!

Fekete András ajánlója.

tovább...

Gumipókozni jó!

Tasnádi István netnaplója 2.

Na, ott hagytam el, hogy elindultam Kaposvárra. Péntekhez képest meglepően hamar kivergődtem a városból, úgyhogy meg tudtam állni egy kicsit a Balatonnál. A boglári strandon épp egy srác fárasztott valami anyabálnát. Legalábbis anyabálnának tűnt, amíg kb. félórai fárasztás után ki nem szákolta az 1 kiló 38 dekás tükörpontyot (mert egyből lemérte). Jó, mondjuk én is a fárasztást élveztem a legjobban, amíg horgásztam. Szóval harminc éve.

tovább...

Pálcika, ha elindul

Részlet a Magvető Kiadó könyvéből

Darvasi László Trapitijét nem nehéz megszeretni, hiszen nála jóravalóbb és kedvesebb titkos királyfi kevesebb van a magyar meseirodalomban. Arról nem beszélve, hogy trapitizni a legjobb dolog a világon, és még a tökfőzelék is egész pozitív színben tűnik fel a mese végére (azért nem kóstoltam meg). Pálcika egész más figura: egy vékony kis alak, aki bármi lehet, mindenféléhez hasonlít, vándorol, felfedez, bejárja a világot - és afféle kifacsart pálcikaszempontból meg is ismertet vele. Épp ez a pálcikaszempont, ez a gyerekesen rácsodálkozó, de felnőttesen ironikus hangvétel teszi annyira szórakoztatóvá a szöveget - miközben muszáj gondolkodni, hogy mi köze is a rutinos világhoz ezeknek a pálcika-aforizmáknak vagy pálcika-félsztoriknak. Olvassatok részletet a könyvből! Mert egy Pálcika, ha elindul...

tovább...

Csippentsél vissza!

Tasnádi István netnaplója 1.

A Könyvfesztiválon nem érdemes felolvasást tartani. Ezt tulajdonképpen tudtuk, mégis megpróbáltuk. Hát úgy is jártunk. Ide-oda vonuló tömeg, a paravánon túl ovis játszóház, a másik oldalon varázslónak öltözött mókás animátor… Kemény volt. Na de majd a „rendes” könyvbemutatón május 17.-én! Felkértem Pokorny Liát, hogy olvasson fel a Kőmajmokból, szerencsére aznap pont nem játszik, úgyhogy örömmel vállalja. Amióta sztár lett, soha nem érem el a mobilján, de most véletlenül összefutunk a Főzelékfalóban. Lohol haza, mert Misinek megint középfülgyulladása van. Megígérem neki, hogy végre elhozom a hivatalos leveleit, amik még mindig hozzám jönnek, pedig már több mint tíz éve nem élünk együtt.

tovább...

A Tasnádi-interjú folytatása

2. rész

Olvassátok tovább A Kőmajmok háza című új könyvünk írójával készült interjú második és nagyon érdekes folytatását. Gyimesi Ágnes Andrea érzékeny kérdésein keresztül kiderül, hogy

"A belső idő mindentől független/Feltárul előtted, majd egyből becsukódik/"Időlegesen vissza lehet lépni a képzeletnek és a mágikus tereknek a világába."

Ez az első rész.

tovább...

Nekem ez a mániám

interjú Szabó Borbálával

Szabó Borbálát igaziból rengetegen ismerik, mert jó pár népszerű és kiváló ifjúsági előadás szerzője és dramaturgja. Ez pedig azt jelenti, hogy pár dologhoz biztosan nagyon ért: először is az íráshoz, aztán pedig a pörgős és izgalmas cselekményhez, meg a vicces-érdekes, élő karakterekhez. A darabjai közül a Bábszínházban nagy sikerrel játsszák a Varró Danival közösen írt Líra és Epikát. Ő írta a Párkákat a Bárkának, és a frissen bemutatott A teljes tizedik évadot, ami az Átváltozott gyerekek felnőtt párdarabja. Ha pedig még tudni szeretnénk róla sok mindent - és Szabó Borbála annyira viccesen és erősen ír a fiktív-valódi családjukról, hogy szeretnénk - akkor olvassuk a Pagonyon a netnaplóját, vagy az Éva magazinos rovatát, a Szopránt, amelyet Nényei néven publikál.

tovább...

Titanic-zsúr

Részlet Szabó Borbála Átváltozott gyerekek című könyvéből

A modern Szabó-családban öten élnek: a rettentő elfoglalt, mulatságos és nevetséges anya, a rettentő elfoglalt, komoly és komolykodó apa, a rettentően nehéz sorsú vonatmániás Miklós, akinek el kell viselnie a kisebb testvéreit, különösen a rettentően nehéz sorsú Kamillát, akinek annyi barbija van, hogy egész színdarabokat tud előadni velük, meg a nagyon vidám, parancsolgató és mindenhova felmászó kis Tomsit. A Titanic-zsúrban Kamilla inkább el is menekül a bátyja születésnapi mulatságából, így a fiúk, akarom mondani, a komoly, kilencéves Mérnök urak hatalmas játékot csaphatnak az anya segítségével, és eljuthatnak a Titanicra, hogy kinyomozzák a szobor rejtélyét. A folytatáshoz olvasd el a könyvet!

tovább...
Sütihasználati beállítások