Csodaszép álmokhoz

Gondolatok altatásról és egy cuki új mesekönyv

Az altatás, elalvás témaköre az, amivel talán a legtovább és a legtöbbet foglalkozunk, ha kisgyerek van a családban. Hogyan altassunk? Jól altatunk-e? Miért nem válik be az egyik gyereknél az, ami a másiknál igen? Vagy miért nem válik be ma az, ami tegnap tökéletesen működött? Ebben a témában szeretnének egy kicsit rendet tenni Szél Dávid pszichológus segítségével, és ajánlunk egy szuperaranyos elalvós könyvet is. Olvass tovább!

hadd_aludjak_itt_borito_1000px.jpgAz Altatás után, elalvás előtt című műsorban, melynek részeit most is megnézheted a Youtube-on, Hajdu Zsanett Szél Dávid pszichológussal beszélgetett csupa-csupa olyan témáról, ami a kisgyerekes családokat érinti.

Az elalvással kapcsolatos epizódban Szél Dávid rögtön azzal kezd, hogy altatás nincs. Elalvás van. Az altatás, mint olyan, nincs ok-okozati összefüggésben azzal, hogy a fáradt gyerek elalszik. Sokkal inkább a jól felépített, következetesen betartott napi rutin, az ismerős rituálék azok, amik gyerek számára hatékonyan közvetítik, hogy most jött el az alvás ideje. Ennek a rutinnak csupán egy eleme a mesélés, a hátsimogatás vagy bármi, amit szorosan véve altatásnak tekintünk.

kepernyofoto-2023-07-20-141838.pngAnnick Masson illusztrációjaPersze minden gyerek külön személyiség, saját temperamentumuk és ritmusuk van. Szél Dávid arra bátorítja a szülőket, hogy ahelyett, hogy kétségbeesetten kapkodnának a különféle altatási praktikák között, először arra helyezzék a figyelmet, hogy megismerjék a gyereket, megtalálják, valójában mire van szüksége, és mit jelent az ő számára az elalvás.

A pszichológus arra is kitér, hogy az első néhány év nagyon, de nagyon változékony időszak a gyerekek életében. Kiváltó ok sem kell ahhoz, hogy egy baba egyik napról a másikra ne fogadja el azt a módszert, ami addig tökéletesen működött. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a közösségbe belépve mennyi olyan hatás éri a gyerekünket, amiről nem tudunk, ő pedig nem tudja pontosan megfogalmazni. Mindez bőven kihathat az alvásra is. Éppen ezért a legjobb praktika a türelem és a figyelem, a megértés és az illeszkedés.

kepernyofoto-2023-07-20-141920.pngAnnick Masson illusztrációjaTermészetesen ebben benne foglaltatik az is, hogy a szülőnek saját magára is figyelnie kell. Ha teljesen kimeríti a sok éjszakai felkelés, gyerekszobába ingázás, akármit mondanak a könyvek, talán jobb a nagyágyba fektetni a kicsit. Ha a szülők úgy érzik, szükségük van a saját terükre, ami csak az övék, akkor pedig érdemes következetesen betartani a határokat a felnőtt háló körül, és például apró rituálékkal, kedvenc takaróval, plüssel vonzóvá tenni a kiságyat a gyerkőc számára.

Minden család más és más, nem lehet és nem is érdemes egy sémát, egy mindenek felett álló trükköt ráerőltetni mindenkire. Inkább azt a helyzetet kell megkeresni, ami az adott családban minden családtag számára a legkomfortosabb.

Ha érdekel a teljes beszélgetés, kattints ide és hallgasd meg!

kepernyofoto-2023-07-20-141948.pngAnnick Masson illusztrációjaA legújabb, Hadd aludjak itt! című, piciknek és ovisoknak szóló könyvecskében egy olyan szituációval találkozunk, ami bizonyára sok kisgyerekes család számára ismerős: az “éjszakai vándorlással”.

Beni, a kistesó nem tud aludni, ezért átmászik a nővére, Lili ágyába. Így azonban Lili nem fér el kényelmesen, és bekéredzkedik a felnőttek közé. Ott viszont a papát túrja ki, akinek már csak Beni pici ágyában marad hely, ahol viszont senki más nem fér el kényelmesen, csak Beni. Vajon hogyan fogja kipihenni magát a mese végére mindenki?

Elsa Devernois író és Annick Masson illusztrátor közös könyve annyira aranyos, hogy arra nem találunk szavakat! Szerintünk minden gyerekszobában ott a helye! Nevessetek együtt a huncut kis vándorlókon, és merüljetek a mese után csodaszép álomba!

Kattints ide és szerezd meg!

Kapcsolódó termékek