Életrekelt (mese)hősök

Avagy Pagony-mesék és Tilos az Á-regények a színpadon

Bizonyos történetek egyszerűen nem elégednek meg a nyomtatással, felkelnek a papírról, és helyet követelnek maguknak a színpadon. És milyen jól teszik! Vagy éppen fordítva, bizonyos színdarabok szinte kiáltanak azért, hogy regény legyen belőlük, hogy még tovább élvezhessük az általuk teremtett, elragadó világot! Nem egy Pagony- és Tilos az Á-regény van abban a szerencsés helyzetben, hogy rajongóik könyvben és színházban is találkozhatnak velük. Ezeket a történeteket szedtük most össze. Szuper színházi élményt keresel? Akkor olvass tovább! Kisovistól kiskamaszig mindenkinek tudunk ajánlani valamit!

Budapest Bábszínház

bbsz_web_eloadas_index.pngTöbb nagyszerű, Pagony-könyvön alapuló előadást láthattok a Budapest Bábszínházban, sőt, Tasnádi István Helló, Héraklész című darabja a könyv megjelenésével együtt került színpadra, és a szó legjobb értelmében nagyot szólt mind a Tengely Gábor rendezte előadás, mind az Abszolút-könyv!

Itt olvashattok egy élménybeszámolót a darabról!

„Tudjátok, ki vagyok én?! Hallottatok már a világ legnagyobb hőséről, Héraklészről? És úgy, hogy Herkules? Herki? NEM Herki! Egy görög srácról van szó, úgyhogy maradjunk a Héraklésznél! Na, szóval ez a Héraklész - nem én vagyok. (Csak majdnem.) Én vagyok a féltesója, a nevem Iphiklész. Majdnem egyidősek vagyunk, úgyhogy egy ideig ikreknek is néztek minket. Mondjuk nem túl sokáig. A tesóm eléggé kipattintotta magát, és akkor... Mindegy, majd meglátjátok. Én egy egyszerű földi halandó vagyok, pont mint ti. A bátyám viszont egy igazi sztár, egy félisten! Rá van akadva a hőstettekre. Például már a bölcsőben megmentette az életemet.”

Tudj meg többet az előadásról a Bábszínház oldalán!

bbsz_web_eloadas_index2.pngIgazi kedvenc a szintén 2021-ben bemutatott Babaróka is. Kiss Judit Ágnes sorozata az utóbbi években hatalmas sikert aratott az óvodás gyerekek és szüleik körében. A mesék egy emberi tulajdonságokkal felruházott, hétköznapiságában is különleges rókacsalád mindennapjait dolgozzák fel. Főhősük, Babaróka a történet kezdetén hároméves, és éppen óvodába (vagy ahogy Rókáéknál mondani szokás: kölyökőrzőbe) készül. Milyen lesz egész nap a kölyökőrzőben lenni Mamaróka nélkül? Lesznek Babarókának barátai? Egyáltalán hogyan kell barátkozni? A bájos és humoros történetek mind egy-egy ismerős konfliktus és annak feloldása köré szerveződnek. A mese komolyan veszi a kisgyerekkor egyszerű és mégis bonyolult kérdéseit, miközben megmutatja, ahogy egy kisróka számára lassan kinyílik a világ.

Olvasd el munkatársunk élménybeszámolóját itt!

Tudj meg többet az előadásról a Bábszínház oldalán!

boribon_350.jpgBoribon és Annipanni egészen különleges helyet foglalnak el a szívünkben, így nagyon örülünk, hogy az ő történeteikkel is találkozhatnak a gyerekek a Budapest Bábszínház színpadán. Marék Veronika hőseit az egész világ ismeri, a mackó és a kislány történetein generációk nőttek fel. Hétköznapi kalandjaik legnagyobb varázsa, hogy minden mai és egykori gyerek számára ismerősek. Mindenki vágyott már piros kisautóra, barátkozott össze kóbor cicával vagy épített házat az asztal alatt. Mindenki volt már beteg, fújt a kádban buborékot, és kért anyától még egy esti mesét. És mindenkinek van legjobb barátja, mint Annipanninak Boribon, és Boribonnak Annipanni.

A Boribon és Annipanni előadás nem más, mint egy szeretetteljes, nagy ölelés!

Tudj meg többet az előadásról a Bábszínház oldalán!

rigo-bbsz_web_eloadas_index2.pngHa kisiskolás korosztály számára keresel egy varázslatos, gyönyörű, mély mesét a testvérek közötti szeretetről és összetartásról, akkor ne hagyjátok ki a Kisrigókat. A darabot Paulon Viktória azonos című könyve alapján Gimesi Dóra alkalmazta színpadra, és Hoffer Károly rendezésében született meg a bábelőadás.

Csabó ötéves, Szaszka hat, Gigi még csak négy. Egyikük gyerekotthonban lakik, a másik kettő nevelőszülőknél. Nincs igazi otthonuk, nincs igazi családjuk, nincsenek saját játékaik és szép könyvespolcuk. De nagyon bátrak, van varázstelefonjuk és egy hírvivő, beszélő galambjuk, Kukrú, aki mindenben segíti őket. Mert hiába választja el őket egymástól sok-sok kilométer, mégis tudják, hogy testvérek és összetartoznak, együtt kell élniük. Legyőznek minden akadályt, kicselezik a felnőtteket, átmásznak falon, kerítésen, hogy összetalálkozhassanak, mert összetartoznak.

Tudj meg többet az előadásról a Bábszínház oldalán!


Kolibri Színház

Néhány sarokra a Budapest Bábszínháztól, három különböző játszóhelyen találkozhattok a Kolibri Családi Színház nagyszerű darabjaival, a Kolibri Fészekben a legkisebbeknek szólóakkal, a Kolibri Pincében a kisebb létszámú ifjúsági előadásokkal, a Jókai téri “nagy” Kolibriben pedig a nagyszínpados darabokkal minden korosztály számára.

emma-csondje-szorolap-1-722x1024.jpgEz utóbbi játszóhelyen látható Gimesi Dóra Emma csöndje című darabja, mely nemsokára könyvben is megjelenik a Pagony Kiadó gondozásában.

A hétéves Emma épp két hete, három napja és tíz perce jár iskolába. Más, mint az osztálytársai: különösen érzékeny a zajokra, és retteg, ha meg kell szólalnia mások előtt. Az emberekkel nehezen kommunikál, ám a tengeri állatokat megérti. Szülei munkahelyén, a tengerbiológiai kutatóközpont állatkórházában barátja lesz a sebesült cápa, a narvál, a lamantin, a rája, a polip. Egy nap végletesen legyengült, kicsi kardszárnyú delfin érkezik a kórházba. Egyedül Emma képes megérteni őt, de ahhoz, hogy segíthessen, muszáj másokkal is megértetnie, mi a baj.

Az előadás – amellett, hogy érinti a környezetvédelem és a klímaváltozás égetően aktuális kérdéseit – egy különös kislány történetén keresztül mesél az egyén felelősségéről, a barátságról és a bátorságról a kisiskolás korosztálynak.

Tudj meg többet az előadásról a Kolibri oldalán!

zoikum-1-of-1-5.jpgA Kolibri Fészekben láthatjátok az Egy kupac kufli című előadást is, melyben Dániel András különleges hangvételű kufli-meséiből válogattak össze egy kupacnyit az alkotók. Megtudhatjátok például, hogyan találnak otthonra a kuflik az Elhagyatott Réten; hogyan is néz ki náluk a Bújócskázás Világnapja; milyen különleges tulajdonsággal bír a Tokafa odúja, és hogy a Puffpuding nagyon finom, ellenben rendkívül veszélyes. Továbbá az is kiderül, hogy nem elég megszerezni az otthont, de meg is kell tartani, és hogy a kuflik nem csak a kufliságban, de a zenélésben is jeleskednek.

Az Egy kupac kufli szórakozás az egész családnak, a legkisebbektől egészen a legnagyobbakig, sok-sok kalanddal, és a Lóci játszik zenekarból ismert Csorba Lóránt játékos, táncba hívó zenéjével.

Tudj meg többet az előadásról a Kolibri oldalán!

img_9717.jpgA Fészek Bogyó és Babóca előadása egy kalandos éven át követi Bogyó, a csigafiú és Babóca, a katicalány barátságának fordulatos állomásait. Bogyó és Babóca mellett megelevenedik Bartos Erika kis állatok által benépesített mini-univerzumának többi szereplője is: Vendel, a minden lében kanál szarvasbogárfiú, Ugri, a hiperaktív szöcskelány, Gömbi, a kis krumplibogár, Szellő, a királylányos szitakötőkislány, és még sokan mások!

Tudj meg többet az előadásról a Kolibri oldalán!

img_1797-2.jpgSzintén a Kolibri Fészekben Szívós Károly rendezésében és Nyitrai László zenéjével ismerhetik meg a nagyovis és kisiskolás gyerekek, na meg persze a szüleik, Jill Tomlinson meséjét. A bagoly, aki félt a sötétben egy elképesztően aranyos, igazi kuckózós történet, nem is tudunk hozzá jobb helyet elképzelni, mint a szintén kuckózós, bensőséges hangulatú Fészek színpadot.

Hupp, a bagolyfióka. Dundi és bolyhos. A szeme nagy és kerek. A tolla puha és pihés. Minden szempontból tökéletes, kivéve egyetlen dolgot... Nem szereti a sötétet. Ezért nem tud vadászni menni a szüleivel. Ezért mindig éhes és a szülei mindig fáradtak. Muszáj tenni valamit! A mamája végtelen türelemmel hagyja, hogy fiókája maga fedezze fel, milyen jó dolog az éjszaka. A kis gyöngybagoly története láttán megértjük, hogy a gyermeki félelmet miként győzheti le a kíváncsiság, a szeretet és a tudás.

Tudj meg többet az előadásról a Kolibri oldalán!

2x0a7101.jpgVidovszky György rendezésében láthatja a a középiskolás közönség a Kolibriben a kettős:játék című darabot, mely Tasnádi István és Jeli Viktória azonos című Tilos az Á regényén alapul.

A14 és A15 egy online videójáték chat-szobájában ismerkednek meg. Mindenben őszinték egymással, egyetlen dolgot, a legfontosabbat kivéve. De létezhet-e kiteljesedés vélt vagy valós gyengeségeink felvállalása nélkül? Kerülőutak és párhuzamosan futó ösvények, amelyek végül a megértéshez és az elfogadáshoz vezetnek.

A közönség egyik része a lánnyal, a másik része a fiúval teszi meg az utat távolodóban egymástól – egymásig.

Tudj meg többet az előadásról a Kolibri oldalán!


Pesti Magyar Színház

szarazsag-283x595-1.jpgAz utóbbi évek egyik legizgalmasabb disztópikus climate fiction regénye volt Rojik Tamás Szárazság című Tilos-könyve. Elképesztő lelkesedéssel fogadtuk a hírt, hogy a Pesti Magyar Színház TIE Komplex színházi nevelési programjában is helyet kaphatott, és Szivák-Tóth Viktor rendezésében izgalmas előadás született belőle.

Budapesten járunk, valamikor a 2050-es években. A világ a bekövetkezett klímaváltozás okozta kihívásokkal küzd. Az életet egyrészt a technológiai fejlettség magas szintje, másrészt a természeti kincsek veszélyeztetettsége jellemzi. A modern kor vívmányai nem mindenki számára elérhetőek, csupán a jómódú kerületek lakóinak biztosítják a kényelmes életet.

A történet főhősei Dani, a magának való fiú és osztálytársa, Anikó abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy az ország egyik legjobb gimnáziumába járhatnak. Mindketten kilógnak a sorból egy kicsit, így nem véletlen, hogy hamar megtalálják a közös hangot. A kamaszok félénk barátkozását és a kibontakozó szerelmét azonban félbeszakítja egy újabb katasztrófa, aminek következtében a fiatalok elszakadnak egymástól, és az egész addigi életük fenekestül felfordul.

Vajon sikerül Daninak Anikó nyomára bukkanni, és ha igen, képesek lesznek együtt megbirkózni a rájuk váró kihívásokkal? Mit kezdenek az új információkkal, amik alapjaiban rengetik meg a világukról alkotott elképzeléseiket?

Tudj meg többet az előadásról a Pesti Magyar Színház oldalán!

idofutar-flyer-ok_284x596.jpg
Talán a legsikeresebb, legtöbb kamaszt megmozgató sorozat a Tilos az Á könyvek között az Időfutár. Ebbe a különleges világba nyerhetnek betekintést a nézők a Pesti Magyar Színház színpadán.

A 15 esztendős Hanna és barátai az internetgeneráció tagjai, a 21. század gyermekei. Amikor osztályfőnökükkel múzeumlátogatáson vesznek részt, a sakkbajnok Hanna felfigyel Kempelen Farkas sakkautomatájára és játszani kezd vele.

Miután mattot ad a gépnek, váratlanul a múltban találja magát, 1791-ben, Bécsben, Kempelen Farkas műhelyében. A múlt, s a jövő találkozása azonban cseppet sem veszélytelen…


Tudj meg többet az előadásról a Pesti Magyar Színház oldalán!

Budaörsi Latinovits Színház

osztaly_vesztese_a3_web.jpgA Wéber Anikó nagy sikerű regényéből készült előadás, Az osztály vesztese tíz ötödikest mutat be.

Kristóf, a sárkány-mániás. Feri, a kicsi, a csöndes, a stréber. Domi, a vicces, a pukkancs… És Bálint? Hát Bálint – az Bálint. És semmi más. Áron dühös, mert folyton éhes. Csaba az új srác. És rém fura. Fanni büdös, Anti da-da-dadog, de Lili hercegnő olyan „édes”. Az élet itt senkinek sem egyszerű. De itt van a Balázs – na, ő népszerű.

Ezek a srácok az 5.a osztály tagjai. Irodalomórai feladatként együtt készítették el Kukoricza Jancsi Facebook-profilját. Együtt töltötték föl az adatait, együtt választottak neki profilképet, mindenki tudja a profilhoz tartozó jelszót, és bárki bármikor posztolhat itt – mindenféle János vitézhez köthető képet, linket, idézetet. Aztán az üzenőfalon megjelenik egy megkötözött, álarcos alak képe, feje fölött, a falon „Az osztály vesztese” felirattal, és nem lehet tudni, hogy ki készítette és posztolta. Sem azt, hogy ki van a fotón. Az 5.a-ból bárki lehet a tettes. És az áldozat is.

Tudj meg többet az előadásról a Budaörsi Latinovits Színház oldalán!


Örkény István Színház

performance_1574851473p3.jpg
Egy kicsit kivétel, de ebből a listából mégsem maradhat ki az Örkény Színház élő hangjátéka, a Csoda és Kósza, melyet online is megnézhetnek, meghallgathatnak az érdeklődők.

Csoda és Kósza egy gödöllői tanyán élnek. Első ránézésre közönséges lovak, Sajó bácsi és Gyöngyi néni lovai. De szokott e egy normális ló pizzát sütni a miniszternek, vagy épp a Marsra utazni, ha úgy tartja kedve?

Czigány Zoltán meséje a két ló, a csacska Kósza és a megfontoltabb Csoda figurájában az örök párost teremti újra, akit a mostani szülők számára Lolka és Bolka, a nagyszülőknek pedig Stan és Pan jelenthetett.

Tudj meg többet az előadásról az Örkény István Színház oldalán!

Jurányi Ház

performance_1630650913y1.jpgÉs végül, de nem utolsó sorban szeretnénk felhívni a figyelmeteket a Hab a tortán! mesesorozatra is! A Jurányi és a Pagony közös produkciójában ismert és népszerű színészpárok álmodnak színpadra különböző Pagony-meséket. Találkozzatok Kertész Erzsi, Marék Veronika, Dániel András, Czigány Zoltán és Harcos Bálint hőseivel egy különleges, egész délelőttös program keretében!

A Hab a tortán! előadásokról bővebben írtunk ebben a cikkben!

További részletek a Jurányi Ház oldalán!