
Mumusok nem léteznek?!
„Mumusok nem léteznek – közölte apa.
Klára nem tudta, vajon hogy válhatnak apa előtt láthatatlanná, de azt igen, hogy attól még,
hogy nem látja őket, nagyon is léteznek! Annyi mindenben hisznek az emberek, amit nem látnak! Apa is szokta mondani, hogy hisz a szeretetben, és látta már valaha? De nem ám! És vannak, akik Istenben hisznek.” - ajánló Vujivots Júliától.

Sajnos Klára apukája ezeket a kérdéseket nem teszi fel magának, nem próbál meg rájönni, hogy mi lehet az oka lánya félelmeinek, amelyek a sötét éjjeleken szörnyecskék formájában kúsznak elő az ágya alól. Pedig elég sok oka lehet:
Klára 6 éves, pár hónap múlva iskolába megy, és úgy érzi, ezzel el kell kezdenie felnőni.
Édesanyja kiskorában elhagyta, Klári próbál megbirkózni a ténnyel, egyfolytában magyarázatok után kutat, amivel igazolhatja anyja tettét. Mostohaanyja terhes, hamarosan szülni fog.
Egyszóval minden változásban van körülötte, a jövő bizonytalan, így nem csoda, ha szorongás tölti el, mikor magára hagyják esténként felbolydult gondolataival és érzelmeivel.

Nem sürgeti a felnövésben, ehelyett inkább küzdelmet vívnak oroszlánokkal, a kertben kutatnak a csokitermő fa után, sokat beszélgetnek és mesélnek, bolondoznak, na és persze együtt alszanak.
Ebből az odaadásból és figyelemből pedig erőt merít Klára, és azt az önbizalmat és bátorságot kapja, amit csak egy szerető család adhat az embernek.
Klárának csak meg kell adni az időt, hogy saját tempójában és belső motivációból önállósodjon. Sok erőt ad neki születendő kishúga és egy kiskutya, aki átmenetileg nála lakik. Mindketten olyan lények, akik az ő védelmére szorulnak, s e által ő igazi nagylánynak érezheti magát.
A központi kérdés mellett a regény sok más érdekességet is érint, ami egy hat év körüli gyereket érdekel: Klára átéli az első szerelmet, a kistestvér érkezésével járó szorongást. Ezekhez a témákhoz nagyon finoman kell nyúlni, hiszen könnyen kerekedhet belőle álnaiv, elcsépelt érzelgősség, de szerencsére itt ilyenről szó sincs. A történetvezetés elképesztően könnyed, az események maguktól történnek, mi meg sodródunk a történettel. A dialógusok, Klára gondolatai teljesen természetesnek hatnak, aranyosak, őszinték, lényegre törőek, mintha valódi gyerekbeszélgetések lennének papírra vetve.
A Klára és a mumusok nemcsak irtó aranyos, de nagyon bölcs kis könyv is. Nem kell benne semmit kimondani ahhoz, hogy értsük, miről van szó, nem kell elhasznált tanulságot görbíteni a végére ahhoz, hogy világossá váljon a belső fejlődés.

Ez a kis regény nagyon jól jöhet nagyobb ovisoknak, kisiskolásoknak, akik hasonló problémákkal küzdenek. Az írónő már rendkívüli népszerűségnek örvend Szlovákiában, több iskolában kötelező olvasmányként tanítják könyveit, úgyhogy itt az ideje, hogy a magyar gyerekek is megismerkedjenek vele!