PAGONY RETRO

Mit jelent a könyvkiadásban 16 év?

Mit jelent az, hogy PAGONY? A 16. születésnapunk alkalmából most eláruljuk, hogy a kezdetek óta mely könyveket nem tudtuk elfelejteni... Tehát nosztalgiázz velünk! Bagossy Laura, a Pozsonyi úti Pagony boltvezetőjének szubjektív listáját olvasod.

pagony_logo_uj.jpgAmióta egyre nagyobbak vagyunk - egyre több boltunk van Budapesten, és megjelentünk a vidéki nagyvárosokban is - a Pagony név igazi márka lett.
Úgy szaporodnak a saját kiadású könyveink, hogy már házon belül is nehéz lépést tartani velük.
Pozsonyi úti bolt közepén, a Pagony-szigeten már csak is a legaktuálisabb és a legújabb könyveink foglalnak helyet. Minden egyes megjelenéssel komoly dilemma előtt állunk: hol szorítsunk helyet az újdonságoknak, és hova kerüljenek a korábban megjelent társaik? Mert bizony nem maradhat mindegyik a fókuszban... Még akkor sem, ha nagyon jó könyv.

A 16 év alatt több mint 450 gyerekkönyvet adtunk ki. Ebből nagyon sok már az oldalsó polcokon, csak a gerincével van jelen. Most csokorba szedtem azokat a felejthetetlen Pagony kiadványokat, amiket csak az igazán szemfülesek vesznek észre.

pagonykonyvek.jpg

A Pagony soha nem a könnyű utat járta. Kiadott könyveivel ízlést formált, stílust teremtett, és különleges mesevilágokat tett népszerűvé.
Csodálatos művészi mesék születtek az elmúlt másfél évtizedben.
A szépséges könyvek sorába tartozik Gévai Csilla: Holdfényszürete. A szerző egyben illusztrátora is a könyvnek. Látványvilága szorosan összefonódik a Pagony boltokkal. Jellegzetes motívumai védjegyként köszönnek vissza a boltok falairól. A könyvben minden évszak ihletett egy mesét. A tavaszi egy kislány és egy szentjánosbogár barátságán keresztül az álmok világába repít. A nyári egy kisfiú találkozását beszéli el egy különös idegennel, aki szivárványkutató. Az őszi mesének középpontjában egy melankolikus, régi fodrászbolt áll, ami az elmúlással küzd. A téli mese szereplői pedig életigenlő, vitális és nagyon szeretnivaló idős emberek. Ez az a könyv, amit időről időre érdemes leemelni a polcról, hogy megsimogassa a lelkünket.
Hasonló kategória Máté Angi: Volt egyszer egy című könyve, amiben bűvösek a mesék, és szépségesek Sulyovszky Sarolta rajzai. Olvass bele itt!
holdf_-_copy_1.jpg
saroltaszulyovszky_risguardi.jpg
A művészi könyvek sorát gazdagítják Mosonyi Aliz Grimm mese átiratai is. Jancsi és Juliska, a Csipkerózsika és a Piroska és a farkas a Pagony klasszikus sorozatban jelent meg sok-sok évvel ezelőtt. Minden történet önálló kötetben, saját illusztrátorral kelt életre. Mosonyi Aliz pedig kibővítette az ismert történeteket, színesebbé, izgalmasabbá, gazdagabbá írta a meséket, amelyek a mai gyerekek képzeletét még jobban megragadják. Érdemes leemelni őket polcról, olyan, mintha tegnap jelentek volna meg.

Lassan 10 éve, hogy Imbusz mester megjelent a kisfiúk polcain. Az az igazi autós mesesorozat, amiben mindennek kenőolaj szaga van, és börrög, meg zakatol - még egy háromlábú kutyus is szerepel benne. Helyes, kedves, vicces. Semmit sem vesztett aktualitásából.
adamik_c3b6rdc3b6gbc591r_illusz4.jpg
Amikor a Pagonyhoz kerültem, és intenzíven kezdtem bepótolni az addig utamba nem került könyveket, nagy felfedezésem volt Adamik Zsolt Ördögbőr grófja. Igazi rettentő kalóz mese. Olyan, amit az apukák tudnak igazán jól elmesélni a fiaiknak és lányaiknak. A meseszövésben pedig sok-sok szépséges gondolat rejlik a felnőttek számára is. Olvass bele itt!

A "régi" pagonyos könyvek legpagonyosabbika számomra a Dinók?!, a Miért? és az 1001 mese. Kézbe kell venni, lapozgatni, ízlelgetni a humorát, élvezni a zseniális illusztrációkat, és gyorsan hazavinni a gyerekünknek, mert egyszerűen annyira jópofa könyvek, hogy nem hiányozhatnak a gyerekszobából.
Kedvcsináló példa a Miért?!-ből: Kérdés: Miért kacag a Hiéna? Válasz: Mert nincs ki a négy kereke. Mert olyan gyerekes. Mert csikizi a talpát a fű. :-) Mindeközben egy 3-5 éves gyereknek való mennyiségű hasznos ismeretet is olvashatunk a fent nevezett állatról.

lilaprap.jpgÉs akkor még Szabó Borbála Átváltozott gyerekek című meséjéről nem is beszéltem. Mi sem aktuálisabb annál, mint amikor imádott gyermekeink jó dolgukban nem tudják, mit kezdjenek magukkal. Drága elkényeztetett csemetéink egy-egy hiszti folyamán azt hiszik, hogy a kicsiknek, meg a felnőtteknek mindig minden sokkal könnyebb. Hát ebben a zseniális mesében megtapasztalhatják saját bőrükön, hogy valóban így van-e. Kamilla egy varázslat által kisbaba öccse bőrében találja magát, aki nem tud még beszélni, se járni, ráadásul egy nagy pelenkabugyort kell magán hordania. Miklós viszont tanárbácsi apukája életét élheti meg egy napon át. Megtapasztalja milyen nehéz is megfelelni a tanítványoknak, meg az igazgatónak, meg a feleségének ahelyett, hogy egész nap játszana. Rendkívül vicces, tanulságos és nagyon aktuális.

Minél inkább belemélyedek a pagonyos múltba, annál több mondandóm lenne. Csodaszép mese Berg Judit: Mesék a Tejúton túlról, vagy Tasnádi István-Jeli Viktória: Rozi az égen című könyve.
Egy gyöngyszem Kiss Ottó: Emese almája verseskötete, és egy nagyobb gyöngyszem a Friss tinta, ami a kortárs költők gyermekverseinek nagyszabású gyűjteménye.
Imádom a Végtelen Spagettit, amely a leggusztább gyerekeknek szóló szakácskönyv, amit valaha láttam. Az, hogy a kedvenc pagonyos hősök legkedvesebb ételeit ismerhetjük meg, és otthon akár meg is főzhetjük, zseniális ötlet. Titkon remélem, hogy lesz folytatás, mert nagyon szeretném tudni, hogy mit ennének szívesen a Kuflik, vagy Titi, és mik lehetnek Ludmilla vagy a Kisrigók kedvencei.

ludmilla05.jpg

Bagossy Laura írása