
Petőfi összehoz?
Mit keres egy könyvben egymás mellett a puliszka számos változata, Sherlock Holmes, az iskolai zaklatás és egy versekkel operáló instagrammer? A Költővel nem járnék című, Petőfi kétszázadik születésnapja apropóján megjelenő young adult novelláskötetből kiderül. Figyelem, fehér ing nem szükséges, humorérzék viszont annál inkább! Olvass tovább!
Kattints ide és szerezd meg a könyvet!
A most megjelenő Költővel nem járnék címet viselő antológia tizenöt kortárs magyar szerző, a teljesség igénye nélkül: Cserna-Szabó András, Molnár T. Eszter, Bánki Éva és Rojik Tamás novelláján keresztül azt mutatja meg, miről beszélünk, ha Petőfiről beszélünk. Legalábbis ennek a kérdésnek tizenöt lehetséges válaszát olvashatjuk a kötetben, amiben korántsem az iskolai, állami megemlékezések pátosztól átitatott hangja dominál. Hanem az a fajta szeretetteljes viszony a „nagy nemzeti költőnkhöz”, amibe belefér a humor, az irónia, Petőfi személyének vagy akár az életművének bizonyos részeinek problematikussága.

Így lehetséges, hogy a bevezetőben említett témákon kívül a kötetben olvashatunk a családon belüli erőszakról, a női-férfi egyenjogúságról, a mozaikcsaládokról, gimnázium utáni országelhagyásról. És mindezt Petőfihez kapcsolódva. Ugyanis Petőfi, mint az a szövegekből is kiderül, nem csupán egy érettségi tétel, nem csak egy múzeumi figura, hanem egy olyan mélyen a közös kulturális emlékezetünkbe ágyazódott alak, aki, ha a felszín alá nézünk, rengeteg kapcsolódási pontot ad és rengeteg olyan kérdést, témát vet fel, ami a mai olvasók jelenéről szól.
A merész, szokatlan megközelítések pedig remek lehetőséget adnak arra, hogy a kamaszok és felnőttek át- vagy újragondolják a képet, ami eddig bennük élt Petőfiről, és kimozdítsák őket abból a fajta elképzelésből, hogy egy olyan figuráról, mint Petőfi Sándor csak komolykodva, nyakig gombolt fehér ingben lehet beszélni.
Olvass el egy novellát a kötetből!

A kötet olvasása után pedig az olvasó felteheti magának, a Gévai Csilla novellájnak zárósoraiban szereplő kérdést: S te, kinek csak Sándor vagyok a Parnasszus lágy lankáiról, te hogyan gondolsz reám? Élek-e még tebenned, Barátom?
A kötet szerkesztője, Grancsa Gergely cikkét olvastad.