A hintarabló – Lilipótvárosi kalandok

Berg Judit Both Gabi új könyvéről

Nagy próbatétel, ha egy jól ismert gyerekkönyv írónak, jelen esetben Berg Juditnak, no és sok gyerekének hogyan tetszik egy-egy új mesekötet. Both Gabinak viszont nem kell aggódnia, főleg, ha elolvassa, milyen nagy szeretettel ajánlja nektek is Judit a Hintarablót!

tovább...

Kisgyerekek dilemmái

Bogyó, Babóca és Boribon

Mitől működik a Bogyó és Babóca és mitől működik a Boribon, a legkisebbek két kedvence? Hiszen annyira egyszerű... vagy mégsem? Ami látszólag egyszerű, az nagyon is bonyolult, mert ritka, hogy valaki eltalálja azt az egyensúlyt, a cselekmény minimumát és az érzelmek átvitelének maximumát, ami ennek a két sorozatnak sikerül.

tovább...

Az indiánok a kaland esszenciái

Interjúnk Erdős Istvánnal

Az Aprótörpe indiánokkal a Pagony az indiános könyvek nagyszerű hagyományát kívánja feléleszteni, vagy inkább Pagonyos formában folytatni. Ami marad: az indiánok, a kalandok, a sziklás hegyek és fenyvesek a háttérben, a tomahawk és a wigwam, a szép beszélő nevek, mint Táncoló Pitypang és Ásító Felhő. Ami pedig új: a kortárs szerző, az aprótörpe méret és mellé a kitalált indiántörzs, a fantázia birodalmában játszódó kalandok és a véres megoldások helyett inkább furfangos vagy békülékeny viselkedés. Ezek az indiánok olyan kisiskolás forma, hármashatárhegyi vadonban lopakodó játékos gyerekek. Olvassátok Boczán Bea interjúját a szerzővel!

tovább...

Totem, wigwam és ami mögötte van

Erdős István - Pásztohy Panka: Aprótörpe indiánok - Pozsonyi Pagony, 2012

Hány apuka falta gyerek- és kamaszkorában az indiántörténeteket? Winnetou és Old Shatterhand felnőtt meséi minden jóravaló férfiember polcán ott sorakoznak, arra várva, hogy a következő generáció kezébe lehessen nyomni. De mi van akkor, ha az a gyerek még kicsi, nem ismeri az apacs hőstörténeteket, nem tudja mi fán terem a békepipa, a totem? A megoldás végre megérkezett, már az ötéveseket is be lehet vezetni ebbe a varázslatos, titokzatos világba, itt vannak az Aprótörpe indiánok!

tovább...

Vedd észre, ami a tiéd!

Menyhért Anna: Vándorlány és az elvarázsolt Kisváros, ill. Balogh Andrea

Olyan korban élünk, mikor a mesékben újra megjelenik az erős, jelenbe ágyazódott mágia, ismét használhatjuk rejtélyes erőnket, a történeteinket értelmezni tudó és a történeteinkkel bánni tudó erőnket.

Nem a kívülről jövő hatalmakra bízzuk magunkat, hanem az eleddig belül nyugvó, azonban minket keményen megdolgoztató belső történeteink vezetnek bennünket. Szükségünk van a mesékre, gyermekeinknek méginkább. - Gyimesi Ágnes Andrea írása

tovább...

Rumini színre lép

Rumini Ferrit-szigeten

Rumininek rengeteg gyerekrajongója van. De ne feledkezzünk meg a felnőttekről sem! Mert azért elég sok felnőttet is lázba hoznak a jó kis tengerészes-kalandos története, így a Rumini is. És nem csak a gyermeklelkűeket. Köztük Agócs Íriszt is, akiről tudtam, hogy Rumini-rajongó. Ezért kértem meg, hogy olvassa el nekünk az új Rumini könyvet, és írjon róla. Ő sutba dobta a határidős rajzolásokat, és rögtön behabzsolta Ruminit. Olvassátok el Agócs Írisz ajánlóját!

tovább...

"Mi kötjük össze a lentet a fönttel”

mágikók és egyéb ismerős lények

Sokszor írtam le és mondtam ki hangosan az utóbbi időben ilyen és ehhez hasonló mondatokat: hol van az ifjúsági irodalom Magyarországon? Miért nem olvashatunk egyre jobb regényeket? Hol van a leválás a 70’-80’-as évekről, és hol van a jó kis grund- meg családregények hagyományának folytatása? Az elmúlt években, ha nem is a nagykamaszoknak, de a kisebbeknek egyre több jó regény készül, amik vitaindítóak, és ha elsőségükben akad is jócskán gyerekbetegsékük, de egy folyamat elindulni látszik. Tasnádi István A kőmajmok háza című könyve éppenséggel a jobbak közül valoó.– Szekeres Nikoletta írása

tovább...

Bogyó és Babóca titkai!

A bábkönyvnek nemcsak a készítése volt nagyon izgalmas, amit a belelapozóból és a könyvhöz mellékelt füzetből is megismerhettek, de ráadásul a lapok tele vannak utalásokkal az előző kötetekre. Minden darabnak, kis könyvnek, gesztenyejátéknak, labdának meg van a maga mulatságos és kedves története benne.

tovább...

A mese mindent felold

Interjúnk Both Gabival

Both Gabi leginkább irodalmi szervezőként ismert, no meg persze háromgyerekes újlipótvárosi anyukaként. Titkos minőségében azonban meseíró is. Késő éjszaka írja le és formálja szép szöveggé a nappali fejből meséket, amelyekbe beszöknek a város lényei, szobrok, utcák, és a gyerekek meg az anya fantáziája, városi manók és tündérek kelnek életre. A hét minden napjára jut egy mese, egy hét alatt elmesélhetjük a gyerekek kalandjait. Az szerzőt kérdeztük a mesék születéséről, gyerekekről, Budapestről.

tovább...
Sütihasználati beállítások