A szerelem a levegőben van

Valentin napi kedvenceink

Ess szerelembe Valentin napon egy könyvvel! Összegyűjtöttük nektek a legtutibb szerelmes ifjúsági regényeket, hadd dúljanak a csókos ütközetek! Válassz kedved és vérmérsékleted szerint!

Rainbow Rowell: Eleanor és Park
21938.jpgEz a regény mindenkinek szól, aki valaha volt tinédzser, aki szereti a jó zenéket, vagy aki kicsit is rajong a „retróért” - a könyv olvasása közben egyszerre érzi magát az ember a Nulladik órában és A tinilány naplójában. Az Eleanor és Park komolyan veszi az olvasóit, a zenei utalások, a szépirodalmi igényű leírások és az aktuális problémák nem csak a mai tinédzsereket szólítják meg, hanem azokat is, akik a 80-as években voltak fiatal felnőttek vagy kamaszok. A szerelem mint a regény egyik központi témája a legkevésbé sem elcsépelt módon, újszerű megközelítésben, humoros és éleslátó hasonlatokkal kap szerepet, ezért azoknak is (sőt, talán még inkább azoknak!) ajánljuk, akik nem szeretik a hagyományos romantikus tiniregényeket.

13 éves kortól ajánljuk.

Susan Kreller: Égig érő szerelem

26964.jpgA hangzatos cím egy nagyszerű regényt takar: 2015-ben Németország Ifjúsági Regénye volt, és most végre magyarul is megjelenik! A Most akkor járunk? cselekményéhez hasonlóan az Égig érő szerelemben is egy gyerekkori barátságból észrevétlenül kialakuló szerelem áll a középpontban, azonban ez a történet Adrian személyiségében, érzéseiben, problémákhoz való hozzáállásában összpontosul. Legjobb barátja, Stella az új szomszédba lesz szerelmes, így Adrian kénytelen szembenézni a számára is ismeretlen dühvel, elkeseredettséggel, kétségbeeséssel – az Égig érő szerelem a kamaszok lelkületére jellemző, mindent elsöprő lendületet, hullámvölgyeket és viharokat jeleníti meg őszintén, kitárulkozva. Olvass részletet és ajánlót!

13 éves kortól ajánljuk.

Szirmay Ágnes: Szerelemre castingolva
26424.jpgNehéz helyzetben van az, akinek a legjobb barátja egyben a titkos szerelme is. Virág, a regény főszereplője pontosan így járt, szeretné, ha sokkal több lenne közte és Dé között, mint barátság, de sajnos a fiúnak erről sejtelme sincs. Mikor Virág elrángatja magával egy szappanopera szereplőválogatására, balszerencséjére mindketten bekerülnek a sorozatba, és az eddig is bonyolult élete fenekestül felfordul. Mostmár nem csak a ki nem mondott szerelemmel, hanem Szilágyi Dzseniferrel, a tökéletes tinisztárral is meg kell küzdenie – hogy fog túljutni ezen a viharos időszakon? Ennek a szuper regénynek szerencsére nemsokára megjelenik a folytatása is, így tovább izgulhatunk, hogyan alakul Virág élete.  Olvass bele!

Ezt a sorozatot 12-től 18 éves korig ajánljuk.

Kalapos Éva: D.A.C.

24575.jpgHa olyan regényre vágynál, ami nem rugaszkodik el a valógástól, de azért már komolyabb témákat is boncolgat, akkor a D.A.C. kifejezetten neked íródott. Fellegi Flóra bőrébe bárki belebújhat, aki egy kicsit is érezte már úgy, hogy nem találja a helyét a gimnáziumban, és rajongott olyan dolgok iránt, amikre mások furcsán néztek. Flóra esetében ezek a filmek, rendezők, sminkesek – bármi, ami a filmek világával kapcsolatos. A naplóformában írt könyvsorozat olyan problémákkal szembesíti az olvasót, amelyek mindenki környezetében megtalálhatók, és azzal az elvárható szókimondással kezeli, amire egy 16 évestől számíthatunk. Milyen lehet az első szex, mi van, ha az ember testvére nem a megfelelő társasággal lóg, mit kezdjünk, ha bulímiás az egyik barátunk? Mi van, ha nincs olyan szülő a közelben, akikkel ezeket a problémákat nyíltan meg tudjuk beszélni? A D.A.C. sorozat előkelő helyet foglal el a magyar ifjúsági irodalomban, és olyan témák felé nyit, amelyeket őszintének érezhetünk. A Facebook, a Twitter olyan természetességgel épül bele a regénybe, amennyire mi is evidensnek vesszük a létezésüket. És plusz pont a rengeteg filmes, zenei és irodalmi utalásért!

14 éves kortól ajánljuk.

LOL könyvek

21729.jpgEzt a könyvsorozatot a vízpartra és az unalmas hétköznapokra találták ki, amikor az ember inkább egy könnyed szerelmi történetben merülne el, mint egy komoly, filozofikus regényben vagy egy nehéz nyelvezetű kötelező olvasmányban. A LOL regények megtestesítik a délutáni szappanoperák és a sitcomok világát: szerelmi háromszögek, nyári kalandok, Facebook-félreértések, romantika, erotika, iskolai büntetések, barátságok széthullása és megerősödése – egyszóval minden, ami a kamaszok életében központi témaként megjelenik. Ha egy kalandos love storyra vágytok most, Valentin-nap környékén, kapjatok le egy LOL könvet a polcról!

16 éven felülieknek ajánljuk.

Molnár T. Eszter: Egy majdnem normális család sorozat

25688.jpgAmi az embert először megragadja, az a Stand up! félreismerhetetlen magyarsága. Az ismerős budapesti helyszínek, mint a Városliget és a Nyugati pályaudvar környéke, az Eiffel-tér és a körfolyosós társasházak a kicsit bolond és kényszeres szomszédokkal, a jellegzetes iskolai kirándulások a sefüle-sefarka erdei túrákkal és városnézésekkel, az emberek közömbössége és intoleranciája, és ami a regényeket megfűszerezi: a félreismerhetetlen irónia, amivel mindehhez viszonyul. Egyedülálló alkoholista apa, balhés testvérek, idegesítő nagynéni, problémás osztálytársak – Bakos Virág naplója a komoly témákon és nehezen feldolgozható traumákon épp olyan gördülékenyen vezet végig, mint a kicsit kínos - kicsit vicces iskolai szituációkon. A

13 éves kortól ajánljuk a Margó-díj jelöltes könyvet, szülőként is érdemes elolvasni, itt egy részlet az első részből, itt találod Ruff Orsi ajánlóját!

David Levithan - Rachel Cohn: Dash és Lily 1.-2.

26814.jpgRachel Cohn és David Levithan könyve, akár csak a Nick és Norah egy, az egész történeten átívelő motívummal dolgozik, ami ezúttal az irodalom. Akik olvasták a Nick és Noraht, különösen élvezhetik a történetet: sok intertextusra bukkanhatnak, ami a szerzőpáros előző könyvét idézi. Dash egy noteszre bukkan kedvenc könyvesboltja polcain, majd követni kezdi a benne talált instrukciókat. Így ismeri meg a notesz tulajdonosát, Lilyt. Furcsábbnál furcsább feladatokat adnak fel egymásnak a noteszben, miközben nem is sejtik, ki a másik, aki megfejti a feladványt. A feladatokon keresztül egyre inkább megismerkednek, míg nem annyira megkedvelik egymást, hogy ráveszik magukat a találkozásra. Hogy szerelem lesz-e belőle? Olvasd el a Dash és Lily – Kihívások könyvét!

És itt van 10 ok, amiért a Dash és Lily szerelem első látásra!

14 éves kortól.

John Green: Csillagainkban a hiba
20505.jpgA Csillagainkban a hiba lassan már klasszikusnak számít, és esetében kétféle ember létezik: aki már olvasta, és aki el fogja olvasni. Ifjúsági regényhez képest megdöbbentően mély, és egyáltalán nem szokványos. Két rákbeteg kamasz szerelmi története, küzdelme betegséggel, önmagukkal, a világgal, de legfőképpen küzdelem egy olyan életért, ami minden tizenévesnek megadatik. A Csillagainkban a hiba olyan felnövéstörténet, amelyből hiányzik a fiatalok előtt álló hosszú élet bizonyossága, hiányzik az a halhatatlanság-érzés, amit minden tizenéves megtapasztal. Olyan tizenévesek története, akik sohasem úgy fekszenek le este, hogy biztosak a másnap reggeli napfelkeltében. Egy felnőtt bátorságával kell szembenézniük a nagybetűs élettel, de betegségük és végességtudatuk ellenére tele vannak kitartással, életerővel és küzdési vággyal, hogy megtapasztalják az élet örömeit és fájdalmait. Élményeket akarnak szerezni, életről és halálról gondolkodni, mindezt pedig hatalmas intenzitással, mert számukra a holnap mindig kétséges.
"Ezt a könyvet sokan imádni fogják, mert megvan benne minden, ami egy kamasznak kell..."
14 éves kortól ajánljuk.

Klasszikusok

Mióta irodalom létezik, azóta a szerelem az egyik fő témája, talán azt is állítatjuk, hogy egyik nem létezne a másik nélkül. Nem meglepő tehát, hogy az irodalmi kánon is számtalan olyan művet vonultat fel, aminek a középpontjában a szerelem áll. Nem kell sokáig gondolkoznunk olyan példákon, mint a szerelemért mindent feláldozó Rómeó és Júlia, akiknek a történetét az eredeti Shakespeare darab óta folyamatosan játsszák, vagy az Üvöltő szelek, amely a szerelem és a gyűlölet elemi erejű összetartozását dolgozza fel. Mindenki számára ismerős, sőt, közhelyes Csokonai Reményhez című verse, mégis az általános iskola óta kívülről tudjuk. Ha tehát kiszakadnátok a jelen szürkeségéből, és letűnt korok romantikájára vágytok, vegyetek a kezetekbe olyan örökérvényű klasszikusokat, mint a Büszkeség és balítélet (Bridget Jones óta tudjuk, hogy Mr. Darcy az etalon), a nevelőnő és az idősebb férfi kapcsolatát boncolgató Jane Eyre vagy a mélabús és meseszerű Tajtékos napok.

Mán-Várhegyi Réka: A szupermenők

24321.jpgEz a regény igazán közel hozza a naplók bensőséges jellegét az olvasóhoz. Marci (aki amúgy Marcellina) azzal a több helyről ismert problémával kerül szembe, hogy a szülei válása után nem csak egy lepukkant lakással, de még egy új iskolával is meg kell barátkoznia. Apropó, barátkozás: természetesen szembe kell néznie a ténnyel, hogy ő az új lány az osztályban. Az ismert probléma tálalása, a középiskolások érzelemvilágának precíz leírása, humora teszi ezt a kötetet igazán egyedivé. A kamaszkorra egyébként is jellemző önbizalomhiány és a pozíciókeresés megjelenítése egyes szám első személyben megragadhatóvá teszi az olvasó számára Marci problémáit, így az első szerelem, a szexualitás kibontakozása és az elismertségre vágyás mindannyiunkban a saját életünk nagy pillanatait fogja felidézni. Ajánlónk itt található.

12 éves kortól ajánljuk.

Gévai Csilla: Lídia, 16 - Lídia, 17

21130.jpgA Lídia-sorozat igen nagy űrt töltött be az ifjúsági könyvek között. Habár napjainkban a szórakoztató és ifjúsági irodalom írói is mindennapi karaktereken keresztül igyekeznek vezetni a történet fonalát – hogy az olvasó könnyedebben tudjon azonosulni a főszereplővel –, Gévai Csilla egy nem átlagos kamasz karaktert választott a sorozat konstruálásakor. Illenek bármely tizenéves könyvespolcára a Szent Johanna Gimik, Hűvösvölgyi sulik és a D.A.C. sorozat mellé, hiszen gimnazista történetek, szerelmi szálak, iskolai mindennapok egyvelege. Azonban egészen más szemszögből, egészen más stílusban közelít a tizenévesek gondolatainak, érzéseinek, problémáinak feltárásához. A könyv, Lídia naplója is egyben, amiben hétköznapjai leírása mellett Gulácsy Lajossal beszélget, aki régi és örök szerelme. Miért is lenne mindez lehetetlen? Hiszen sokan kitalált személyekért rajonganak – mint pl. Leia hercegnő –, Gulácsy viszont nagyon is élő ember volt. Robert Pattinsonok és Taylor Swiftek helyett József Attiláért, Boris Vianért és Weöres Sándorért van oda. A Lídia sorozat egy különleges, mégis átlagos kamasz mindennapjairól, vágyairól és álmairól szól, egy művészeti iskola dráma tagozatán. Átlagos, hiszen sok olyan tizenéves van, akit inkább az irodalom, a fizika, a vallás, vagy a művészet köt le, sem mint a divat, a popkultúra, vagy a sztárok világa, mégis különlegesnek számít. A drámatagozat kreatív gyakorlatai nem csak az önismeret fejlesztéséhez, de egymás mélyebb megismeréséhez is segítséget nyújtanak. Így ismeri és szereti meg Lídia az első, nem hosszú évtizedek óta halott szerelmét: az elérhetetlen (hiszen papnak készül), komoly, fizikából pedig verhetetlen Vendelt. Első pillantásra nem sok hasonlóság fedezhető fel kettejükben, de a szituációs játékok, és fizika korrepetációk alkalmával apránként rábukkannak a közös tulajdonságaikra.

14 éves kortól.

John Green: Papírvárosok
25436.jpgJohn Green Papírvárosok című könyvéből sem hiányzik a tőle megszokott filozofikusság és mélység. A Papírvárosok metaforák, képzelet, illúzió és a valóság ütköztetéséről szól, miközben formailag egy nyomozós roadmovie, de egyben bildungsroman is. A főszereplő, Quentin Jacobsen kiskora óta csodálja a titokzatos és lázadó Margo Roth Spiegelmant, a szomszédjában lakó lányt. Az élet úgy hozza, hogy estétől hajnalig tartó bosszúhadjáratra indulnak, Margo ellenségeit megleckéztetni. Rövid kalandjuk után a Margo felszívódik, ám Q nem nyugszik bele a lány eltűnésébe, ezért nyomozásba kezd.

A papírvárosok olyan helyek, melyek csak a térképen léteznek. Egy papírváros (Agloe) azonban valósággá vált, mikor egy Esso benzinkutat építettek fel a helyére. Quentin éppen így tesz a történet előrehaladtával: képzelet és valóság keresztezésével hozza létre Margo történetét. Margo nyomába ered, feltérképezi vélt útvonalát a nyomokból, melyeket hátrahagy, és megpróbálja megfejteni a motivációit. Mindez csak Quentin spekulációja marad egészen addig, még Margo újra fel nem bukkan. A könyv végén kettejük találkozásával lesz a fikcióból valóság. Quentin és Margo együtt hívnak életre egy papírvárost.

15 éves kortól ajánljuk.

John Green: Alaska nyomában
24788.jpgAz Alaska nyomában a 16 éves Miles története, aki életében először kiszakad az addigi életéből, az otthon biztonságából, és saját lábán próbál megállni egy bentlakásos iskolában. A könyv Miles megfutamodásával kezdődik: nem érzi jól magát otthoni közegében, nem túl népszerű, de nem is kitaszított, egyszerűen olyan; semmilyen. Mások legalábbis annak látják. Azonban Miles közel sem unalmas. Gyűjti a híres emberek utolsó mondatait, keresi a kihívásokat, önállóságra törekszik és vállalja a felelősséget tetteiért. Alaska az első kihívás az életében. Az első kihívás amivel és akiért küzdenie kell. Alaska, Miles első szerelme, vele iszik először, vele bulizik először, vele balhézik először, ő okozza az első csalódást, de az igazáért kiállni és feledhetetlen élményeket szerezni is ő segít Milesnak. Alaska jelképezi azt az átmeneti rítust, amin minden kamasz keresztülmegy, t.i., hogy gyerekből fiatal felnőtté kell válik. Miles igazságtalanul nagy kihívásokkal kerül szembe, azonban rátermettségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a történet végére minden visszarendeződik a kiindulóponthoz. Miles ellenben már nem az a „semmilyen” kamaszfiú, mint a történet elején.

15 éves kortól ajánljuk.

Louise O'Neill: Örökké a tiéd

25538.jpgLouise O'Neill disztópikus világában nincsenek családok. Nincs szabad párválasztás, sem hirtelen fellángoló szerelem. Futószalagon gyártott tökéletes lányok vannak, akik egyetlen céllal készülnek: hogy egy Ádám tökéletes Évái legyenek. Nem számít, hogy milyen tulajdonságokkal bírnak, csak az, hogy a külsejük tökéletes legyen. Milyen egy olyan világban élni, ahol tilos szerelmet vallani, ahol tilos szerelmet érezni? Ahol a szerelem fogalma nem egyenlő semmivel, ami most eszünkbe jut róla, csakis egyet jelenthet: manipulációt. Freida egy az évák közül. Freida egy lázadó, aki megkísérli áthágni a világa szabályait. Freida szerelmes lesz.
Az Örökké a tiéd tükröt kíván tartani a tökéletességet hajszoló világunk elé, amiben a szépség az egyik legnagyobb erény. Egy olyan világot vázol, ami tönkrement a tökéletesség hajszolásában, és az ellentétébe fordult át.

16 éves kortól.

Tallér Edina: Most akkor járunk?, Holnaptól minden rendben

21676.jpgEnnek a sorozatnak az egyik nagy erénye, hogy egy fiú szemszögéből ismerjük meg azt a lányregényekben rendszeresen megjelenő problémát, hogy milyen is az, amikor szerelmesek leszünk a gyerekkori barátunkba. Benivel éppen ez történik, bár az olvasó talán előbb jön rá erre a bonyolult helyzetre, mint maga a főszereplő, aki inkább egy „szöszit” szeretne találni magának. Barátság, árulás, szerelem és a hétköznapok nagy problémái – ebben a naplóban bárki magára ismerhet.

A második rész később játszódik, az olvasókkal együtt a szereplők is érettebbek, és a problémáik is komplexebbek lettek. Az ukrán származású Fedor szülei válnak, aki emiatt elveszettnek és jelentéktelennek érzi magát, Eszter pedig identitásvesztettséggel küzd New Yorkban, hiszen egy kontinens választja el Benitől és mindentől, amit ismer és szeret. Az életük különös alakulása miatt a szereplők nehéz helyzetekkel, komoly döntésekkel néznek szembe, mi pedig velük izgulhatunk, hogy minden jól alakuljon.

12 éves kortól ajánljuk.

Kemény Zsófi: Én még sosem
23714.jpgKemény Zsófi első regénye egy kamaszkori kesze-kusza hármas szerelmi történet. Van benne minden, ami mai fiatalság szívéhez közel áll: bulik, slam, Deák tér, kocsma, és persze rengeteg kaland, amibe a három főszereplő belesodródik. Ha valamiért igazán érdemes elolvasni ezt a könyvet, az Ágó karaktere. Lázadó, vicces, titokzatos, mindig tartogat valami meglepőt, igazi egyéniség, akit sikerült tűpontosan ábrázolni. Az a fajta fickó, aki halálra tudja idegesíteni az embert, de mégis vágyunk a társaságára. Hogy miért, az nem egy tulajdonságából következik, inkább személyiségjegyek halmaza. Az én még sosem, a nagy elsők könyve: szerelem, slam, nagy bulik, életre szóló élmények első színhelye.
Itt egy hiteles kamaszkritika, 
15 éves kortól ajánljuk.

David Levithan-Rachel Cohn: Nick és Norah végtelen éjszakája

24181.jpg
Nick és Norah egymásra találásának történetét, a szerzőpáros a zeneiségen keresztül meséli el az olvasónak. Egyedi ifjúsági regény, ami más művészeti ágak eszközeivel is operál. A zene az a kapocs, ami összehozza, majd összefogja a párost. Dalokon keresztül érthetjük meg, éppen hogyan érzik magukat. Koncertek, előadók, konkrét számcímek, megidéződő dallamok, hangok halmazán keresztül követhetjük végig a főszereplőket, egy teljes éjszakán keresztül. Különösen izgalmas az összes felbukkanó zeneszámra rákeresni, és a történet olvasása közben hallgatni.

5+1 ok, hogy miért kötelező a Nick és Norah végtelen éjszakája

Bart Moeyaert: Duett hamis hangokra
21478.jpgLiselot és Lander két átlagos kamasz. Színjátszó társulatban játszanak, és életükben először, szerelmesek. Az a fajta első nagy szerelem ez, amikor pillangók repkednek a gyomrodban, és romantikus verseket írsz a nap legkülönbözőbb időpontjaiban, a legváratlanabb helyeken. Aztán jön a nagy csalódás, félreértések, szakítás. A szakítás után közvetlenül baleeset éri a lányt, aminek következtében kerekesszékbe kényszerül. Hogyan lehet ezen túllépni? Elérhető-e, hogy ilyen esetben ne magunkat okoljuk a tragédiáért? Meg kell-e óvni a gyerekeket a nagy csalódásoktól? A szerelem a legpusztítóbb érzés, amit az ember átélhet.
Igazán érzelmes, romantikus regény Bart Moeyaerttól. 

14 éves kortól ajánljuk.