
Milyen a jó első olvasós könyv?
Nincs nehezebb, mint amikor a sok felolvasás után a gyerek már önállóan kezd, de inkább kezdene el olvasni.A polcok roskadoznak az első olvasós könyvektől, mégsem könnyű megtalálni a megfelelőt, amivel a gyerekek magabiztosságot szerezhetnek, sikerélménnyel gazdagodhatnak és még magát a szöveget is élvezik.
Most sorba vettük a legfontosabb pontokat, amikre mindenképpen figyelned kell, ha szeretnéd, hogy a gyereked ne szenvedésnek, hanem valódi kalandnak élje meg az olvasást.
1. Képek
A képeskönyvek világát imádják a gyerekek. Miért kéne ezt a szimpátiát méltatlannak gondolni, ha már konkrét olvasásról van szó? Egy izgalmas vizuális világot bemutató könyv gyorsan elnyeri a gyerekek pozitív hozzáállást a továbbiakhoz. Ráadásul van még egy fontos szempont. Ha felolvasol a gyereknek, lehet, hogy nincs szükség képekre, mert a fantáziája egyből megelevenedik a hallottak szerint. Viszont, ha ő olvas, az még nem azt jelenti, hogy egyből érti és absztrahálja az olvasottakat. A szöveg megértése egy lassabb folyamat, ami sok gyakorlást igényel. A gyakorlást pedig úgy a legkönnyebb ösztönözni, ha az olvasott szöveget segítenek megérteni az illusztrációk.

A fenti illusztráció Berg Judit Tökmagok című sorozatából van, Mészely Ilka munkája, ami egyből megnyeri a kezdő olvasókat.
2. Kötés
Nagyon fontos, hogy az első könyv küllemre is könyv legyen, bármilyen kevés is a szöveg benne. Így a gyerekek büszkén újságolják majd, hogy elolvastak egy igazi könyvet teljesen egyedül!
A Most én olvasok!-sorozat minden kötetekemény borítós igazi könyv, amiket ha felraksz a polcra, egyből egy kis könyvtárad lesz.

A megfelelő szedés is fontos, hogy az olvasás ne legyen nagyon terhelő és kimerítő a kezdőknek. A megfelelő betűtípus és tördelés és erősen befolyásolja a sikert. Figyelned kell arra, hogy ne legyen sok elválasztás, és ne legyen túl cirádás a szedés!
4. A betűk
Bizony, nem árt, amikor beleolvasol, ha alaposabban szemügyre veszed a betűkészletet. Ne legyenek benne kétjegyű mássalhangzók az elején és az a jó, ha fokozatosan jelennek meg a szövegben!
A Most én olvasok!-sorozatot Knézics Anikó, a Tanítók Egyesületének elnöke lektorálta, aki a türelem és fokozatosság híve, célja nem a betűk ledarálása, hanem az olvasás élményének bevárása. így garantált, hogy a szöveg a sorozatban a megfelelő tempóban nehezedik, elérve ezzel, hogy a gyerekek sikerélménnyel végezzék ki a köteteket.
5. A szavak
Szintén fokozatosságra van szükség a szókészlet tekintetében. Ne legyenek mindjárt a könyv elején túl hosszú, vagy idegen szavak. Persze érdemes tágítani a szókészletet: később, amikor már a gyakorlat megvan annyira a gyerekekben, hogy az érdeklődésüket fenn kelljen tartani újabb izgalmas ismeretekkel. Addig bőven elég nagy feladat nekik, ha kibetűzik a szavakat, és ha sikerül nekik, nem árt, ha ismerik is.
6. Mondatok

7. Történet
A kaland és az izgalom szerencsére nem a bonyolult nyelvezeten, vagy a választékos szókincsen alapul. Iszonyat jó történeteket lehet elmesélni egész egyszerűen is. (Sőt, így talán még nehezebb is.) Még szerencse, hiszen a sztori amúgy nagyon fontos a kisiskolásoknak. Hallás után, vagy akár a képernyő előtt már hozzászoktak a dinamikus történetekhez, és az izgalmi faktort valamilyen szempontból itt meg kell ütni egy jó gyerekkönyvnek.
A Most én olvasok-sorozat tele van olyan fordulatokkal, ami fenntartja a gyerekek figyelmét. Szerzőknek olyan népszerű írókat kér fel a kiadó, akik már bizonyítottak abban, hogy könnyen megértik a gyerek olvasókat. A Tökmagoktele van kalanddal és varázslattal, ahogy Berg Judittól már megszokhattuk, az Amíg olvasunk Gévai Csilla nagy sikerű Amíg utazunk-sorozatának a folytatása, Finy Perta egy igazi átváltozós varázsmesét álmodott meg a Milu-sorozatával és Igaz Dóra, a Nyár, nagyi, net szerzője pedig mindig érzékenyen rezonál a gyerekek kedvenc időtöltésére, vágyaira és élethelyzeteire.
8. Karakterek

9. Humor
A gyerekeknek alapvetően sokkal jobb a humora, mint a felnőtteknek. Persze itt nem a kifinomultságot értem, hanem azt, hogy sokkal többször reagálnak viccel és játékkal egy helyzetre. Ha a szórakozottságot sikerül jól megütnie egy gyerekkönyvnek, akkor a kezdő olvasók azt érezhetik, hogy cinkosai a könyvnek, ami tele van olyan heccekkel, amire a felnőttek csak felvonják a szemöldökük, a gyerekek viszont úgy érzik, végre itt egy hang, ami érti, milyen is egy felszabadult kisiskolás.

A fenti könyvrészlet Gévai CsillaAmíg olvasunk című könyvéből van.
10. A varázslat

Ha jól megy már a betűzés, akkor játsszatok is a szavakkal! A Tökmagok-sorozat ihlette Betűző kártyajáték négy szuper betűkirakóval szeretteti meg a szavak világát. Sikere abban rejlik, hogy a négy játék négy szinten, fokozatosan nehezíti a feladatokat, miközben szükség van kreativitásra, játékosságra és humorra is. Aki elkezdte olvasni a könyveket, az egész biztos, hogy fejleszteni akarja majd a tudását egy kártyaparti keretében! A Betűzőt itt teheted a kosaradba.
Rendeld meg a Tökmagokat, az Amíg olvasunk-sorozatot, Milu történeteit és Az első bé hörcsögét!