
Táguló kufliverzum
Jó a humorod? Sőt, mi több, nem bírsz ki fél órát ironikus, vagy ne adj' isten teljesen abszurd megjegyzések nélkül? Mindeközben ott bujkál még benned a gyerek? Akkor te már tuti, hogy rég vérbeli kufli-rajongó vagy!
A legújabb kuflikönyv, A kuflik és a lámpigyók kapcsán felidézzük, hogy milyen tereket hódítottak már meg a kuflik (spoiler: az összeset). Dőljetek csak hátra, most elmeséljük nektek a kufliverzum születését, tágulását és azt, minek örülhettek most a legjobban!

Először is született egy képzőművész, a neve Dániel András. Igazából író is lehetett volna, de inkább elismert kortárs festő lett. Hogy miért, azt kérdezd meg tőle... (Amúgy ezzel már sokan beelőztek, de a válaszokban soha nem lehetett csalódni). Szóval, aztán a festészet mellett elkezdett egy csomó olyan dolgot csinálni, ami izgalmas, változatos és hasznos, és egy idő után grafikai megrendelések hevertek az asztalán és képernyőjén, így magazinok, plakátok, könyvborítók százai lógatják a sarkukat most is szerte a világban Dániel András munkáival tele. Képzeld, D. A. még a Pagonynak meg a Tilos az Á-nak is dolgozott alkalmazott grafikusként, csinált egy csomó képet, borítót erre is, arra is...
Valószínűleg pont ez a kitérő inspirálta az elnyomott írót, hogy kiszabaduljon és végre belefogjon egy könyvbe. Hirtelen megtalálta azt, ahol a képzőművészet és az irodalom találkozik: a gyerekkönyveket. A legnagyobb meglepi pedig a célközönség volt.

Szóval ott tartottam, hogy D. A. megírta a Matild és Margarétát, amibe az egész Pagony szerelmes lett: nem csoda, hiszen adott két olyan karakter, akikért nem lehet nem rajongani, és egy halom olyan zsigeri poén és szösszenet (pontosabban szösz és pösz), amitől lapozás után minden mesekönyv-olvasó megnyalja mind a tíz ujját.


Ebben a podcastban Dániel András mesél a kuflik születéséről és karrierjéről. Hallgasd meg!

Ám, ha onnan közelítünk, hogy mégis ki tippelte volna D. A. képzőművészeti alkotásait nézegetve, hogy ha ez a fickó gyerekkönyvet fog rajzolni, és pont a kicsiknek szóló meséi lesznek a legsikeresebbek, akkor önmagában abszurddá válik a történet. Az ovis korosztály olyan ismerősen mozog a kuflik univerzumában, hogy minden szülő aggódva kap a szívéhez: "Te jó ég, ebből a gyerekből sem lesz jóravaló adójogász!" Pedig nem erről van szó: egyszerűen D. A. abszurd logikája, groteszk lényei és zsigerileg borzongató alaphelyzetei egyből magukkal ragadják a kicsiket, még ha nekünk furcsa is, hogy a gyerekek ilyen komfortosan mozognak a kufliverzumban.

A kuflik után pedig jöttek a folyamatos sajtómegjelenések, és persze jöttek a kiadói felkérések és megkeresések, más szóval, tehát megindult a szekér. Olyannyira, hogy az óriási közönségsikernek köszönhetően a Kuflik a mozivászonra kerültek.
„Scherer Péter nemcsak bájosan rappel, de remek narrátor és kufliimitátor. Amíg kuflik vannak a tévében, nagy baj nem lehet, ennél már csak az lenne még jobb, ha sok, mit sok, rengeteg kortárs mese válna animációs formában is elérhetővé (online is).” - írta a Magyar Narancs.
A mozifilm, a Kuflik és az Akármi 2021. augusztus 12-én startolt el. Ha még nem láttátok, mindenképpen nézzétek meg, merjük állítani, hogy ez az egyik legviccesebb gyerekfilm, amit képernyőn látni lehet!
És itt még mindig nincs vége a történetnek, sőt! A kuflik a mozivászon után meghódították a játékpiacot is. Mára egy kártyajáték, és több társas is született, amelyekkel bármikor kuflivá változhatsz. Ott van például a Kuflinyomozók, amiben nyomozhatsz és mesélhetsz két szabály szerint is (részletesebben ismerd meg itt!),vagy kipróbálhatjátok a Jó étvágyat, kuflik! nevű társast, amivel három különböző kooperatív játékot is játszhattok. A Meséljetek, kuflik! egy nyitott végű, bábozós társas. A segítségével otthon is színre vihetitek a kedvenc kuflikalandjaitokat, sőt további mesékkel bővíthetitek a kufliverzumot! 2024-ben jelent meg a Kukucskáló kuflik, amiben nektek kell kiegészíteni a kuflis képeket határtalan fantáziátok segítségével. A formabontó társasról itt olvashatsz bővebben.

Az elhagyatott rét lassan mindenhol ott van: a kufliverzum tágulása rohamos és kétségbeejtő, bármerre nézel belebotlasz: találkozhatsz velük diafilmen, hangoskönyvben Scherer Péter előadásában, matricákon, kreatív foglalkoztatófüzetben, plüssökben, sőt, már kalandsétán is!
A Kolibri színház 2020-ban bemutatta Dániel András meséi alapján az Egy kupac kufli című színdarabot, a Tellabor társulat pedig táncelőadásban vitte színre a kuflikat. És ha már színpad, mérföldkő volt a kuflik életében a Budapest Bábszínház Mindenki legyen kufli! című előadása, mely 2024 novemberében debütált, és amelynek zenéjét az azóta Fonogram-díjas Cseri Hanna szerezte.
2023 nagy híre volt, hogy megnyílt az első kuflis játszótér Budapesten a Hild téren, így a gyerekek már nem csak a fantáziájukban, de a valóságban is ellátogathatnak az Elhagyatott rétre, a kuflik otthonába. Ebben a cikkben mindent megtudhatsz a kuflis játszótérről!
De ami a legeslegjobb hír, hogy ugyanebben az évben megjelent a Kiránduló kuflik, mely két szempontból is jubileumi kötetnek számított: Egyrészt első kiadása a kuflik 10. szülinapi évében jelent meg, másrészt ez volt kereken a 20. könyv a sorozatban!
Biztosan sokan vannak köztetek, akik már régóta szeretnének egy jót kirándulni a kuflik társaságában. Nos, ebből a könyvből végre mindenki számára kiderül, hogy érdemes-e ilyesmiről álmodoznia. Annyit elárulhatunk, hogy egy nagy hátizsák meg egy jókora adag türelem mindenképpen kell hozzá!


Tedd kosárba Pofánka, Fityirc és Bélabá lapozóit!
És, hogy mi lesz a kufliverzummal a továbbiakban? Azt senki sem tudhatja biztosan. Dániel András korábban azt mondta a KönyvesBlog-nak, hogy „Bizalmatlan vagyok a folytatásokkal szemben. Mondom ezt úgy, hogy két olyan történetem is van, a kuflik meg a Kicsibácsi, amelynek újabb kötete jelent meg (...) Szerintem van veszélye a sorozatoknak: ha az ember ugyanazt csinálja újra és újra, akkor az idővel – rossz értelemben – rutinná válhat. Olyan sok minden eszembe jut, annyi ötletem van, hogy nem is érzem indokoltnak, hogy újrázzak. Mindig jobban érdekel, amit még sose csináltam. A kuflik esetében úgy győztem meg magamat a folytatásról, hogy abban az lesz majd az izgalmas, hogy hogyan tudom majd felépíteni, bővíteni, és kibontani a kuflik univerzumát.”
Ha innen nézzük, akkor megnyugodhatunk, hogy a kuflik univerzuma bizony épül, tágul és bővül, miközben koherens, sőt egyre otthonosabb, ahova bármikor elmehetsz jóbogyót szedni, bújócskázni, vadmarcipánt enni, nyáron szilveszteri bulizni, vagy csak hasonheverőversenyt rendezni, míg a feje tetejére nem áll a rét, vagy míg a holdbéli nyúl dalra nem fakasztja a tücsköket, hogy a megfelelő pillanatban álomba ringasson téged, meg a gyerekedet is.
Azt pedig, hogy a Kuflik nem csak népszerű, de minőségi sorozat is, mi sem bizonyítja jobban, hogy a Kuflik és az elveszett folt 2021-ben meghozta Dániel Andrásnak az Év Gyerekkönyv Írója díjat!
Az újabb kalandok is tele vannak meglepetéssel, talán még a megszokottnál is több és viccesebb poénokon nevethetsz, egyszóval semmiképp se hagyd ki a legújabb kötetet: itt A kuflik és a lámpigyók.
