20 évesek lettünk!

Két évtized a Pagonyban

Amikor 3 baráti házaspár - nem találván megfelelő gyerekkönyvet saját gyerekeiknek - elhatározta, hogy gyerekkönyvesboltot alapít, még nem is sejtették, hogy ezzel az ötlettel a hazai gyerekkönyvpiac alapjait fektették le. Az ő hatásukra számtalan más, minőségi gyerekkönyvkiadó kezdte meg működést, így teremtve meg a ma már pezsgő hazai gyerekirodalmi közeget. Olvasd el Szollár Vera, az egyik ősPagonyos beszámolóját a Kiadó két évtizedéről!

pozsonyipagony.jpg2001. október 19-én Békés Pál nyitotta meg Budapest első gyerekkönyvesboltját, a Pozsonyi úti Pagonyt. A pult mögött sok évig maguk az alapítók dolgoztak, ők intézték a beszerzést és szállították a könyveket is. A következő évben megjelent a Pagony első könyve, a Boribon születésnapja Marék Veronikától. Ezzel útnak indult a sorozat, amely ma már 17 könyvből áll.

2005-ben megjelent a Friss tinta! Ebben a Csimota Kiadóval karöltve kiadott gyerekvers-antológiában több, mint 150 költő gyerekekhez szóló verse szerepel.

Ettől az úttörő jellegű kötettől kezdve a Pagony már nemcsak gyerekkönyvesbolt, hanem könyvkiadó is, és 20 éve alatt számos olyan emblematikus sorozatokat indított el, amiken generációk nőttek és nőnek fel a mai napig.

Boribon mellett a Pagony nevéhez fűződik a legelső Bogyó és Babóca Bartos Erikától. Sok kisgyereknek ezek a kötetek jelentették az első könyvélményt. Berg Judit Rumini-sorozatának első része 2006-ban került a boltok polcaira, és azóta sok iskolában kötelező olvasmány is lett. A kötetek pedig már több nyelven is olvashatók. A kuflik 2013-ban ugráltak el Dániel András láthatatlan rétjére, és mára igazi celebek lettek, kicsik és szüleik egyaránt hatásuk alá kerültek. Vadadi Adrienn ovis könyvei, Lea és Peti kalandjai az évek során megtöltöttek egy tucatnyi könyvet. Az Időfutár egy nagyon sikeres ifjúsági rádiójátékkal is hódítja a kiskamaszokat. Nekik szól Kertész Erzsi méltán népszerű, kalandos sorozata, a Panthera is.

Sok, hazánkba még tabunak számító témával foglalkozik Wéber Anikó, és a Tilos az Á Kiadó merész könyvei is új színt hoztak az ifjúsági irodalomba. Nényei Pál alternatív irodalomtörténeti sorozata, Az irodalom visszavág egyre több gimnáziumban alapkövetelmény. A Pagony megreformálta a versolvasásról alkotott régi beidegződéseket is a Szívlapát című antológiával, valamint Fenyő D. György Útikalauz a vershez című friss kötetével.

0nyito.jpgSzámtalan szerző és illusztrátor neve fűződik még a Pagonyhoz: Agócs Írisz jellegzetes rajzait, Pásztohy Panka Pitypang nevű kutyusát vagy Kiss Judit Ágnes Babarókáját sok-sok óvodás messziről felismeri. Több, mint 60 kötet áll rendelkezésére a kezdő olvasóknak a Most én olvasok!-sorozat szintekre épülő könyveiből. A holland és angol gyerekirodalom is a Pagony által vált itthon is elérhetővé, Julia Donaldson Graffalója vagy Annie. M. G Smith vagány hősei sokak kedvencei lettek az évek során.

2011-ben a 10 éves Pagony pont 100 könyvvel büszkélkedhetett, mára ez a szám közel 10 000.

A könyvekkel párhuzamosan a bolthálózat is növekedett országszerte. Budapesten ma már van Pagony Zuglóban, a Tabánban és Óbudán is, a Frankel Pagony. A vásárlók minden egyes Pagony boltba belépve a Gévai Csilla rajzai alapján megálmodott egységes dizájnnal találkoznak, az eladók naprakészek a gyerekkönyvek világában, és az olvasnivalók mellett minőségi és különleges játékok közül is bőven tudnak ajánlani az érdeklődőknek.

kalandszoba2.jpgA legnagyobb Pagony-bolt, a Bartók Pagony 2014 őszén a Gellért tér lábánál nyílt meg, ahol hatalmas kirakaton át kukucskálhatnak be az arra járók a különlegesen kialakított, gyerekbarát boltba. Itt a sok-sok könyv, játék mellett finom kávé-szendvics-süti várja kicsiket-nagyokat a Pagony Caféban, illetve itt található a családok és osztályok körében is népszerű, első, kimondottan gyerekeknek szóló Rumini Kalandszoba, amely a hét minden napján várja az érdeklődőket.

De nemcsak Budapesten, hanem Pécsett (egy kis kávézó-bisztróval kiegészülve), Sopronban, Győrben, Debrecenben és Kecskeméten is népszerűek a Pagony boltjai. Ez összesen 1 153 négyzetméternyi Pagony, bennük közel 10 000 választható könyv, játék, és egyéb különleges, gyerekeknek szóló termék. A gyerekbarát módon berendezett boltok tereiben játszósarokkal, pelenkázási lehetőséggel várják a legkisebbeket is. Hét közben és hétvégén izgalmas csoportos programokon, zenés-kézműves-fejlesztő foglalkozásokon vehetnek részt a gyerekek akár fél éves kortól.

jatekhaz.jpgA boltok mellett 2006-ban az országban szinte elsőként online is elérhetővé tettük a gyerekkönyvek, elindult a pagony.hu oldala. A webboltban kényelmesen, gyorsan rendelhettek gyerek- és ifjúsági könyveket, a blogon mindennap friss cikkeket, interjúkat, ajánlókat, kritikákat olvashattok könyvekről, játékokról, újdonságokról, trendekről.

A boltok és a könyvkiadás mellett 2015-ben 3 saját fejlesztésű, és a Pagony népszerű szereplőire épülő társasjátékkal belépett a játékpiacra a Pagony Játékkiadó is, a cég azóta sok új társas- és kártyajátékot jelentet meg. 2020-ban Újlipótvárosban, a Szent István park mellett megnyílt a Pagony Játékház is, ahol minden korosztály megtalálja a neki való játékot.

A közönség évente kétszer látogathat el a családok körében népszerű PagonyFesztre. Idén a szülinapi PagonyFeszt október 16-án kerül megrendezésre a MOMKultban. A Kiadó évek óta számtalan könyves díjat tudhat magának, IBBY-t, Szép Magyar Könyv Díjat, Év Könyve díjat nyertünk. Sok Arany Vackoros pályázóból lett elsőkönyves szerző. Évente kétszer jelenik meg a Százhold, a Pagony ingyenes könyves magazinja. A Magyar Nemzeti Galériával és a Budapest Bábszínházzal együttműködésben a Kiadó szerepel a népszerű Mini Textúrán is.

Országszerte számtalan Pagony-könyv alapján készült színdarab és bábszínházi előadás látható. Az egyik első még 2011-ben a Rumini volt, de színpadra került a Mesék a Tejúton túlról, Pipp és Polli, Mit keresett Jakab az ágy alatt, Boribon-mesék, a 10 emelet boldogság, Csomótündér, Rozi az égen, A bagoly, aki félt a sötétben, Emília és az angyal, akit Körmöczi Györgynek hívnak, Sötétben Látó Tündér, Csoda és Kósza, Panthera, Nem mese, Időfutár, vagy az épp most bemutatott Babaróka, Helló, Héraklész! és a hamarosan érkező Kisrigó című előadások a Budapest Bábszínházban.

Mozifilmek is készültek Pagony könyvekből, Bogyót és Babócát, valamint a kuflikat is láthatjuk a vásznon. A Pagony YouTube csatornáján pedig több száz Pagonyos mese nézhető, ingyenesen, reklámmentesen.

gellert_kalandseta_logo.jpgA Pagony Kalandsétákon szó szerint a mesékbe sétálhatnak be a családok, baráti társaságok, hogy a kuflikkal vagy Kertész Erzsi hőseivel felfedezzék Budapest rejtett titkait. A Pagony kötetei nem csak a gyerekszobák polcain várják olvasóikat, hiszen tudatos munkával egyre több Pagonyos könyv kerül be óvodákba-iskolákba is.

Mert hiába lett a Pagony idén 20 éves, a mottója továbbra is: NAGYRA TARTJUK A KICSIKET!

Szollár Vera cikkét olvastad.