
Kicsik szemével a világ
Vitathatatlanul fontos, hogy sokat olvassunk a gyerekeknek, de mi érdekelheti igazán az óvodást korosztályt? Természetesen azok a történetek, amik róluk és nekik szólnak. Különösen, ha némi varázslat, vagy pár aranyos állat is helyet kap a mesékben! Olyan könyveket gyűjtöttünk össze neked, amik mind a kicsik nézőpontjából szólnak, és amelyek lapozgatása rengeteg pozitívumot hozhat a gyerekek életébe. Egész évben is, de óvodakezdés előtt különösen hasznosak lehetnek. Kattints, és nézd meg a mi kedvenceinket!
A felolvasást sosem lehet elég korán elkezdeni. Egy idő után pedig már azt sem mi döntjük el, hogy mit meséljünk a gyerekeknek. Általában szeretik ugyanazt a mesét hallgatni minden egyes nap, akár többször is. Ez persze nem véletlen, hiszen óvodáskorban a hétköznapi események a legizgalmasabbak számukra, és ha ez egy könyvben foglaltatik némi varázslattal, nyert ügyünk van. Miért jó a gyerekeknek, hogyha egy mesét újra és újra elolvasunk nekik? És miért jó, hogyha ezek a mesék hétköznapi helyzetekről szólnak? Amellett, hogy gazdagodik a szókincsük és egyre magabiztosabban kezdik használni, fejlődik a problémamegoldó képességük és nem mellesleg az érzelmi intelligenciájuk is.

Habár a kérdésekre konkrét válaszokat nem kapunk, mindenképpen segítik egy-egy téma feldolgozását, érzékenyítik és együtt-gondolkodásra sarkallják az olvasót. Ezek a mesék nem a lap alján érnek véget, hanem sokkal inkább akkor, mikor a gyerekekkel együtt jól kibeszélgettük magunkat a témákról. Emiatt is ajánlom ezeket a meséket kreatív és kevésbé kreatív szülőknek is, mert vannak akiknek támpontot, másoknak mankót nyújtanak.
A Matyi tigrissel álmodik meséi nem túl hosszúak, már nagy óvodáskortól tökéletesen befogadhatóak és emészthetőek. Szimonidesz Hajnalka illusztrációi pedig egyszerre varázslatosak és izgalmasak, elrepítenek minket egy másik világba, ahol emukkal bújócskázunk és tigrisekkel trolizunk.

Ma már több Babaróka könyvet is olvashatunk; a Babaróka ajándéka a nyitó történet, ebben ismerkedhetünk meg a szereplőkkel és indulunk el Babarókával a Kölyökőrzőbe valamint megtudhatjuk azt is, hogy milyen az, ha anya éppen beteg.

A Babaróka kistestvére a soron következő, amiben olyan komoly helyzetekkel találjuk szemben magunkat, mint hogy milyen elköltözni egy új helyre és milyen az, ha kistestvérünk születik.
A Babróka esti meséi egy olyan kiegészítő kötet, amiben csupa csupa gombákról szóló történeteket olvashatunk. Amellett, hogy nagyon viccesek ezek a mesék, igazán tanulságosak is.
Egy gyönyörű karácsonyi kötet is helyet kapott a sorozatban, a Babaróka kövecskéi című könyvben már az iskolára készülés is felvillan.
A Babaróka vakációja című kötet is a már megszokott módon ötvözi az aranyos, mindennapi történeteket a fontos mondandóval. Kiscica, Babaróka legjobb barátja nem érzi jól magát az iskolában. Babaróka megpróbálja megvigasztalni őt, de úgy érzi, a helyzet kilátástalan: a mindig vidám Kiscica morcos, magába fordul, nem szívesen játszik együtt Babarókával. A történet folyamán kiderül, hogy Kiscica szülei válnak, és úgy érzi, ez az ő hibája, mert nem teljesített elég jól az iskolában. Mamaróka úgy dönt, hogy nyáron Babaróka és Apróka együtt vakációzik Kiscicával, és lehet, hogy ez megvigasztalja őt. A csodás nyaralás a Liklak nevű apró nyaralóban még közelebb hozza egymáshoz a két jóbarátot, és Kiscica is könnyebb szívvel fejezi be a nyári szünidőt.
A kedves és szívmelengető történeteket Egri Mónika bájos illusztrációi teszik még szerethetőbbé.
Egri Mónika rajzaival a Kicsimackó rövidke meséit olvasva is találkozhattok, hiszen ő illusztrálta Vadadi Adrienn szupercuki sorozatát is, amiben a legkisebbek hétköznapjait ismerhetjük meg, méghozzá mackó szemmel.

A sorozatnak mára már több része van, a Kicsimackó után érkezett a Kicsimackó a Balatonon, egy igazi nyári kötet, a Kicsimackó és Málnamaci című kötetben pedig új taggal bővül a mackócsalád.
A Kicsimackó karácsonya egy igazi bekuckózós, ünnepre készülős történet, amiben Mackómama és Mackópapa adventi naptárat készít kicsinyeiknek, a

A Kicsimackó a nagymamánál című rész pedig egy igazi nyári hangulatú könyv: Kicsimackó és Málnamaci egy hetet töltenek a nagyszülőknél falun. Minden nagyon más, mint otthon, és este hiányzik Mackómama. De nagymamával és nagyapával annyi érdekes dolgot lehet csinálni: horgászni, borsót pucolni, „Ki nevet a végén?”-t játszani, és végtelenül mesélni este… hogy szinte elrepül a szünet, és Kicsimackó azt sem tudja, mit meséljen először, amikor betoppannak a szülei!
Ismerd meg a sorozatot!

A Pitypang és Lili könyveket leginkább az egyszerű, de nagyszerű elve jellemzi. Nemcsak a felelős kutyatartás fontosságára érzékenyíti az olvasót, hanem a barátság, szeretet és összetartás fontosságát is erősíti.
A sorozat a Mentsük meg a kiskutyám!-mal kezdődik. A történet finoman érzékelteti a gyerekekkel, hogy az állatok szeretete és a felelősségvállalás nem mindenki számára egyértelmű, van, aki pusztán azért adja menhelyre a háziállatát, mert megunta. Lili és családja befogadja a menhelyre került kiskutyát, a sorozat további részeiből pedig megtudhatjuk, hogyan foglalkozik a kislány egyre lelkiismeretesebben Pitypanggal.

Van a sorozatban például egy igazi barátkozós mese, amiben Pitypang és Lili a játszótéren kalandoznak.
Leó és Lili nem ugyanazt a nyelvet beszélik, a kezdeti megilletődés után mégis remekül megértik egymást. Ahogy Pitypang is tud szavak nélkül Lili legjobb barátja lenni, úgy a kisfiúval is csak egy kis kreativitás kérdése, hogy szuper játszópajtások lehessenek.
De minden helyzetre akad megfelelő Pitypang-könyv: van köztük tavaszi pancsolós, kertészkedős, karácsonyi és utazós is. Egyes részek olyan mély témákat érintenek a gyerekek nyelvén, mint az elmúlás vagy a betegség.
Kattints ide és válaszd ki a nektek szóló Pitypang-mesét!

Ismerd meg a Maszat-könyveket!

Például a Sári és a sün, amiben a Sáriék egy tüskés, de imádnivaló új barátot szereznek. A Sári-mesék a már megszokott kedves és bájos hangon szólítják meg a gyerekeket és szüleiket. A szereplők megtalálják a megoldást a különböző konfliktusokra, és oly módon fedezik fel saját világukat, ahogy minden gyerek: tapasztalás és benyomások útján.
Nézd meg a sorozat további köteteit itt!

A szerző, Harcos Bálint, és a könyvek illusztrátora, Cristina Quiles, nagyszerű párost alkotnak. A fergeteges rajzok a kipukkadó nevetésig fokozzák a történeteket, és az amúgy morgolódó, türelmetlen felnőttekből is elnéző mosolyt csalnak elő, míg a gyerekekből csibészes, összekacsintó nevetést. Szofival együtt bújócskázhatunk, fogócskázhatunk vagy akár tüsszenthetünk, garantált a nevetés, a jókedv.
Rendeld meg itt!

Zoét, a háromfejű sárkánylányt és többi barátját követhetjük nyomon, hogyan birkóznak meg a délutáni alvás vagy a rendrakás nehézségeivel. Mindhárom könyvben a jeti, unikornis és troll gyerekek a saját hibáikból tanulnak, Boszi néni pedig minden helyzetre segít megoldást találni.
Az olyan izgalmak mellett, mint a fogorvosi látogatás, összeveszés a barátokkal és a későn érkező anya, megismerkedhetünk a fák védelmének fontosságával vagy a cipőfűzés rejtelmeivel is.
Kattints ide a sorozat részeiért!
Összességében véve elmondhatjuk, hogy a kicsik nézőpontjából mesélt történetek sokat segítenek mind gyerekeknek, mind felnőtteknek. Segítik a problémamegoldó képesség fejlesztését, a kreatív gondolkodást, elősegítik a szókincs fejlődését. Az sem baj, ha ugyanazt a mesét többször is elolvassuk, sőt. A gyerekek megismerik a történet minden összetevőjét, a cselekményt, karakterfejlődést és magát a mese ritmusát. Az ismerősség biztonságérzetet nyújt, és ha hasonló helyzetben találják magukat, hamarabb találnak megoldást a fennakadásra.
Ha egy felolvasáskor hangosan nevetős, vidám ovis történetre vágytok, akkor ne menjetek tovább! Szabó Borbála két könyve, a Kalandok a ló csoportban és az Újabb kalandok a ló csoportban nemcsak az ovisok, de a szülők kedvencévé is vált.

Amikor például le akarnak számolni a délutáni alvással, elindulnak a keresetükkel egyenesen a Parlamentbe a pulikutyusokhoz. És férjes-feleségest játszanak az udvaron, és karácsonykor szerepelnek, és tetvesek lesznek és így tovább. Mindenki magára ismerhet a történetekben (még az óvónénik is!), és mindenki nagyokat kacaghat.
Baranyai B. András illusztrációi, mint mindig, kiválóan rezonálnak a muris sztorikkal és jó érzékkel mutatják a szereplőket.

Szabó Borbála ízig-vérig ovis meséi szuper viccesek – kicsik és felnőttek egyaránt megtalálják a történetek mögött saját hétköznapjaik, avagy máig mit sem változó gyerekkori emlékeik apró részleteit.
Dobd a kötetet a kosaradba itt!
